Jaromír Nohavica | Celebwiki.cz

Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953
Přezdívka: Mirek
Místo narození: Ostrava
Profese: písničkář, textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaromír Nohavica je významný český písničkář, textař a skladatel. Rodák z Ostravy je zároveň kvůli přiznané spolupráci s StB kontroverzní postavou.

Jaromír Nohavica měl svoji pěveckou kariéru jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, pak hraje už od svých třinácti.

Jaromír Nohavica nebyl zrovna pilný student. Svá studia přerušil, vystřídal také několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl – volným textařem. V tomto oboru se proslavil například spoluprací s Marií Rottrovou, psal také pro Věru Špinarovou a další známé zpěvačky.

Postupně se Jaromír Nohavica stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století. Akademie populární hudby jej zase zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy.

Jaromír Nohavica je ovšem zároveň velmi kontroverzní postavou. Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že měl pod krycím jménem Mirek donášet na své kolegy. Sám Nohavica spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by StB nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.

Přesto ale dále patří Jaromír Nohavica mezi nejpopulárnější české hudebníky. V roce 2002 ho režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role ve filmu Rok ďábla, kde si Nohavica zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu pak dostal spolu se skupinou Čechomor Českého lva.

Mezi nejoblíbenější koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu „Baníčku my jsme s tebou“. Velký vztah má také k samotnému městu Ostrava. Jaromír Nohavica je ženatý, s manželkou Martinou má dvě děti – Jakuba a Lenku.

 

Články o celebritě

Jágr poprvé o rozchodu s Kopřivovou: Proč tajil info o krachu lásky Jágr poprvé o rozchodu s Kopřivovou: Proč tajil info o krachu lásky Zástupy fanynek můžou jásat: Hokejová legenda Jaromír Jágr (47) je po třech letech volný! Sám to… číst článek
Dojatá Šárka Rezková při Dni matek: Krásný dar od syna Dojatá Šárka Rezková při Dni matek: Krásný dar od syna Dojemné gesto udělal nejstarší syn Šárky Rezkové (50)! Interpretce slavného hitu Borůvková totiž… číst článek
Rittig promluvil o přátelství s Vémolou, Oktagonu a zhodnotil XFN Rittig promluvil o přátelství s Vémolou, Oktagonu a zhodnotil XFN Politický podnikatel, monacký rentiér nebo také vlivný zákulisní hráč či dokonce kmotr. Tak… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Štefan Margita
Štefan Margita
zobrazit profil Václav Jelínek
Václav Jelínek
zobrazit profil Petr Borkovec
Petr Borkovec
zobrazit profil Petr Chovanec
Petr Chovanec
zobrazit profil Olivie Žižková
Olivie Žižková
zobrazit profil Kamila Nývltová
Kamila Nývltová
zobrazit profil Petr "Hoggy" Lexa
Petr "Hoggy" Lexa
zobrazit profil Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková