Jiří Schmitzer | Celebwiki.cz

Jiří Schmitzer

Datum narození: 26.10.1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec a zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jiří Schmitzer je český herec a zpěvák. Proslavil se svými filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem ke svému otci Jiřímu Sovákovi.

Jiří Schmitzer je dvojnásobným držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997) a Kráska v nesnázích (2006). DAMU absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero! Tam si po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. U mladší generace je znám svými vesměs humornými písněmi. Jeho největším hitem je Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...). Vydal již čtyři alba. Jiří Schmitzer také hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl také účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Diskografie:

Recitál (1997)
Šílenec (2000)
Bouda (2003)
Sbírka kiksů (2008)

 

Články o celebritě

Režisér StarDance Petrenko hlásí: Už znám vítěze nové řady! Vsadí si na něj? Režisér StarDance Petrenko hlásí: Už znám vítěze nové řady! Vsadí si na něj? Režisér Roman Petrenko (54) je s tanečním pořadem StarDance… když hvězdy tančí spjat již od prvních… číst článek
Nemocný Mrkvička (80) v obležení dam: Nečekané pocty i polibky! Nemocný Mrkvička (80) v obležení dam: Nečekané pocty i polibky! Herecká legenda Ladislav Mrkvička (80) se po dlouhé době opět objevil ve společnosti. Nenechal si… číst článek
Mireček z Chalupářů je dnes miliardář! Patří mu palác na Václaváku i zámek Mireček z Chalupářů je dnes miliardář! Patří mu palác na Václaváku i zámek Coby Mirečka, syna Václava Sloupa (†78), jej v Chalupářích v epizodě Smírčí soudce Otto Lackovič… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Miroslava Součková
Miroslava Součková
zobrazit profil Petra Vraspírová
Petra Vraspírová
zobrazit profil Lucie Pernetová
Lucie Pernetová
zobrazit profil Maisie Williams
Maisie Williams
zobrazit profil Simona Chytrová
Simona Chytrová
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Jindřich Žampa
Jindřich Žampa
zobrazit profil Adéla Gondíková
Adéla Gondíková