Helena Třeštíková režisérka | Celebwiki.cz

Helena Třeštíková

Datum narození: 22.6.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, dokumentaristka, pedagožka, scenáristka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisérka Helena Třeštíková se stala jednou z nejznámějších českých dokumentaristek zaměřujících se zejména na mezilidské vztahy a sociální problematiku. Krátce byla ministryní kultury.

Již na konci studia dokumentární tvorby na FAMU Helena Třeštíková působila jako dramaturgyně. Posléze se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé. Velký ohlas získaly její snímky tvořené tzv. časosběrnou metodou, jako jsou Manželské etudy (1980–1987), Deset let v životě mladého muže (1990–1999) a Řekni mi něco o sobě (1992–1998).

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ O LÍDĚ BAAROVÉ

Helena Třeštíková natočila několik desítek dokumentárních filmů. Snímek Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville (2007). Za film René dostala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument.

Režisérka, dokumentaristka, scenáristka a pedagožka Helena Třeštíková byla od 9. do 26. ledna 2007 ministryní kultury v druhé vládě Mirka Topolánka (ODS). Jako nezávislou ji navrhli lidovci. Její nominace se však jak mezi členy, tak voliči KDU-ČSL setkala s ostrou kritikou, a to především kvůli jejímu nikoli kladnému vztahu k církvím. Helena Třeštíková na post rezignovala.

O HELENĚ TŘEŠTÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Manželem Heleny Třeštíkové se stal český prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista Michael Třeštík. Jejich dcera Hana je filmová producentka, syn Tomáš kameraman a fotograf.

 

Články o celebritě

Dojatá Třeštíková: O chodítku za ní přišla Marcela z Manželských etud! Dojatá Třeštíková: O chodítku za ní přišla Marcela z Manželských etud! Marcela Haverlandová (57) z Manželských etud se stala nečekaným hostem na premiéře nového dokumentárního… číst článek
Parket StarDance se již zaplňuje! Jsem nemehlo, stěžuje si známá spisovatelka Třeštíková Parket StarDance se již zaplňuje! Jsem nemehlo, stěžuje si známá spisovatelka Třeštíková Skoro celá sestava nové řady StarDance je již odhalená! Devátou hvězdnou účastnicí se stala spisovatelka… číst článek
Premiéra dokumentu o Formanovi (†86): Třeštíková plakala dojetím! Premiéra dokumentu o Formanovi (†86): Třeštíková plakala dojetím! Filmový festival hostil v pondělí dlouho očekávanou českou premiéru dokumentu Heleny Třeštíkové (70)… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Petr Weigl
Petr Weigl
zobrazit profil Olmo Omerzu
Olmo Omerzu
zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Peter Krištúfek
Peter Krištúfek
zobrazit profil Ben Falcone
Ben Falcone