Jiří Strach | Celebwiki.cz

Jiří Strach

Datum narození: 29. 9. 1973
Místo narození: Praha
Profese: režisér, herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jiří Strach alias Lotrando. Od herectví zběhl k režisérskému křeslu. Mezi jeho filmy patří Anděl Páně, Operace Silver A, Brainstorm či Vrásky z lásky.

Jiří Strach byl původně dětský herec, pro film ho objevila režisérka Drahomíra Králová. Mnozí si ho pamatují ze seriálu Bylo nás pět, kde hrál staršího bratra hlavního hrdiny Péti, nebo jako Lotranda z pohádky Lotrando a Zubejda. Stejně jako Lotrando zběhl od loupežnictví, zanechal i Jiří Strach herectví a stal se režisérem, jelikož měl dojem, že k herectví nemá vlohy. Sám tvrdí, že si z natáčení z dětství odnesl zkušenosti, které jako režisér zúročil. Jeho režisérskými vzory byli třeba Karel Kachyňa či Zdeněk Sirový.

Studium režie dokončil Jiří Strach v roce 1999, ale první film Svědectví natočil už dva roky předtím. Režijní debut v kinech přišel v roce 2005 s pohádkou Anděl PáněIvanem Trojanem v titulní roli. Pohádka se stala nejsledovanějším českým filmem roku, přišlo na ni přes čtyři miliony diváků. Za dva své filmy Overace Silver A a Brainstorm získal cenu Elsa za režii. Neméně úspěšné byly jeho mysteriózní detektivní série Ďáblova lest a Ztracená brána s Jiřím Dvořákem, Aňou Geislerovou a Ivanem Trojanem. V roce 2012 se mu podařil husarský kousek – sehnat do filmu Vrásky z lásky dva skvělé herce a bývalé manžele Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou, kteří se od rozvodu odmítali postavit společně před kameru.

Pokračování úspěšné pohádky Jiřího Stracha, natočená na nomotivy kouzelných příběhů Boženy Němcové, Anděl Páně 2 (2016), získalo nominací na Českého lva, a to v šesti kategoriích: Ivan Trojan (Hlavní herec), Bolek Polívka (Vedlejší herec), Jan Mattlach (Nejlepší střih), Radim Hladík ml. (Nejlepší zvuk), Katarína Hollá (Nejlepší kostýmy), Andrea McDonaldová (Nejlepší masky).

CO JIŘÍ STRACH TAJIL O ANDĚLU PÁNĚ?

Jiří Strach se věnuje také režii dabingů, na svědomí má české verze např. filmů jako Flashdance, Jeden a půl policajta, Agent WC 40 či dabing animovaných pohádek Hledá se Nemo, Auta, Úžasňákovi… Sem tam si i nějakou postavičku sám nadaboval, třeba právě v Úžasňácích propůjčil hlas módní návrhářce Edně Módní.

O JIŘÍM STRACHOVI ČTĚTE ZDE>>

Co se týče osobního života, Jiří Strach se netají tím, že je katolík, dokonce prý v dětství chtěl být farářem. Razí názor, že i ve filmové branži se dá žít podle desatera. Přes postel role prý nedává a podle něj je jedním z jeho hříchů kouření. V roce 2006 se oženil s Magdalenou Stupkovou.

 

Články o celebritě

Proč ombudsman Křeček vadí a kdo ho brání? Slib složí do rukou šéfa komunistů Proč ombudsman Křeček vadí a kdo ho brání? Slib složí do rukou šéfa komunistů Jedni Stanislavu Křečkovi (81) vyčítají opakovanou relativizaci práv menšin a výroky hraničící s ras... číst článek
Herečka Jiřina Bohdalová (88): SETKÁNÍ, KTERÉ NEČEKALA! Herečka Jiřina Bohdalová (88): SETKÁNÍ, KTERÉ NEČEKALA! Za rok a kousek jí bude devadesát, ale na jevišti trsá rokenrol jako čamrda! Jiřina Bohdalová (88) p... číst článek
Bohdalová slavila poslední premiéru! Nejbližší kamarád ale chyběl... Bohdalová slavila poslední premiéru! Nejbližší kamarád ale chyběl... Za rok a kousek jí bude devadesát, ale na jevišti trsá rock n'roll jako čamrda! Jiřina Bohdalová (88... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Vladimír Drha
Vladimír Drha
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Petr Zelenka
Petr Zelenka
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný