Jan Hřebejk

Datum narození: 27. 6. 1967
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Jan Hřebejk režíroval spoustu filmových trháků, jako jsou Šakalí léta, Pelíšky či Pupendo. Je držitelem tří Českých lvů.

Když v roce 1993 přišla do kin muzikálová komedie Šakalí léta, byl to první velký úspěch českého režiséra Jana Hřebejka. Vynesl mu Českého lva a stal se nejúspěšnějším filmem roku.

JAN HŘEBEJK - DĚSIVÉ RODINNÉ TAJEMSTVÍ

Hřebejkův film byl nominován na Oscara

Postupně Jan Hřebejk režíroval i další divácké hity jako Pelíšky, Musíme si pomáhat (6 Českých lvů a nominace na Oscara) či Pupendo. Všechny tyto filmy byly situovány do minulosti (padesátá léta, srpen 68, osmdesátá léta,…) a na všech také spolupracoval se scénáristou Petrem Jarchovským.

Režíroval i snímky ze současnosti, např. Horem pádem (za něj dostal svého třetího Českého lva), Kráska v nesnázích, Nestyda, Kawasakiho růže či Svatá čtveřice. V jeho filmech se často objevují erotické scény, v Nestydovi do jedné postele poslal Vicu Kerekes a Jiřího Macháčka, ve Svaté čtveřici pak Jan Hřebejk nahnal do sprchy hned čtyři naháče, kteří se museli mačkat pod proudem tekoucí vody - Jiřího Langmajera, Mariku Procházkovou, Hynka Čermáka a jeho sestru Viktorii, za což si vysloužil žertovné glosy ze strany médií, že natáčí sex sourozenců.

Jan Hřebejk urazil Miloše Zemana!?

Od roku 1997 se Jan Hřebejk věnuje i divadelní režii. V Divadle Na Jezerce např. uvedl hru podle svého filmu Musíme si pomáhat, realizoval také drama pro dva herce Manželské vraždění. Společně s dalšími umělci (režisér David Ondříček, grafik Aleš Najbrt, fotograf Tono Stano, novinářka Michala Komrsková a další) v prosinci 2005 otevřel nekuřáckou vinotéku Bokovka.

Spoustu lidí si Jan Hřebejk proti sobě poštval, když po prezidentských volbách v roce 2013 prohlásil: „Rudá a hnědá prasata táhnou lháře a demagoga na Hrad.“ Urazil tím zejména voliče Miloše Zemana, ale sám režisér později uvedl, že to bylo myšleno jinak a Zemanovy příznivce by tak nikdy nenazval.

O JANU HŘEBEJKOVI ČTĚTE ZDE>>

Hřebejkův syn hrál již v peřince

Jan Hřebejk má s manželkou Lenkou dvě děti - staršího Jonáše a mladší Toničku. Syn Jonáš si již v peřince zahrál v tatínkově filmu Medvídek, když Jan Hřebejk potřeboval kojence a připadalo mu trapné si někde nějaké půjčovat, když má jednoho doma.

V dětství byl sám Jan Hřebejk benjamínek, má dvě starší sestry Miladu a Lídu a narodil se jako "náhrada" za nešťastně zesnulou sestru Aničku. O svém kolegovi Petru Jarchovském, který vyrůstal v podobné rodině také jako nejmladší dítě, tvrdí, že je skoro jako jeho bratr.

 

Články o celebritě

10 nejslavnějších rolí Josefa Abrháma (†82): Falešný vrchní, nevěrný Blažej i charismatický hrabě 10 nejslavnějších rolí Josefa Abrháma (†82): Falešný vrchní, nevěrný Blažej i charismatický hrabě Ať už se Josef Abrhám (†82) objevil na stříbrném plátně či na televizních obrazovkách v jakékoliv ro... číst článek
Životní pocta pro Bolka Polívku (72): Ve Varech dostane cenu od prezidenta! Životní pocta pro Bolka Polívku (72): Ve Varech dostane cenu od prezidenta! Cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu dostane herec, dramatik, scenárista a režisér Bole... číst článek
Bartoška u rakve »2. ženy«: LÍBÁNKY V MOSKVĚ! Bartoška u rakve »2. ženy«: LÍBÁNKY V MOSKVĚ! Rodina, herci, producenti a přátelé se loučili s naší největší znalkyní filmu a dlouholetou umělecko... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Antonín Kachlík
Antonín Kachlík
zobrazit profil Emir Kusturica
Emir Kusturica
zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis