Marie Poledňáková

Datum narození: 7.9.1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

Velmi úspěšná režisérka Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích roku 1941. Otec byl profesorem na univerzitě. Když byla malá, skoro celá její rodina musela emigrovat. V mládí pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme například S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, zde nejprve 10 let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

V nedávných letech se vrátila k rodinným komediím a natočila Jak se krotí krokodýli. Jejím nejnovějším počinem je film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako například Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Nela Boudová a další.

Marie byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka.

V poslední době se věnuje charitě. Na slavnostním zahájení Kinobusu v roce 2014 vytáhla z peněženky deset tisíc korun a darovala je do kasičky. Mohla mít místo toho pěknou dovolenou u moře, věnovala je ale dětem.

 

Články o celebritě

Šokující přiznání z premiéry: Livia si vycpávala kalhotky polštářky Šokující přiznání z premiéry: Livia si vycpávala kalhotky polštářky Kvůli mrazu neměly zkřehlé jen prsty na rukou. Soňa Norisová (45) a Eva Holubová (59) se na natáčení… číst článek
Seriálový Rapl Hynek Čermák (45): Mafiáni mu rozbili brýle! Seriálový Rapl Hynek Čermák (45): Mafiáni mu rozbili brýle! Několik ran pěstí ho poslalo tvrdě k zemi. Seriálový Rapl Hynek Čermák (45) na natáčení filmu Ten,… číst článek
Lukáš Vaculík v novém filmu Ten, kdo tě miloval: Na stará kolena vzplál! Nejen láskou Lukáš Vaculík v novém filmu Ten, kdo tě miloval: Na stará kolena vzplál! Nejen láskou Má další zářez na pažbě. Lukáš Vaculík (56) kvůli nové roli ve snímku Ten, kdo tě miloval zariskoval.… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein