Marta Kubišová | Celebwiki.cz

Marta Kubišová

Datum narození: 1.11.1942
Místo narození: České Budějovice
Profese: zpěvačka, herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Zpěvačka Marta Kubišová vystoupila na Václavském náměstí při Sametové revoluci. V roce 1977 podepsala Chartu a několik měsíců byla její mluvčí. Pronásledovala ji kvůli tomu StB a režim jí zakázal zpívat.

Kvůli svému původu se tehdy ještě neznámá Marta Kubišová nedostala na vysokou školu. S rodinou se musela přestěhovat do Pardubic, kde pracovala ve sklárně. Na konkurz do pardubického Stop divadla šla v roce 1962. Vzali ji. Po roce přešla do Plzně a poté do Prahy, kde nastoupila do Divadla Rokoko. V zimě roku 1965 tam poprvé potkala zpěvačku Helenu Vondráčkovou a jejího kolegu Václava Neckáře. Hudební skladatel Bohuslav Ondráček je pozlatil - vzniklo trio Golden Kids.

MARTA KUBIŠOVÁ - PROČ ODMÍTLA VÁCLAVA HAVLA 

A Golden Kids vyprodávali jeden koncert za druhým. S písní Oh, Baby, Baby byli v Bratislavské lyře druzí. V roce 1967 Marta Kubišová vyhrála svého prvního Zlatého slavíka. Vystupovala i v Paříži, kde se setkala Arethou Franklinovou, americkou soulovou zpěvačkou. Poté hrála v seriálu Piseň pro Rudolfa III., kde vznikla i Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy. V roce 1969 získala druhého Slavíka. O rok později třetího.

Režim ji po té nařkl z pornografie. Stačilo mu k tomu pár zfalšovaných fotografií. Zpěvačka Marta Kubišová dostala zákaz snad na všechno. Jinou práci se jí najít nedařilo. Lepila sáčky na hračky. Finančně jí pomáhal bratr Jan, který emigroval do Ameriky, nebo pěvecký král Karel Gott. Její mrazivě hluboký a myticky silný alt se znovu rozezvučel až v roce 1988. Na demonstraci zpívala hymnu. Touha po svobodě rostla jako nikdy předtím.

Po Sametové revoluci dostala doživotního Slavíka. Prezident Václav Havel ji vyznamenal Medailí Za zásluhy. Modlitba zněla i na jeho pohřbu. Byla jí udělena i Čestná medaile T. G. Masaryka. Vstoupila do Sině slávy Akademie populární hudby. Vyšly dvě knihy o jejím životě. Kromě svého prvního alba Songy a balady jich Marta Kubišová vydala ještě osm. Hity Depeše, Řekni, kde ty kytky jsou nebo Nechte zvony znít žijí dodnes.

Stále angažmá Marta Kubišová získala v pražském Divadle Ungelt. Za roli v muzikálu Líp se loučí v neděli získala Cenu Thálie. Každoročně moderuje Adventní koncerty. Rodiny hledala domácím mazlíčkům v pořadu Chcete mě?.

Hvězdé trio Golden kids mělo neslavnou dohru. Helena Vondráčková chtěla obnovit toto slavné trio, Marta Kubišová souhlasila, nakonec z akce ale z osobních důvodů vycouvala a Helena Vodnráčková se s ní začala soudit. To navždy rozdělilo kdysi velké kamarádky. 

O MARTĚ KUBIŠOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Poprvé se Marta Kubišová vdala za režiséra Jana Němce. Své první dítě kvůli hektické době potratila. Dvakrát prodělala i klinickou smrt. Po emidraci manžela si vzala režiséra Jana Moravce, se kterým má dceru Kateřinu.

 

Články o celebritě

Osobní strážce Mistra promluvil: VÁLKA O GOTTA NA BALKONU Osobní strážce Mistra promluvil: VÁLKA O GOTTA NA BALKONU Byl členem Útvaru zvláštního určení (URNA), Karla Gotta (†80) chránil tak, že byl při předání výkupného… číst článek
Mrzutý Hanuš o zákulisí StarDance: Pád Kostkové ze schodů a líbačka rybáře Vágnera! Mrzutý Hanuš o zákulisí StarDance: Pád Kostkové ze schodů a líbačka rybáře Vágnera! V posledním díle taneční soutěže StarDance …když hvězdy tančí vypadl herec a režisér Miroslav Hanuš… číst článek
Kubišová naposledy: Zpívala s ní i Dagmar Havlová! Kubišová naposledy: Zpívala s ní i Dagmar Havlová! Druhý »poslední« koncert Marty Kubišové (77), jenž se odehrál v sobotu večer v pražské Lucerně, přinesl… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Ivanna Bagová
Ivanna Bagová
zobrazit profil Lana Del Rey
Lana Del Rey
zobrazit profil Tereza Anna Mašková
Tereza Anna Mašková
zobrazit profil Pavol Habera
Pavol Habera
zobrazit profil Petr Kotvald
Petr Kotvald
zobrazit profil Céline Dion
Céline Dion
zobrazit profil Rita Ora
Rita Ora
zobrazit profil Eva Děpoltová
Eva Děpoltová