Jaromír Nohavica | Celebwiki.cz

Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953
Přezdívka: Mirek
Místo narození: Ostrava
Profese: písničkář, textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaromír Nohavica je významný český písničkář, textař a skladatel. Rodák z Ostravy je zároveň kvůli přiznané spolupráci s StB kontroverzní postavou.

Jaromír Nohavica měl svoji pěveckou kariéru jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, pak hraje už od svých třinácti.

Jaromír Nohavica nebyl zrovna pilný student. Svá studia přerušil, vystřídal také několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl – volným textařem. V tomto oboru se proslavil například spoluprací s Marií Rottrovou, psal také pro Věru Špinarovou a další známé zpěvačky.

Postupně se Jaromír Nohavica stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století. Akademie populární hudby jej zase zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy.

Jaromír Nohavica je ovšem zároveň velmi kontroverzní postavou. Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že měl pod krycím jménem Mirek donášet na své kolegy. Sám Nohavica spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by StB nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.

Přesto ale dále patří Jaromír Nohavica mezi nejpopulárnější české hudebníky. V roce 2002 ho režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role ve filmu Rok ďábla, kde si Nohavica zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu pak dostal spolu se skupinou Čechomor Českého lva.

Mezi nejoblíbenější koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu „Baníčku my jsme s tebou“. Velký vztah má také k samotnému městu Ostrava. Jaromír Nohavica je ženatý, s manželkou Martinou má dvě děti – Jakuba a Lenku.

 

Články o celebritě

Na vozík upoutaný Jan Potměšil: Z kómatu ho po třech měsících probudil Havel Na vozík upoutaný Jan Potměšil: Z kómatu ho po třech měsících probudil Havel Herec Jan Potměšil (53) patří k symbolům sametové revoluce roku 1989 podobně jako Václav Havel nebo… číst článek
Herec Martin Dejdar: Kvůli šikaně jsme ze dne na den odešli z Česka! Herec Martin Dejdar: Kvůli šikaně jsme ze dne na den odešli z Česka! Herec Martin Dejdar (54) prozrazuje, proč strávil s rodinou čtyři roky v Americe a co ho u nás nejvíc… číst článek
Marta Kubišová otevřeně o Gottovi: Kája měl dvě tváře! Marta Kubišová otevřeně o Gottovi: Kája měl dvě tváře! Mohlo by se zdát, že ti dva měli jen málo společného. Marta Kubišová musela v roce 1970 na dvacet… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Kateřina Kněžíková
Kateřina Kněžíková
zobrazit profil Petr Kutheil
Petr Kutheil
zobrazit profil Andre Young - Dr. Dre
Andre Young - Dr. Dre
zobrazit profil Markéta Foukalová Tošovská
Markéta Foukalová Tošovská
zobrazit profil Nikola Ďuricová
Nikola Ďuricová
zobrazit profil Justin Timberlake
Justin Timberlake
zobrazit profil Vlastimil Horváth
Vlastimil Horváth
zobrazit profil Lenka Filipová
Lenka Filipová
Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít