Olga Sommerová | Celebwiki.cz

Olga Sommerová

Datum narození: 2. 8. 1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na svém kontě přes stovku filmů.

Po střední škole šla Olga Sommerová studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let 20. století byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989 až 1993 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

OLGA SOMMEROVÁ - Z ČEHO JI OBVINIL ŘANDA?

V roce 1994 se Olga Sommerová stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Léta točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové Magický hlas rebelky (2014). Často bývala členkou v porotách na mezinárodních filmových festivalech.

Natočila přes stovku dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala řadu cen v Česku i v cizině. Za dokument o sopravistce Soně Červené s názvem Červená získala Olga Sommerová roku 2018 Českého lva.

Na dalšího krále zvířat Olga Sommerová získala nominaci roku 2020, a to za dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Filmařka byla aktivní také v politice. Olga Sommerová se stala místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka. Za LES kandidovala ve volbách 2014 do Evropského parlamentu, ale strana neuspěla.

O OLZE SOMMEROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Jiří Suchý Olze Sommerové Českého lva nepřinesl Jiří Suchý Olze Sommerové Českého lva nepřinesl Spisovatelka, režisérka a scenáristka Olga Sommerová, autorka bestsellerů, byla za snímek Jiří Suchý... číst článek
Utopili ji v květinách! Kdo poslal věnce na pohřeb Táni Fischerové (†72)? Utopili ji v květinách! Kdo poslal věnce na pohřeb Táni Fischerové (†72)? Skromná a plachá herečka i politická aktivistka Táňa Fischerová (†72) by asi byla v rozpacích, kdyby... číst článek
Pohřeb Táni Fischerové (†72): Bílá rakev i slzy Havlové! Harapes řekl, co se mu na ní nelíbilo Pohřeb Táni Fischerové (†72): Bílá rakev i slzy Havlové! Harapes řekl, co se mu na ní nelíbilo S oblíbenou herečkou a politickou aktivistkou Táňou Fischerovou (†72) se v pražském krematoriu ve St... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Miloslav Šmídmajer
Miloslav Šmídmajer
zobrazit profil Jan Malíř
Jan Malíř
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Jitka Rudolfová
Jitka Rudolfová
zobrazit profil David Balda
David Balda
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák