Dušan Klein

Datum narození: 27. 6. 1939
Datum úmrtí: 9. 1. 2022
Místo narození: Michalovce
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Dušan Klein, mezi jehož největší triumfy patří již legendární Básníci s Pavlem Křížem v hlavní roli, ovládl i televizní obrazovku, a to seriálem Ulice.

Na každé fotografii je režisér Dušan Klein (vlastním jménem Július), tvůrce slavných Básníků, zachycen s dýmkou. Zpočátku byla rysem nervozity, posléze už neodmyslitelně patřila k jeho image. Pro svůj židovský původ byl spolu se svou matkou a bratry vězněn v koncentračním táboře Terezín.

DUŠAN KLEIN - V EMIGRACI HO ŽIVILO PORNO

Klein na 16 let zakotvil ve FS Barrandov

Poté Dušan Klein přesídlil do Ostravy a nakonec se „uhnízdil“ v Praze, kde studoval FAMU. Jeho celovečerním debutem byla Místenka bez návratu (1964), kriminální psychologické drama. Ani Filmové studio Barrandov nezůstávalo chladným vůči takové personě s velkým potenciálem, a tak spolu na 16 let navázali spolupráci.

V této době vznikly filmy jako Případ mrtvých spolužáků (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989) i první tři díly Básníků - Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). Slávu si tak zajistila nejen nezapomenutelná trojice Pavel Kříž, David Matásek a Miroslava Šafránková, ale i sám Dušan Klein.

Klein točil podle Hrabala

90. léta 20. století se nesla spíše v duchu televizní tvorby. Na obrazovkách se objevil oblíbený seriál Hříchy pro pátera Knoxe, komedie podle předlohy Bohumila Hrabala s Josefem Abrhámem, Viktorem Preissem, Pavlem Zedníčkem a Pavlem KřížemAndělské oči (1994), pohádky O víle Arnoštce, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, seriál tajuplných příběhů Strážce duší a mnoho dalších.

Dostalo se i na pokračování Básníků. Dušan Klein, ač po téměř každém díle prohlašoval, že je to ten poslední, to naštěstí - alespoň pro milovníky této dnes již kultovní série - nesplnil. Natočil Konec Básníků v Čechách (1993) a Jak Básníci neztrácejí naději (2004).

Kleinova Ulice dostala cenu TýTý

V roce 2005 přišel na scénu seriál Ulice, který si o dva roky později vysloužil ocenění TýTý. V roce 2014 Dušan Klein oznámil své rozhodnutí natočit ještě jeden díl Básníků. Ačkoli chtěl obsazení zachovat, minimálně sestřičku Janu Hlaváčovou už diváci v televizi vidět nemohli; kvůli depresím roli odmítla. V šestém pokračování Jak básníci čekají na zázrak (2016) se múzou lékaře-básníka Štěpánka stala Linda Rybová

O DUŠANU KLEINOVI ČTĚTE ZDE>>

Dušan Klein si vzal baletku Silveru Raškovou, se kterou měl dva syny. Ani jeden se nevydal v otcových šlépějích, oba dali přednost medicíně.

Slavný reřisér a scenárista Dušan Klein zemřel 9. ledna 2022. Bylo mu 82 let.

 

Články o celebritě

Utajený románek Brodské odhalen! Terezu naprášil režisér Utajený románek Brodské odhalen! Terezu naprášil režisér Hrát partnerku Štěpánka v podání Pavla Kříže (60) v Básnících nebylo pro Terezu Brodskou (53) nijak ... číst článek
Lenka Kořínková slaví 66: Je »bezdomovec« a za alkoholové excesy a válení ve škarpě se nestydí! Lenka Kořínková slaví 66: Je »bezdomovec« a za alkoholové excesy a válení ve škarpě se nestydí! Herečka Lenka Kořínková, která ve své době platila mezi zajímavé a hojně obsazované herečky, slaví 2... číst článek
Zesnulý režisér Otakar Kosek (†77): Měl pod taktovkou kdysi dvacetiletého Lábuse (72)! Zesnulý režisér Otakar Kosek (†77): Měl pod taktovkou kdysi dvacetiletého Lábuse (72)! Poznali se, když teprve bojovala o své místo na slunci. Představitelka profesorky Králové ze seriálu... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil Miroslav Macháček
Miroslav Macháček
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Stanislav Milota
Stanislav Milota
zobrazit profil Terry Gilliam
Terry Gilliam