Helena Třeštíková režisérka | Celebwiki.cz

Helena Třeštíková

Datum narození: 22.6.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, dokumentaristka, pedagožka, scenáristka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisérka Helena Třeštíková se stala jednou z nejznámějších českých dokumentaristek zaměřujících se zejména na mezilidské vztahy a sociální problematiku. Krátce byla ministryní kultury.

Již na konci studia dokumentární tvorby na FAMU Helena Třeštíková působila jako dramaturgyně. Posléze se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé. Velký ohlas získaly její snímky tvořené tzv. časosběrnou metodou, jako jsou Manželské etudy (1980–1987), Deset let v životě mladého muže (1990–1999) a Řekni mi něco o sobě (1992–1998).

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ O LÍDĚ BAAROVÉ

Helena Třeštíková natočila několik desítek dokumentárních filmů. Snímek Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville (2007). Za film René dostala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument.

Režisérka, dokumentaristka, scenáristka a pedagožka Helena Třeštíková byla od 9. do 26. ledna 2007 ministryní kultury v druhé vládě Mirka Topolánka (ODS). Jako nezávislou ji navrhli lidovci. Její nominace se však jak mezi členy, tak voliči KDU-ČSL setkala s ostrou kritikou, a to především kvůli jejímu nikoli kladnému vztahu k církvím. Helena Třeštíková na post rezignovala.

O HELENĚ TŘEŠTÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Manželem Heleny Třeštíkové se stal český prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista Michael Třeštík. Jejich dcera Hana je filmová producentka, syn Tomáš kameraman a fotograf.

 

Články o celebritě

AUKCE BLESKU PRO TLAPKY: Kdo vyhrál košile s podpisy 24 českých herců? AUKCE BLESKU PRO TLAPKY: Kdo vyhrál košile s podpisy 24 českých herců? Letošní slavnostní vyhlášení cen Český lev se díky Blesku neslo v duchu pomoci. Přímo na červeném… číst článek
Manželské etudy: Nová generace: Dcera Třeštíkové zrentgenovala život Mirky s Kubou Manželské etudy: Nová generace: Dcera Třeštíkové zrentgenovala život Mirky s Kubou Ve čtvrtek 21. března vstupuje do kin pokračování úspěšné dokumentární série s názvem Manželské etudy:… číst článek
Spisovatelka Třeštíková (38): Kvůli malému masu si zrušila facebook! Spisovatelka Třeštíková (38): Kvůli malému masu si zrušila facebook! Jen málokdo nezaznamenal divokou slovní přestřelku mezi spisovatelkou Radkou Třeštíkovou (38) a Tomášem Čuprem (36),… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Hana Třeštíková
Hana Třeštíková
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová