Helena Třeštíková

Datum narození: 22. 6. 1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, dokumentaristka, pedagožka, scenáristka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisérka Helena Třeštíková se stala jednou z nejznámějších českých dokumentaristek zaměřujících se zejména na mezilidské vztahy a sociální problematiku. Krátce byla ministryní kultury.

Již na konci studia dokumentární tvorby na FAMU Helena Třeštíková působila jako dramaturgyně. Posléze se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé. Velký ohlas získaly její snímky tvořené tzv. časosběrnou metodou, jako jsou Manželské etudy (1980 až 1987), Deset let v životě mladého muže (1990 až 1999) a Řekni mi něco o sobě (1992 až1998).

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ O LÍDĚ BAAROVÉ

Helena Třeštíková natočila několik desítek dokumentárních filmů. Snímek Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville (2007). Za film René dostala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument.

Snímek Heleny Třeštíkové Forman vs. Forman byl roku 2020 nominová na Českého lva v kategorii Nejlepší dokumentární film.

Režisérka, dokumentaristka, scenáristka a pedagožka Helena Třeštíková byla od 9. do 26. ledna 2007 ministryní kultury v druhé vládě Mirka Topolánka (ODS). Jako nezávislou ji navrhli lidovci. Její nominace se však jak mezi členy, tak voliči KDU-ČSL setkala s ostrou kritikou, a to především kvůli jejímu nikoli kladnému vztahu k církvím. Helena Třeštíková na post rezignovala.

O HELENĚ TŘEŠTÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Manželem Heleny Třeštíkové se stal český prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista Michael Třeštík. Jejich dcera Hana je filmová producentka, syn Tomáš kameraman a fotograf.

 

Články o celebritě

Rozvádějící se Decastelo má už náhradu? První slova o vztahu s fotografem Třeštíkem! Rozvádějící se Decastelo má už náhradu? První slova o vztahu s fotografem Třeštíkem! O tom, že se v českém showbyznysu formuje nový celebritní vztah, si štěbetají už snad i vrabci na st... číst článek
Slavní vzpomínají na sexuologa Radima Uzla (†82): Před smrtí se chtěl bavit! Slavní vzpomínají na sexuologa Radima Uzla (†82): Před smrtí se chtěl bavit! V úterý ráno zasáhla Českou republiku smutná zpráva o náhlém skonu sexuologa Radima Uzla (†82). Muž,... číst článek
Bartoška u rakve »2. ženy«: LÍBÁNKY V MOSKVĚ! Bartoška u rakve »2. ženy«: LÍBÁNKY V MOSKVĚ! Rodina, herci, producenti a přátelé se loučili s naší největší znalkyní filmu a dlouholetou umělecko... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil David Furnish
David Furnish