Helena Třeštíková režisérka | Celebwiki.cz

Helena Třeštíková

Datum narození: 22.6.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, dokumentaristka, pedagožka, scenáristka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisérka Helena Třeštíková se stala jednou z nejznámějších českých dokumentaristek zaměřujících se zejména na mezilidské vztahy a sociální problematiku. Krátce byla ministryní kultury.

Již na konci studia dokumentární tvorby na FAMU Helena Třeštíková působila jako dramaturgyně. Posléze se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé. Velký ohlas získaly její snímky tvořené tzv. časosběrnou metodou, jako jsou Manželské etudy (1980–1987), Deset let v životě mladého muže (1990–1999) a Řekni mi něco o sobě (1992–1998).

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ O LÍDĚ BAAROVÉ

Helena Třeštíková natočila několik desítek dokumentárních filmů. Snímek Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville (2007). Za film René dostala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument.

Režisérka, dokumentaristka, scenáristka a pedagožka Helena Třeštíková byla od 9. do 26. ledna 2007 ministryní kultury v druhé vládě Mirka Topolánka (ODS). Jako nezávislou ji navrhli lidovci. Její nominace se však jak mezi členy, tak voliči KDU-ČSL setkala s ostrou kritikou, a to především kvůli jejímu nikoli kladnému vztahu k církvím. Helena Třeštíková na post rezignovala.

O HELENĚ TŘEŠTÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Manželem Heleny Třeštíkové se stal český prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista Michael Třeštík. Jejich dcera Hana je filmová producentka, syn Tomáš kameraman a fotograf.

 

Články o celebritě

Manželské etudy nové generace: Kuba opustil Mirku a...Dítě s novou přítelkyní! Manželské etudy nové generace: Kuba opustil Mirku a...Dítě s novou přítelkyní! Láskou k sobě zahořeli v legendárním pražském squatu Milada. Ránu jejich vztahu ale zasadily chybějící… číst článek
Nové Manželské etudy: Mirka a Kuba se seznámili ve squatu Nové Manželské etudy: Mirka a Kuba se seznámili ve squatu Seznámili se v legendárním pražském squatu Milada. Po svatbě chtěli Mirka (35) a Kuba (35), protagonisté… číst článek
Manželské etudy – nová generace: Z pěti párů se dva rozešly! Lidé jsou váhavější, říká Třeštíková Manželské etudy – nová generace: Z pěti párů se dva rozešly! Lidé jsou váhavější, říká Třeštíková Režisérka Hana Třeštíková navazuje na časosběrný projekt své matky Heleny Třeštíkové Manželské etudy… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Michaela Pavlátová
Michaela Pavlátová
zobrazit profil Petr Oukropec
Petr Oukropec
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Ondřej Provazník
Ondřej Provazník