Olga Sommerová | Celebwiki.cz

Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Po střední škole šla Olga Sommerová studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let 20. století byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989 až 1993 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

OLGA SOMMEROVÁ - Z ČEHO JI OBVINIL ŘANDA?

V roce 1994 se Olga Sommerová stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Léta točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky (2014). Často bývala členkou v porotách, a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Natočila přes stovku dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala řadu cen v Česku  i v cizině. Za dokument o sopravistce Soně Červené s názvem Červená získala Olga Sommerová roku 2018 Českého lva.

Byla aktivní také v politice. Olga Sommerová se stala místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

O OLZE SOMMEROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Nemoc Gottovi rozvázala jazyk?! Je otevřený a pokorný, říká mladá režisérka Špátová Nemoc Gottovi rozvázala jazyk?! Je otevřený a pokorný, říká mladá režisérka Špátová Režisérka Olga Malířová Špátová (35) právě dokončuje celovečerní dokumentární film o Karlu Gottovi… číst článek
Nemocný Gott se setkal s Jiřím Suchým! Co je v minulosti stmelilo? Nemocný Gott se setkal s Jiřím Suchým! Co je v minulosti stmelilo? Nalil mu optimismus do žil! V době, kdy u Karla Gotta (80) propukla akutní leukemie a nikdo kromě… číst článek
Jiří Suchý: O dojemném setkání s Gottem po 50 letech Jiří Suchý: O dojemném setkání s Gottem po 50 letech Nalil mu optimismus do žil! V době, kdy u Karla Gotta (80) propukla akutní leukemie a nikdo kromě… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Filip Renč
Filip Renč
zobrazit profil Václav Matějka
Václav Matějka
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder