Marie Poledňáková

Datum narození: 7. 9. 1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka, scenáristka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Režisérka a scenáristka Marie Poledňáková se do dějin české kinematografie zapsala především svou pánskou jízdou tří otců S tebou mě baví svět z roku 1982, která se stala komedií století.

V mládí Marie Poledňáková pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme např. S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, a to deset let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 začala podnikat v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

Posléze se vrátila k rodinným komediím a natočila snímek Jak se krotí krokodýli. Jejím dalším počinem byl film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako např. Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer nebo Nela Boudová.

O MARII POLEDŇÁKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Marie Poledňáková byla vdaná za muzikologa Ivana Poledňáka. Měli spolu syna Petra.

 

 

Články o celebritě

Utajená zášť! Jak Poledňáková podtrhla Harapese Utajená zášť! Jak Poledňáková podtrhla Harapese Herec Jiří Klem má hlas jako zvon a tak není divu, že mu jednoho dne zavolala  Marie Poledňáková (79... číst článek
Zločiny Velké Prahy nebo Tvář? Diváci měli jasno a rozdíl sledovanosti je drtivý Zločiny Velké Prahy nebo Tvář? Diváci měli jasno a rozdíl sledovanosti je drtivý V neděli před sebe postavily dvě výrazné televizní stanice dva velice odlišné pořady: Česká televize... číst článek
Jiří Bartoška, prezident filmového festivalu v Karlových Varech: Do týmu přiberu ministra Blatného! Jiří Bartoška, prezident filmového festivalu v Karlových Varech: Do týmu přiberu ministra Blatného! Optimismus Jiří Bartoška (73) neztrácí. S týmem už začal připravovat letošní 55. ročník Mezinárodníh... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Jan Schmidt
Jan Schmidt
zobrazit profil Jan Kačena
Jan Kačena
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš