Karel Kryl

Karel Kryl

Datum narození: 12. 4. 1944
Datum úmrtí: 3. 3. 1994
Přezdívka: Básník s kytarou
Místo narození: Kroměříž
Výška: 158 cm
Profese: zpěvák, básník, skladatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Karel Kryl, přezdívaný Básník s kytarou, se proslavil zejména písněmi, v nichž kritizoval totalitní režim. Jednou z nejznámějších je Bratříčku, zavírej vrátka.

Před Sametovou revolucí 1989 byl Karel Kryl známý svou kritikou režimu (pamflety Tak vás tu máme, Veličenstvo kat, Hle jak se perou, Král a Klaun a další), ale zabýval se i milostnou tematikou (např. sbírky poezie Sedm básniček a zrcadlo, 17 kryptogramů na dívčí jména). Nechal se inspirovat také biblickými texty (např. Žalm 71Žalm 120Zapření PetrovoJidášDěkuji).

Krylovy skladby byly léta zakázané

První desku vydal půl roku po vpádu sovětské armády. Zejména titulní píseň Bratříčku, zavírej vrátka získala u lidí na popularitě. Jeho písně byly brzy zakázány, a tak 9. září následujícího roku Karel Kryl emigroval a usadil se v Mnichově.

Tam zůstal dvacet let a podílel se mj. na vysílání Radia Svobodná Evropa. V roce 1973 se Karel Kryl oženil s Evou Sedlářovou, ale manželství po dvou letech skončilo rozvodem.

S Gottem Kryl nezpíval rád

Když se Karel Kryl v listopadu 1989 vrátil do vlasti, vítaly ho davy nadšených fanoušků. Na Václavském náměstí zpíval z balkonu knihkupectví Melantrich národní hymnu po boku Karla Gotta, což mu bylo nepříjemné, protože Mistra považoval za ikonu komunistického režimu.

V únoru 1991 se Karel Kryl podruhé oženil se svou dlouholetou německou přítelkyní Marlen Brousertovou a zůstal s ní až do smrti. Ta mu děla i daňového poradce, protože pracovala jako bankovní úřednice. Někteří lidé to nazývali sňatkem z rozumu, jiní si mysleli, že tím chtěl zlegalizovat svůj pobyt v Německu. Podle jeho vyjádření ve vztahu nebyla taková vášeň, jako v prvním manželství.  

Karel Kryl byl milovníkem žen

I když byl Karel Kryl drobný, ženatý a podle přátel věčně nespokojený, byl oblíbený u žen. „Nikdy nešel spát sám. Ženy milovaly jeho, on miloval je. To byl jeho život, jeho vášeň,“ potvrdil pro server Ahaonline.cz jeho velký kamarád Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor.

Mezi nejznámější milenky Karla Kryla patří např. novinářka Markéta Matoušková, která se s ním seznámila ve svých šestnácti a o jejich vztahu napsala knihu.

Zabilo Karla Kryla zlomené srdce?

Po návratu do vlasti by Karel Kryl nejdřív nadšený, ale velmi rychle vystřízlivěl. Z kritiky komunismu se stala kritika nových poměrů, a když 3. března 1994 zemřel na infarkt, mnozí tvrdili, že ho ve skutečnosti zabilo zlomené srdce.

Zádušní mši celebroval Krylův přítel Jan Anastáz Opasek v klášterním kostele sv. Markéty v Praze.

 

Články o celebritě

Poslední rozloučení s básníkem Karlem Šiktancem († 93): Přišel i Franz Poslední rozloučení s básníkem Karlem Šiktancem († 93): Přišel i Franz Rodina a přátelé se rozloučili v bazilice svaté Markéty Antiochijské v pražském Břevnově s Karlem Ši... číst článek
Dcera Jiřího Kodeta (†67) Bára Kodetová Šporclová: Táta se komunismem provztekal... Dcera Jiřího Kodeta (†67) Bára Kodetová Šporclová: Táta se komunismem provztekal... Barbora Kodetová Šporclová (51), dcera legendárního Jiřího Kodeta (†67), v knize 1989 očima 30 slavn... číst článek
První díl seriálu 1. MISE: Je to ordinace v zelené zahradě! pohoršují se diváci První díl seriálu 1. MISE: Je to ordinace v zelené zahradě! pohoršují se diváci Přestože podle kalendáře máme ještě pár dní léto, televizní podzim začíná! A s ním nasazují televizn... číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Adéla Částková
Adéla Částková
zobrazit profil Bohouš Josef
Bohouš Josef
zobrazit profil Frank Sinatra
Frank Sinatra
zobrazit profil Michael Kmeť - Separ
Michael Kmeť - Separ
zobrazit profil Juwana Jenkins
Juwana Jenkins
zobrazit profil Marie Rottrová
Marie Rottrová
zobrazit profil José Carreras
José Carreras
zobrazit profil Bonnie Tyler
Bonnie Tyler