Petr Zelenka

Datum narození: 21. 8. 1967
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scenárista, dramatik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Petr Zelenka je český scenárista a režisér. Natočil filmy jako Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství či Karamazovi a nasbíral hromadu Českých lvů.

Scenárista a režisér Petr Zelenka měl svoji profesní dráhu zřejmě již zakotvenou v genech, jeho rodiče jsou totiž scenáristé Otto a Bohumila Zelenkovi. Petr Zelenka vystudoval dramaturgii a scenáristiku na FAMU a již v rámci studia napsal dva scénáře, které natočil jeho spolužák Jan Hřebejk (Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít a Nedělejte nic, pokud k tomu nemáte vážný důvod). Po studiu rok pracoval pro Filmové studio Barrandov jako dramaturg.

PETR ZELENKA - ROZHOVOR PRO REXLEX 

Do roku 1996 byly pod vedením režisérů jako Dušan Klein či Zdeněk Zelenka natočeny některé jeho scénáře, Petr Zelenka se ale rozhodl točit filmy po svém a tehdy přišel i jeho úspěch. Po dokumentu Mňága Happy-end o skupině Mňága a Žďorp natočil v roce 1997 film Knoflíkáři, ze kterého pochází slavná hláška „Neživíš, tak nepřepínej!“, jíž Eva Holubová usadila svého filmového manžela Rudolfa Hrušínského. Za Knoflíkáře získal Petr Zelenka Českého lva hned třikrát – za nejlepší film, režii a scénář.

Scénář napsal i k filmu režiséra Davida Ondříčka a zároveň nejúspěšnějšímu českému filmu roku 2000 - SamotářiJiřím Macháčkem, Ivanem Trojanem či Jitkou Schneiderovou. V roce 2002 natočil podle vlastního scénáře film Rok ďábla o bizarním turné skupiny Čechomor (hlavní roli Jaromíra Nohavici si zahrál sám Jaromír Nohavica). Snímek vyhrál sedm Českých lvů a hlavní cenu na festivalu v Karlových Varech.

Divadelní hru Příběhy obyčejného šílenství, kterou napsal pro pražské Dejvické divadlo, v roce 2005 převedl i do filmové podoby. Poté, co film získal dva České lvy, Petr Zelenka spolu s herci Dejvického divadla realizoval i další projekt – drama Karamazovi, ve kterém si hlavní roli zahrál Ivan Trojan. Taktéž za tento snímek získal Petr Zelenka dva České lvy, a to za nejlepší film a režii.

Kromě filmů má společně s dalšími scenáristy a režiséry také zásluhu na obou řadách úspěšného seriálu Terapie, ve kterém si zahrál psychologa Karel Roden. V dubnu 2010 se Petr Zelenka podílel na předvolebního klipu pro mládež „Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici“, ve kterém se objevili herci Jiří Mádl a Martha Issová.

Psychologický thriller Petra Zelenky Modelář (2020) získal sedm nominací na Českého lva.

Petr Zelenka je podruhé ženatý, a to s Klárou Lidovou, o třináct let mladší herečkou, tanečnicí a choreografkou. Poznali se v Divadle Na zábradlí, kde hrála v přestavení Hlučná samota, seznámila je prý herečka Jana Švandová.

 

Články o celebritě

Nesvačilová oplakává smrt známého režiséra (†53)! Zahrál si i v Knoflíkářích Nesvačilová oplakává smrt známého režiséra (†53)! Zahrál si i v Knoflíkářích Ve věku 53 let zemřel ve středu 15. dubna v Paříži francouzský režisér, dokumentarista a producent A... číst článek
Chystá se nový muzikál s písněmi Matušky (†76): Láska nebeská poprvé bez Waldy! Chystá se nový muzikál s písněmi Matušky (†76): Láska nebeská poprvé bez Waldy! Konečně došlo i na Waldemara Matušku (†76)! Zatímco Karel Gott (†80) se dočkal muzikálu Čas růží ze ... číst článek
Režisér Zelenka: Dárek k 90. narozeninám Bohdalové Režisér Zelenka: Dárek k 90. narozeninám Bohdalové Pomalu se zotavuje po operaci kyčle. Režisér Zdeněk Zelenka (65) pilně rehabilituje a těší se, že ho... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Terry Gilliam
Terry Gilliam
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil David Ochman
David Ochman
zobrazit profil Juraj Nvota
Juraj Nvota
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Petr Kolečko
Petr Kolečko
zobrazit profil Lukáš Melník
Lukáš Melník