Dušan Klein | Celebwiki.cz

Dušan Klein

Datum narození: 27.6.1939
Místo narození: Michalovce
Profese: režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisér Dušan Klein, muž s dýmkou ač bez houslí, mezi jehož největší triumfy patří již legendární Básníci s Pavlem Křížem v hlavní roli, ovládl i televizní obrazovku, a to seriálem Ulice.

Na každé fotografii je režisér Dušan Klein (vlastním jménem Július), tvůrce slavných Básníků, zachycen s dýmkou. Zpočátku byla rysem nervozity, teď už neodmyslitelně patří k jeho image. Pro svůj židovský původ byl spolu se svou matkou a bratry vězněn v koncentračním táboře Terezín.

DUŠAN KLEIN - V EMIGRACI HO ŽIVILO PORNO

Poté Dušan Klein přesídlil do Ostravy a nakonec se „uhnízdil“ v Praze, kde studoval FAMU. Jeho celovečerním debutem byla Místenka bez návratu (1964), kriminální psychologické drama. Ani Filmové studio Barrandov nezůstávalo chladným vůči takové personě s velkým potenciálem, a tak spolu na 16 let navázali spolupráci.

V této době vznikly filmy jako Případ mrtvých spolužáků (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989) i první tři díly BásníkůJak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). Slávu si tak zajistila nejen nezapomenutelná trojice Pavel Kříž, David Matásek a Miroslava Šafránková, ale i sám Dušan Klein.

90. léta 20. století se nesla spíše v duchu televizní tvorby. Na obrazovkách se objevil oblíbený seriál Hříchy pro pátera Knoxe, komedie podle předlohy Bohumila Hrabala s Josefem Abrhámem, Viktorem Preissem, Pavlem Zedníčkem a Pavlem Křížem Andělské oči (1994), pohádky O víle Arnoštce, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, seriál tajuplných příběhů Strážce duší a mnoho dalších. Dostalo se i na další Básníky s názvem Konec Básníků v Čechách (1993) a Jak Básníci neztrácejí naději (2004).

O DUŠANU KLEINOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2005 přišel na scénu seriál Ulice, který si o dva roky později vysloužil ocenění TýTý. V roce 2014 Dušan Klein oznámil své rozhodnutí natočit ještě jeden díl Básníků. Ačkoli by chtěl obsazení zachovat, minimálně sestřičku Janu Hlaváčovou už diváci v televizi vidět nemohli; kvůli depresím roli odmítla. V šestém pokračování Jak básníci čekají na zázrak (2016) se múzou lékaře-básníka Štěpánka stala Linda Rybová.

Dušan Klein si vzal baletku Silveru, se kterou má dva syny. Ani jeden však nepokračuje v otcových šlépějích, oba se vydali dráhou medicínskou.

 

Články o celebritě

Hvězda Krejzových Oldřich Navrátil (66): Seriály točím rád, ale nekoukám na ně Hvězda Krejzových Oldřich Navrátil (66): Seriály točím rád, ale nekoukám na ně Je citlivý na to, kdo začal jako první chodit i v zimě v krátkých kalhotách. Podle Oldřicha Navrátila… číst článek
Noční můra Maurerové: Dodnes se mi ta hrůza připomíná… Noční můra Maurerové: Dodnes se mi ta hrůza připomíná… Půvabná česká herečka Michaela Maurerová (39), jejíž tvář se do podvědomí diváků dostala zejména… číst článek
Píšťalka z Básníků předvedla naditý výstřih! Vejmělková na padesát nevypadá Píšťalka z Básníků předvedla naditý výstřih! Vejmělková na padesát nevypadá Na premiéře Když draka bolí hlava se po dlouhé době objevila na veřejnosti Eva Vejmělková (49). Přestože… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Simona Matásková
Simona Matásková
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Zdeněk Švarc
Zdeněk Švarc
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Tim Burton
Tim Burton
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder