Olga Sommerová

Datum narození: 2. 8. 1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, spisovatelka, pedagožka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na svém kontě má přes stovku filmů.

Po střední škole šla Olga Sommerová studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let 20. století byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989 až 1993 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

OLGA SOMMEROVÁ - Z ČEHO JI OBVINIL ŘANDA?

Olga Sommerová napsala bestsellery 

V roce 1994 se Olga Sommerová stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Léta točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky (2014). Často bývala členkou v porotách na mezinárodních filmových festivalech.

Sommerová dostala Českého lva

Natočila přes stovku dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala řadu cen v Česku i v cizině. Za dokument o sopravistce Soně Červené s názvem Červená získala Olga Sommerová roku 2018 Českého lva.

Na dalšího krále zvířat Olga Sommerová získala nominaci roku 2020, a to za dokument Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Do Sněmovny usedla po Ferim

Filmařka byla aktivní také v politice. Olga Sommerová se stala místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka. Za LES kandidovala ve volbách 2014 do Evropského parlamentu, ale strana neuspěla.

Po rezignace poslance Dominika Feriho v květnu 2021 kvůli kauze se sexuálním obtěžováním a obviněním Olga Sommerová zaujala jeho místo v dolní komoře. V parlametních volbách 2021 zvolena nebyla.

O OLZE SOMMEROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

„Za prezidenta se konečně nebudu stydět,“ raduje se režisérka Sommerová. Zmínila měsíc stresu i úlevu „Za prezidenta se konečně nebudu stydět,“ raduje se režisérka Sommerová. Zmínila měsíc stresu i úlevu Generál Petr Pavel je novým prezidentem České republiky. Ulovil o milion více hlasů, než jeho sok An... číst článek
Mejdan ve štábu Petra Pavla: Koloběžka, pivo, dort od synů, vyfotit a spát! A ráno panák se sousedem Mejdan ve štábu Petra Pavla: Koloběžka, pivo, dort od synů, vyfotit a spát! A ráno panák se sousedem Petr Pavel si užívá opojné chvilky vítězství. Ve štábu v pražském Forum Karlín si s podporovateli už... číst článek
Olga Sommerová ve štábu Petra Pavla Olga Sommerová ve štábu Petra Pavla Režisérka Olga Sommerová uvedla Blesk Zprávám, že se těší, že se po 20 letech nebude stydět za svého... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil David Jařab
David Jařab
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Miloš Forman
Miloš Forman
zobrazit profil Maria Procházková
Maria Procházková
zobrazit profil Harvey Weinstein producent
Harvey Weinstein producent
zobrazit profil Slávek Horák
Slávek Horák