Alexander Hemala | Celebwiki.cz

Alexander Hemala

Datum narození: 3.9.1952
Místo narození: Brno
Profese: hlasatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Alexander Hemala je televizní hlasatel a moderátor, jehož zná snad každý. Televizní pořady uváděl přes 40 let, než byli hlasatelé v zrušeni. Alexander Hemala se však neztratil. Uvádí filmy, hlavně v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko.

Novinařinu Alexander Hemala vystudoval na Karlově univerzitě. Vstoupil pak v roce 1973 čili za normalizace do služeb Československé televize. Vedle pořadů hlásil také zprávy, a to třeba hned ty ranní. Stal se televizní legendou.

Před rokem 1989 Alexander Hemala ještě nedosáhl věhlasu hlasatele Miloše Frýby, jenž hlásil zprávy snad každý den v 8.50. Jen málokdy k nim pustil Alexandra Hemalu. Dvojice přetrvala v myslích diváků i po Sametové revoluci, část z nich pak razila heslo Nechceme Hemalu, chceme Frýbu.

Nakonec Alexander Hemala v profesním životě Miloše Frýbu překonal. Uvaděčem pořadů České televize totiž Alexander Hemala vydržel být do roku 2005, kdy jeho obor na Kavčích horách zcela zanikl.

Alexander Hemala se neztratil, získával drobnější filmové role. Hlasatelem byl v pokračování oblíbeného pohádkového seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek z roku 1993. Objevil se i v četnických humoreskách. Alexandra Hemalu využili Milan Šteindler s Davidem Vávrou z České sody v oblíbeném komickém kurzu němčiny Alles Gute. Rolí se zhostil, přestože trpěl zdravotními potížemi.

Alexander Hemala hrál v pohádce Čertova nevěsta u roku 2011. A nechyběl ani v televizních seriálech Bastardi, Vraždy v kruhu a Přístav z roku 2015. Účastnil se i jednoho z ročníků StarDance aneb když hvězdy tančí. Od srpna 2014 provází pořadem Receptář prima nápadů.

Alexander Hemala je ženatý, s manželkou Vlastou vychovali tři děti ­ - Andreu, Jakuba a Nikolu. Rodina žije za Prahou.

 

Články o celebritě

Pravda o dědictví po »princezně Ladě« Kyselkové (†83): Co bude s bytem ve slavném domě, v němž zemřela? Pravda o dědictví po »princezně Ladě« Kyselkové (†83): Co bude s bytem ve slavném domě, v němž zemřela? Žila skromně a poskrovnu toho také princezna Lada Marie Kyselková (†83) po sobě zanechala. Měla pouze… číst článek
Příště Saskii! Strejda, dědula, legenda: Hemala zaskočil ve feministickém pořadu Branky, body, kokoti! Jak to vidí diváci? Příště Saskii! Strejda, dědula, legenda: Hemala zaskočil ve feministickém pořadu Branky, body, kokoti! Jak to vidí diváci? Legenda mezi českými hlasateli Alexander Hemala (65) se nebojí přijímat výzvy. Nejenže se před pár… číst článek

Další Moderátoři

zobrazit profil Laďka Něrgešová
Laďka Něrgešová
zobrazit profil Tereza Pergnerová
Tereza Pergnerová
zobrazit profil Tina Pletánková
Tina Pletánková
zobrazit profil Daniel Stach
Daniel Stach
zobrazit profil Mirka Čejková
Mirka Čejková
zobrazit profil Aleš Cibulka
Aleš Cibulka
zobrazit profil Petra  Svoboda
Petra Svoboda
zobrazit profil Martin Smolík
Martin Smolík