Petr Jarchovský | Celebwiki.cz
Petr Jarchovský

Petr Jarchovský

Datum narození: 6. 10. 1966
Místo narození: Praha
Profese: scenárista
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Jarchovský je český scenárista a dramaturg, dvorní autor režiséra Jana Hřebejka. Jejich filmy podle knih Petra Šabacha dostaly řadu Českých lvů.

Pražský rodák Petr Jarchovský ve svém rodišti prožil nejen dětství, ale i dospívání. V Praze ve Štěpánské ulici vystudoval Akademické gymnázium společně se svým filmovým partnerem, režisérem a scenáristou Janem Hřebejkem, v letech 1987 – 1991 pak katedru scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. Dosud zde také působí jako pedagog, a to na katedře scenáristiky a dramaturgie.

O PETROVI JARCHOVSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Petr Jarchovský debutoval scénářem jedné z povídek k televiznímu cyklu Velmi uvěřitelné příběhy, který natočil jeho spolužák Igor Chaun. Spolu s Hřebejkem napsal pro Ondřeje Trojana - debutujícího režiséra z FAMU - scénář ke generační filmové komedii Pějme píseň dohola.

Dalším úspěchem dvojice JarchovskýHřebejk byla netradičně pojatá trojice autorských povídek pro televizní cyklus Bakaláři, která získala prestižní ocenění Filmového a televizního svazu a Literárního fondu za přínos televizní hrané tvorbě za rok 1997.

Jediným dosud realizovaným filmem, u kterého si Jarchovský „odskočil“ od Hřebejka, bylo filmové drama z období druhé světové války Želary. Jarchovský je držitelem několika Českých lvů, např. za scénáře k filmům Musíme si pomáhat (s Bolkem Polívkou) a Horem pádem (s Emilií Vášáryovou, Janem Třískou a Jiřím Macháčkem). Dva filmy natočené podle jeho scénáře byly nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V roce 2010 byl do souboje o Oscara vyslán českou filmovou akademií film Kawasakiho růže, který se ale bohužel nedostal do užšího výběru, a tak si Hřebejk s Jarchovským na oskarových růžích neustlali. Nejnovějším počinem nerozlučené dvojice je drama Líbánky, v hlavní roli s Aňou Geislerovou. Spolu s Hřebejkem je pro Jarchovského důležitou postavou i spisovatel Petr Šabach, jehož knihy rád převádí do filmové řeči (Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Občanský průkaz).

 

Články o celebritě

Hřbitov si vyhlédl dopředu! Gottova ex Formanová promluvila o zesnulé lásce Hřbitov si vyhlédl dopředu! Gottova ex Formanová promluvila o zesnulé lásce Jako režisér chtěl mít vždy vše pod kontrolou. Miloš Forman (†86) si dokonce sám vybral místo svého ... číst článek
Dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy! Proč a jak nechal dítě přeříznout cirkulárkou? Autor Vodníka vysvětluje Dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy! Proč a jak nechal dítě přeříznout cirkulárkou? Autor Vodníka vysvětluje Seriál Vodník z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice je ve finále. Jak autor knižní předlohy, sp... číst článek
Holubová sledovala »své« Pupendo! Jak na slavnou roli vzpomíná? Holubová sledovala »své« Pupendo! Jak na slavnou roli vzpomíná? „Po ránu, po ránu, mokrej hadr na tlamu,“ zní první slova Evy Holubové (59) alias Aleny Márové ve fi... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Jiří Adamec
Jiří Adamec
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Peter Krištúfek
Peter Krištúfek
zobrazit profil Ivan Passer
Ivan Passer
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský