Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka

Datum narození: 21. 4. 1947
Místo narození: Olomouc
Profese: hudebník, skladatel, zpěvák
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Hutka absolvoval pražskou uměleckoprůmyslovou školu. Celý život se ale věnoval pouze hudbě.

Jaroslav Hutka začal vystupovat na konci šedesátých let společně s Vladimírem Veitem, tak tvořili duo Hutka a Veit. Vytvořil si ale vlastní program, ve kterém popularizoval moravské lidovky, čímž si získal širokou škálu posluchačů a následně byl mnohokrát vyhodnocen jako písničkář roku. Později založil folkové sdružení Šafrán, jehož byl také členem.

Toho času se stal i členem Charty 77, kterou založil tehdejší disident Václav Havel. V říjnu 1978 dokonce opustil tehdejší Československo a žil v Nizozemsku. To vše kvůli policejní šikaně a nesouhlasu s bývalým režimem. Po pádu komunismu se ale 26. listopadu 1989 vrátil a ještě toho dne si zazpíval na manifestaci Občanského fóra, které . Nesouhlasil s komunismem, ale ani s postkomunistickou demokracií, tu ostře a nahlas kritizoval.

Celý život se nebál říkat své názory na rovinu. To potvrdil i v písni, kde vykresluje národem oblíbeného Jaromíra Nohavicu jako "udavače z Těšína". Chtěl tak podle svých slov upozornit na fakt, že Nohavica koncem osmdesátých let donášel komunistické StB.

Hutka se k tomu vyjádřil následně takto:"V roce 1991 jsem se dozvěděl, že donášel komunistické státní bezpečnosti, a přestal jsem vyhledávat jeho společnost," vysvětlil písničkář a následně pak s úsměvem dodal: "Myslím si, že to k soudu nedojde, ale bylo by to veselé."

Nohavica, evidovaný od roku 1986 v seznamech StB pod krycím jménem Mirek, údajně udal publicistu Vladimíra Hanzela a svou přítelkyni Jarmilu Polákovou, kteří mu v únoru 1989 přinesli k podpisu petici za propuštění Václava Havla. Donášet měl i na Karla Kryla.

 

Články o celebritě

Pohřeb Petrušky Šustrové: Na vozíku dorazil i Schwarzenberg. Mimořádná žena, vzpomínají lidé Pohřeb Petrušky Šustrové: Na vozíku dorazil i Schwarzenberg. Mimořádná žena, vzpomínají lidé Posledního rozloučení s jednou z nejvýraznějších osob českého disentu, publicistkou a překladatelkou... číst článek
Folkař Jaroslav Hutka (75) v kině: Krvavá ústa a o 36 let mladší kočka! Folkař Jaroslav Hutka (75) v kině: Krvavá ústa a o 36 let mladší kočka! Po dlouhé době se ve společnosti ukázal známý písničkář Jaroslav Hutka (75). Kromě výrazně mladšího ... číst článek
Tým Pavel: Svěrák, Adamovská i bývalý šéf armády. Které osobnosti podporují generála? Tým Pavel: Svěrák, Adamovská i bývalý šéf armády. Které osobnosti podporují generála? Od oznámení prezidentské kandidatury podpořila generála ve výslužbě Petra Pavla řada veřejně známých... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba
zobrazit profil Bohumil Kulínský
Bohumil Kulínský
zobrazit profil Slávek Janda
Slávek Janda
zobrazit profil Beata Hlavenková
Beata Hlavenková
zobrazit profil Martin Chobot
Martin Chobot
zobrazit profil Tereza Balonová
Tereza Balonová
zobrazit profil Jiří Zmožek
Jiří Zmožek
zobrazit profil Jiří Nepomucký
Jiří Nepomucký