Marek Eben

Datum narození: 18. 12. 1957
Místo narození: Praha
Výška: 185 cm
Profese: herec, moderátor, zpěvák
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Marek Eben je známý český herec, skladatel, písničkář, zpěvák a velmi oblíbený moderátor. Jeho otcem byl dnes již zesnulý skladatel Petr Eben. Má dva bratry Kryštofa a Davida, se kterými vystupuje ve skupině Bratři Ebenové.

Marek Eben je pro většinu národa nejoblíbenější moderátor (před vypršením mandátu Václava Havla bylo dokonce jeho jméno na seznamu potenciálních adeptů na Hrad a v průzkumech oblíbenosti tehdy u veřejnosti jako možný prezident opravdu výrazně bodoval). Je proslulý svým jemným a inteligentním humorem. Diváci ho znají z udělování cen TýTý, ve kterých sám získal několik ocenění. V programu České televize uváděl s Klárou Doležalovou historickou soutěž O poklad Anežky České. Do pořadu Na plovárně si za rok pozve na 40 zajímavých hostů z Čech i zahraničí. Diváci TV Nova ho znají ze zábavného pořadu Ruská ruleta. Z poslední doby ho nešlo přehlédnout v taneční soutěží Stardance… když hvězdy tančí, kde byla jeho kolegyní Tereza Kostková. Každoročně připravuje pořad Festivalové vteřiny, který zachycuje dění na Filmovém festivalu v Karlových Varech a zároveň představuje zajímavé osobnosti a filmové hvězdy ze světa filmu.

Marek Eben vystudoval Státní konzervatoř hudebně-dramatický obor. Začal vystupovat v divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech a následně i v divadle Jaroslava Průchy v Kladně. V letech 1983-2002 účinkoval ve studiu Ypsilon, kde zářil ve hrách Vosková figura, Amerika, Divadlo za časů Nerona a Seneky, nebo Sebevrah. Hrál také v Mozartovi v Praze, Praze stověžaté, Někdo to rád horké, Okno, nebo Prodané nevěstě.

Jeho první herecká role byla v roce 1969 v seriálu Kamarádi a o čtyři roky později v pokračování tohoto seriálu. Od roku 1977 se objevuje v pohádkách. V té první, O líném Honzovi, si zahrál hlavní roli. Následovaly Balónová pohádka, Zálety koňského handlíře, My se vlka nebojíme nebo O princi Bečkovi.

V době prvních filmových rolí Marek Eben založil se svými bratry Kryštofem a Davidem hudební skupinu Bratři Ebenové, se kterou vydali čtyři alba (Malé písně do tmy, Tichá domácnost, Já na tom dělám, Chlebíčky). Skupina se podílela i na albu Adventní písně a koledy s Martou Kubišovou. V roce 2004 jim vyšlo DVD se záznamem z koncertu s názvem Ebeni v zahradě. Písničky a vše kolem hudby je základem pěti knih, kterých je autorem.

Manželkou Marka Ebena je od roku 1982 herečka Markéta Fišerová, se kterou se setkal už na studiích. Společně si zahráli například v televizním filmu Tvář za oknem. Čtyři roky po svatbě postihla Markétu náhlá mozková příhoda. Dlouhou dobu byl její stav velmi vážný, přežila, ale ochrnula a skončila doživotně upoutána na invalidním vozíku. Manžele zasáhla i další tragédie, jejich předčasně narozená dcera Tereza pár dní po narození zemřela.

Marek Eben patří mezi známé vyznavače golfu. Tato vášeň je i důvodem, proč si nedaleko karlovarského golfového hřiště postavil dům. V něm nyní žije zejména jeho manželka, on častěji přebývá z pracovních důvodů v pražském bytě

 

Články o celebritě

Kostková o změnách StarDance: S Markem to víme od loňského roku Kostková o změnách StarDance: S Markem to víme od loňského roku „Myslím, že je velmi moudře zvolen termín vysílání na příští rok. A to z důvodu výročí 60 let od zah... číst článek
Kubišová slaví narozeniny ve velkém stylu: Dostala vlastní bankovku! Kubišová slaví narozeniny ve velkém stylu: Dostala vlastní bankovku! Přestože včera osmdesátku už oslavila, narozeninový maraton Marty Kubišové zdaleka nekončí. „Jsem už... číst článek
Daniela Písařovicová zachránila Thálie: Záskok za nemocného Kepku! Koho ještě potrápilo zdraví? Daniela Písařovicová zachránila Thálie: Záskok za nemocného Kepku! Koho ještě potrápilo zdraví? Byla okouzlující, pohotová, vtipná. A obdivoval ji i přítel Ondřej Brzobohatý (39). Daniela Písařovi... číst článek

Další Moderátoři

zobrazit profil Nikol Lenertová
Nikol Lenertová
zobrazit profil Iveta Toušlová
Iveta Toušlová
zobrazit profil Martina Gavriely
Martina Gavriely
zobrazit profil Kateřina Kristelová
Kateřina Kristelová
zobrazit profil Lenka Pastorčáková
Lenka Pastorčáková
zobrazit profil Partik Rokl
Partik Rokl
zobrazit profil Monika Marešová-Poslušná
Monika Marešová-Poslušná
zobrazit profil Kristina Kloubková
Kristina Kloubková