Marie Poledňáková | Celebwiki.cz

Marie Poledňáková

Datum narození: 7. 9. 1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

V mládí Marie Poledňáková pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme např. S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, a to deset let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 začala podnikat v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

Posléze se vrátila k rodinným komediím a natočila snímek Jak se krotí krokodýli. Jejím dalším počinem byl film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako např. Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer nebo Nela Boudová.

Marie Poledňáková byla vdaná za muzikologa Ivana Poledňáka. Měli spolu syna Petra.

 

 

Články o celebritě

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup
zobrazit profil Filip Renč
Filip Renč
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Harvey Weinstein producent
Harvey Weinstein producent
zobrazit profil Tomáš Pavlíček
Tomáš Pavlíček
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland