Jiří Strach

Datum narození: 29. 9. 1973
Místo narození: Praha
Profese: režisér, herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jiří Strach alias Lotrando. Od herectví zběhl k režisérskému křeslu. Mezi jeho filmy patří Anděl Páně, Operace Silver A, Brainstorm či Vrásky z lásky.

Jiří Strach byl původně dětský herec, pro film ho objevila režisérka Drahomíra Králová. Mnozí si ho pamatují ze seriálu Bylo nás pět, kde hrál staršího bratra hlavního hrdiny Péti, nebo jako Lotranda z pohádky Lotrando a Zubejda. Stejně jako Lotrando zběhl od loupežnictví, zanechal i Jiří Strach herectví a stal se režisérem, jelikož měl dojem, že k herectví nemá vlohy. Sám tvrdí, že si z natáčení z dětství odnesl zkušenosti, které jako režisér zúročil. Jeho režisérskými vzory byli třeba Karel Kachyňa či Zdeněk Sirový.

Studium režie dokončil Jiří Strach v roce 1999, ale první film Svědectví natočil už dva roky předtím. Režijní debut v kinech přišel v roce 2005 s pohádkou Anděl PáněIvanem Trojanem v titulní roli. Pohádka se stala nejsledovanějším českým filmem roku, přišlo na ni přes čtyři miliony diváků. Za dva své filmy Overace Silver A a Brainstorm získal cenu Elsa za režii. Neméně úspěšné byly jeho mysteriózní detektivní série Ďáblova lest a Ztracená brána s Jiřím <person class="celebrity" person_id="1496">Dvořákem, Aňou <person class="celebrity" person_id="1554">Geislerovou a Ivanem Trojanem. V roce 2012 se mu podařil husarský kousek – sehnat do filmu Vrásky z lásky dva skvělé herce a bývalé manžele <strong><person class="celebrity" person_id="1386">Radoslava Brzobohatého a <strong><person class="celebrity" person_id="2264">Jiřinu Bohdalovou, kteří se od rozvodu odmítali postavit společně před kameru.

Pokračování úspěšné pohádky Jiřího Stracha, natočená na nomotivy kouzelných příběhů Boženy Němcové, Anděl Páně 2 (2016), získalo nominací na Českého lva, a to v šesti kategoriích: Ivan Trojan (Hlavní herec), Bolek Polívka (Vedlejší herec), Jan Mattlach (Nejlepší střih), Radim Hladík ml. (Nejlepší zvuk), Katarína Hollá (Nejlepší kostýmy), Andrea McDonaldová (Nejlepší masky).

CO JIŘÍ STRACH TAJIL O ANDĚLU PÁNĚ?

Jiří Strach se věnuje také režii dabingů, na svědomí má české verze např. filmů jako Flashdance, Jeden a půl policajta, Agent WC 40 či dabing animovaných pohádek Hledá se Nemo, Auta, Úžasňákovi… Sem tam si i nějakou postavičku sám nadaboval, třeba právě v Úžasňácích propůjčil hlas módní návrhářce Edně Módní.

O JIŘÍM STRACHOVI ČTĚTE ZDE>>

Co se týče osobního života, Jiří Strach se netají tím, že je katolík, dokonce prý v dětství chtěl být farářem. Razí názor, že i ve filmové branži se dá žít podle desatera. Přes postel role prý nedává a podle něj je jedním z jeho hříchů kouření. V roce 2006 se oženil s Magdalenou Stupkovou.

 

Články o celebritě

Životní pocta pro Bolka Polívku (72): Ve Varech dostane cenu od prezidenta! Životní pocta pro Bolka Polívku (72): Ve Varech dostane cenu od prezidenta! Cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu dostane herec, dramatik, scenárista a režisér Bole... číst článek
Jiří Strach vyzpovídal Jiřího Bartošku: Proč odmítl Woodyho Harrelsona ve Varech! Jiří Strach vyzpovídal Jiřího Bartošku: Proč odmítl Woodyho Harrelsona ve Varech! Hostem prvního dílu nového pořadu Reflexu s názvem Se Strachem Nacafe byl Jiří Bartoška (74). Prezid... číst článek
Vojta Dyk (36) se rozloučil s tátou Radkem Pytlíkem (†93)! Dramatická Táňa Dyková přišla se syny na poslední chvíli Vojta Dyk (36) se rozloučil s tátou Radkem Pytlíkem (†93)! Dramatická Táňa Dyková přišla se syny na poslední chvíli Pro Vojtu Dyka (36) a jeho maminku Věru (63) to dnes bude velmi smutný den. Hodinu před polednem ve ... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Lenka Wimmerová
Lenka Wimmerová
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Emir Kusturica
Emir Kusturica
zobrazit profil Vladimír Skórka
Vladimír Skórka