Jiří Strach | Celebwiki.cz

Jiří Strach

Datum narození: 29.9.1973
Místo narození: Praha
Profese: režisér, herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Jiří Strach alias Lotrando. Od herectví zběhl k režisérskému křeslu. Mezi jeho filmy patří Anděl Páně, Operace Silver A, Brainstorm či Vrásky z lásky.

Jiří Strach byl původně dětský herec, pro film ho objevila režisérka Drahomíra Králová. Mnozí si ho pamatují ze seriálu Bylo nás pět, kde hrál staršího bratra hlavního hrdiny Péti, nebo jako Lotranda z pohádky Lotrando a Zubejda. Stejně jako Lotrando zběhl od loupežnictví, zanechal i Jiří Strach herectví a stal se režisérem, jelikož měl dojem, že k herectví nemá vlohy. Sám tvrdí, že si z natáčení z dětství odnesl zkušenosti, které jako režisér zúročil. Jeho režisérskými vzory byli třeba Karel Kachyňa či Zdeněk Sirový.

Studium režie dokončil Jiří Strach v roce 1999, ale první film Svědectví natočil už dva roky předtím. Režijní debut v kinech přišel v roce 2005 s pohádkou Anděl PáněIvanem Trojanem v titulní roli. Pohádka se stala nejsledovanějším českým filmem roku, přišlo na ni přes čtyři miliony diváků. Za dva své filmy Overace Silver A a Brainstorm získal cenu Elsa za režii. Neméně úspěšné byly jeho mysteriózní detektivní série Ďáblova lest a Ztracená brána s Jiřím Dvořákem, Aňou Geislerovou a Ivanem Trojanem. V roce 2012 se mu podařil husarský kousek – sehnat do filmu Vrásky z lásky dva skvělé herce a bývalé manžele Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou, kteří se od rozvodu odmítali postavit společně před kameru.

Pokračování úspěšné pohádky Jiřího Stracha, natočená na nomotivy kouzelných příběhů Boženy Němcové, Anděl Páně 2 (2016), získalo nominací na Českého lva, a to v šesti kategoriích: Ivan Trojan (Hlavní herec), Bolek Polívka (Vedlejší herec), Jan Mattlach (Nejlepší střih), Radim Hladík ml. (Nejlepší zvuk), Katarína Hollá (Nejlepší kostýmy), Andrea McDonaldová (Nejlepší masky).

CO JIŘÍ STRACH TAJIL O ANDĚLU PÁNĚ?

Jiří Strach se věnuje také režii dabingů, na svědomí má české verze např. filmů jako Flashdance, Jeden a půl policajta, Agent WC 40 či dabing animovaných pohádek Hledá se Nemo, Auta, Úžasňákovi… Sem tam si i nějakou postavičku sám nadaboval, třeba právě v Úžasňácích propůjčil hlas módní návrhářce Edně Módní.

O JIŘÍM STRACHOVI ČTĚTE ZDE>>

Co se týče osobního života, Jiří Strach se netají tím, že je katolík, dokonce prý v dětství chtěl být farářem. Razí názor, že i ve filmové branži se dá žít podle desatera. Přes postel role prý nedává a podle něj je jedním z jeho hříchů kouření. V roce 2006 se oženil s Magdalenou Stupkovou.

 

Články o celebritě

Lotrando Jiří Pecha (†74) bojoval roky s alkoholem: Věřím, že chodí po nebi, říká Jiří Strach Lotrando Jiří Pecha (†74) bojoval roky s alkoholem: Věřím, že chodí po nebi, říká Jiří Strach Pití dal Jiří Pecha (†74) valé několikrát. „Ale vždycky, když o něco šlo,“ zdůrazňoval herec, který… číst článek
Hvězda Anděla Páně Jiří Pecha (†74): KRUTÁ SMRT V BOLESTECH! Hvězda Anděla Páně Jiří Pecha (†74): KRUTÁ SMRT V BOLESTECH! S pitím přestával několikrát. „Ale vždycky, když o něco šlo,“ upozorňoval Aha! herec Jiří Pecha (†74).… číst článek
Bolka Polívku zdrtila smrt milovaného Peci Jiřího Pechy: Uzavřel se před světem! Troška promluvil o nemoci Bolka Polívku zdrtila smrt milovaného Peci Jiřího Pechy: Uzavřel se před světem! Troška promluvil o nemoci Ve čtvrtek ráno po dlouhé nemoci zemřel divadelní a také filmový herec Jiří Pecha (†74). Poslední… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Daniel Pánek
Daniel Pánek
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská