Marie Poledňáková | Celebwiki.cz

Marie Poledňáková

Datum narození: 7.9.1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

V mládí Marie Poledňáková pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme např. S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, a to deset let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 začala podnikat v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

Posléze se vrátila k rodinným komediím a natočila snímek Jak se krotí krokodýli. Jejím dalším počinem byl film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako např. Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer nebo Nela Boudová.

Marie Poledňáková byla vdaná za muzikologa Ivana Poledňáka. Měli spolu syna Petra.

 

 

Články o celebritě

Mirek Etzler řádí na sociální síti! Selfie od nočníku je síla Mirek Etzler řádí na sociální síti! Selfie od nočníku je síla Herec Miroslav Etzler (55) chytnul se svým posledním potomkem druhý dech, a pravidelně o tom přesvědčuje… číst článek
Jak se změnila místa z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Podívejte se! Jak se změnila místa z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Podívejte se! Milovníci českého filmu si jistě vybaví každý kout z prostředí, kde se natáčela komedie Jak dostat… číst článek
Proč nebyla Šulcová na pohřbu Postráneckého (†75): Znovu se zmrzačila! Proč nebyla Šulcová na pohřbu Postráneckého (†75): Znovu se zmrzačila! Byl jednou ze šesti hvězd komedie století S tebou mě baví svět. Ze čtyř přeživších se ale s Václavem… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Jakub Červenka
Jakub Červenka
zobrazit profil Lenka Kny
Lenka Kny
zobrazit profil Martin Šulík
Martin Šulík
zobrazit profil Juraj Herz
Juraj Herz
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Kristína Herczegová
Kristína Herczegová
Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít