Olga Sommerová | Celebwiki.cz

Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Po střední škole šla Olga Sommerová studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let 20. století byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989 až 1993 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

OLGA SOMMEROVÁ - Z ČEHO JI OBVINIL ŘANDA?

V roce 1994 se Olga Sommerová stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Léta točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky (2014). Často bývala členkou v porotách, a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Natočila přes stovku dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala řadu cen v Česku  i v cizině. Za dokument o sopravistce Soně Červené s názvem Červená získala Olga Sommerová roku 2018 Českého lva.

Byla aktivní také v politice. Olga Sommerová se stala místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

O OLZE SOMMEROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

13 trapasů Českých lvů: Opilecké vrávorání, útoky na Zemana i cukrující Janeček! 13 trapasů Českých lvů: Opilecké vrávorání, útoky na Zemana i cukrující Janeček! Předávání hereckých cen Český lev se každoročně neobejde bez skandálů a jiných trapasů. Zatímco předloni… číst článek
Sommerová shání peníze na Suchého: Lidé posílají příspěvky! Sommerová shání peníze na Suchého: Lidé posílají příspěvky! Chtěla by o něm natočit film, zatím ale nesehnala dost peněz. Dokumentaristka Olga Sommerová (69)… číst článek
Na pohřbu naznačili, jak zemřel Kulínský (†59): Zabil ho alkohol?! Na pohřbu naznačili, jak zemřel Kulínský (†59): Zabil ho alkohol?! Na pohřbu Bohumila Kulínského (†59) se nikdo ze smutečních hostů s názory na jeho život nijak zvlášť… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Peter Krištúfek
Peter Krištúfek
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Petr Weigl
Petr Weigl
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač