Karel Kryl | Celebwiki.cz

Karel Kryl

Datum narození: 12.4.1944
Datum úmrtí: 3.3.1994
Přezdívka: Básník s kytarou
Místo narození: Kroměříž
Výška: 159 cm
Profese: zpěvák, básník, skladatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Karel Kryl, přezdívaný „Básník s kytarou“, byl významný československý básník, zpěvák a skladatel protestsongů, známý hlavně kritikou komunistického režimu.

Karel Kryl byl před listopadem 1989 známý svou kritikou režimu (pamflety Tak vás tu máme, Veličenstvo kat, Hle jak se perou, Král a Klaun a další), ale zabýval se i milostnou tematikou (např. sbírky poezie Sedm básniček a zrcadlo, 17 kryptogramů na dívčí jména) a nechal se inspirovat také biblickými texty (např. Žalm 71Žalm 120Zapření PetrovoJidášDěkuji). První desku vydal půl roku po vpádu sovětské armády. Zejména titulní píseň Bratříčku, zavírej vrátka získala u lidí na popularitě. Jeho písně byly brzy zakázány, a tak 9. září následujícího roku Karel Kryl emigroval a usadil se v Mnichově. Tam zůstal 20 let a podílel se mimo jiné na vysílání Radia Svobodná Evropa. V roce 1973 se Karel Kryl oženil s Evou Sedlářovou, ale manželství po dvou letech skončilo rozvodem.

Když se Karel Kryl v listopadu 1989 vrátil do vlasti, vítaly ho davy nadšených fanoušků. Na Václavském náměstí zpíval z balkonu knihkupectví Melantrich národní hymnu po boku Karla Gotta, což mu bylo nepříjemné, protože Gotta považoval za ikonu komunistického režimu.

V únoru 1991 se Karel Kryl podruhé oženil se svou dlouholetou německou přítelkyní Marlen Brousertovou a zůstal s ní až do smrti. Marlen dělala Krylovi i daňového poradce, protože pracovala jako bankovní úřednice. Někteří lidé to nazývali sňatkem z rozumu, jiní si mysleli, že tím chtěl zlegalizovat svůj pobyt v Německu. Podle Krylových vyjádření ve vztahu nebyla taková vášeň, jako v prvním manželství.  

I když byl Kryl drobný, ženatý a podle přátel věčně nespokojený, byl oblíbený u žen. „Nikdy nešel spát sám. Ženy milovaly jeho, on miloval je. To byl jeho život, jeho vášeň,“ potvrdil pro server Ahaonline.cz jeho velký kamarád Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor. Mezi nejznámější milenky Karla Kryla patří například novinářka Markéta Matoušková, která se s ním seznámila ve svých šestnácti a o jejich vztahu napsala knihu.

Po návratu do vlasti v listopadu 1989 byl nejdřív nadšený, ale velmi rychle vystřízlivěl. Z kritiky komunismu se stala kritika nových poměrů, a když 3. 3. 1994 zemřel na infarkt, mnozí tvrdili, že ho ve skutečnosti zabilo zlomené srdce. Zádušní mši celebroval jeho přítel Jan Anastáz Opasek v klášterním kostele sv. Markéty v Praze.

 

Články o celebritě

14 "překvapivých" lidí, s nimiž se Gott setkal: Kmotr Mrázek, Jonák i John Lennon 14 "překvapivých" lidí, s nimiž se Gott setkal: Kmotr Mrázek, Jonák i John Lennon Legendárního zpěváka Karla Gotta obdivovalo nejen celé Česko, ale sklízel úspěchy a slávu i v zahraničí.… číst článek
O hysterce, cukrovce i novém pozemku za 2,5 milionu. Zeman odpovídal čtenářům Blesku O hysterce, cukrovce i novém pozemku za 2,5 milionu. Zeman odpovídal čtenářům Blesku O své cukrovce a oblibě ve sladkém jídle, mladé švédské „hysterce“ nebo třeba pozemku v Lánech za… číst článek
Poslední dramatické chvilky života hereckých legend: Jak odcházejí BARDI Poslední dramatické chvilky života hereckých legend: Jak odcházejí BARDI Minulý víkend zemřel jeden z posledních velkých herců slavné éry Národního divadla Luděk Munzar (†85).… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Jan Bendig
Jan Bendig
zobrazit profil Marek Ztracený
Marek Ztracený
zobrazit profil Jana Fabiánová
Jana Fabiánová
zobrazit profil Aleš  Brichta
Aleš Brichta
zobrazit profil David Deyl
David Deyl
zobrazit profil John Lennon
John Lennon
zobrazit profil George Michael
George Michael
zobrazit profil Sandra (roz. Sandra Lauer)
Sandra (roz. Sandra Lauer)