Olga Sommerová | Celebwiki.cz

Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Po střední škole šla Olga Sommerová studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let 20. století byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989 až 1993 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

OLGA SOMMEROVÁ - Z ČEHO JI OBVINIL ŘANDA?

V roce 1994 se Olga Sommerová stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Léta točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky (2014). Často bývala členkou v porotách, a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Natočila přes stovku dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala řadu cen v Česku  i v cizině. Za dokument o sopravistce Soně Červené s názvem Červená získala Olga Sommerová roku 2018 Českého lva.

Byla aktivní také v politice. Olga Sommerová se stala místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

O OLZE SOMMEROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Jiří Suchý: O dojemném setkání s Gottem po 50 letech Jiří Suchý: O dojemném setkání s Gottem po 50 letech Nalil mu optimismus do žil! V době, kdy u Karla Gotta (80) propukla akutní leukemie a nikdo kromě… číst článek
Jak dopadly Vary? Rozdávaly se statisíce a pařilo se bez hvězd! Jak dopadly Vary? Rozdávaly se statisíce a pařilo se bez hvězd! Ceny letošního 54. ročníku MFF KV byly předány během závěrečného ceremoniálu, po němž následoval… číst článek
„Podivný amatérismus.“ Herman šije do Staňka, vytáhl tlak Zemana i „nemravný“ křest „Podivný amatérismus.“ Herman šije do Staňka, vytáhl tlak Zemana i „nemravný“ křest Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se pustil do svého nástupce Antonína Staňka (ČSSD), který… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Petr Kazda
Petr Kazda
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Ben Falcone
Ben Falcone
zobrazit profil Jan Schmidt
Jan Schmidt
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Hana Třeštíková
Hana Třeštíková
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil David Ochman
David Ochman