Petr Jarchovský

Petr Jarchovský

Datum narození: 6. 10. 1966
Místo narození: Praha
Profese: scenárista
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Jarchovský je český scenárista a dramaturg, dvorní autor režiséra Jana Hřebejka. Jejich filmy podle knih Petra Šabacha dostaly řadu Českých lvů.

Pražský rodák Petr Jarchovský ve svém rodišti prožil nejen dětství, ale i dospívání. V Praze ve Štěpánské ulici vystudoval Akademické gymnázium společně se svým filmovým partnerem, režisérem a scenáristou Janem Hřebejkem, v letech 1987 – 1991 pak katedru scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. Dosud zde také působí jako pedagog, a to na katedře scenáristiky a dramaturgie.

O PETROVI JARCHOVSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Petr Jarchovský debutoval scénářem jedné z povídek k televiznímu cyklu Velmi uvěřitelné příběhy, který natočil jeho spolužák Igor Chaun. Spolu s Hřebejkem napsal pro Ondřeje Trojana - debutujícího režiséra z FAMU - scénář ke generační filmové komedii Pějme píseň dohola.

Dalším úspěchem dvojice JarchovskýHřebejk byla netradičně pojatá trojice autorských povídek pro televizní cyklus Bakaláři, která získala prestižní ocenění Filmového a televizního svazu a Literárního fondu za přínos televizní hrané tvorbě za rok 1997.

Jediným dosud realizovaným filmem, u kterého si Jarchovský „odskočil“ od Hřebejka, bylo filmové drama z období druhé světové války Želary. Jarchovský je držitelem několika Českých lvů, např. za scénáře k filmům Musíme si pomáhat (s Bolkem Polívkou) a Horem pádem (s Emilií Vášáryovou, Janem Třískou a Jiřím Macháčkem). Dva filmy natočené podle jeho scénáře byly nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V roce 2010 byl do souboje o Oscara vyslán českou filmovou akademií film Kawasakiho růže, který se ale bohužel nedostal do užšího výběru, a tak si Hřebejk s Jarchovským na oskarových růžích neustlali. Nejnovějším počinem nerozlučené dvojice je drama Líbánky, v hlavní roli s Aňou Geislerovou. Spolu s Hřebejkem je pro Jarchovského důležitou postavou i spisovatel Petr Šabach, jehož knihy rád převádí do filmové řeči (Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Občanský průkaz).

 

Články o celebritě

Jan Hřebejk přiznal rodinnou tragédii: Sestru Andulku (†7) zabil vlak! Jan Hřebejk přiznal rodinnou tragédii: Sestru Andulku (†7) zabil vlak! Vlastní sestru nikdy nepoznal! Jan Hřebejk (53) promluvil o rodinné tragédii, která ho stále provází... číst článek
Náhlé úmrtí Ulriky Kotajné (†49): Před smrtí zmizela z hereckého světa, říká Hřebejk Náhlé úmrtí Ulriky Kotajné (†49): Před smrtí zmizela z hereckého světa, říká Hřebejk Smrt plavovlasé herečky Ulriky Kotajné (†49) přišla jako rána z čistého nebe a pro všechny její kole... číst článek
Krásná herečka (†49) z Hřebejkova filmu náhle zemřela! Oplakává ji i Kodetová Krásná herečka (†49) z Hřebejkova filmu náhle zemřela! Oplakává ji i Kodetová Po náhlé smrti pohádkové Marie Růžičky alias Daniely Krhutové (†47) přichází další podobná rána - ze... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Matěj Chlupáček
Matěj Chlupáček
zobrazit profil Václav Marhoul
Václav Marhoul
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Bart Freundlich
Bart Freundlich
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup