Jiří Schmitzer | Celebwiki.cz

Jiří Schmitzer

Datum narození: 26.10.1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec, zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec a zpěvák Jiří Schmitzer se proslavil svými filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem ke svému otci Jiřímu Sovákovi.

Jiří Schmitzer je držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997) a Kráska v nesnázích (2006). 

JIŘÍ SCHMITZER - TRAGÉDIE NA VÁNOCE

DAMU Jiří Schmitzer absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero!, v němž si zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

O JIŘÍM SCHMITZEROVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. Jeho největším hitem se stal píseň Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...).

Jiří Schmitzer též hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Za hlavní roli v road movie Staříci (2019) získal Jiří Schmitzer Cenu české filmové kritiky a byl nominován na dalšího Českého lva.

 

Články o celebritě

Ceny filmové kritiky překvapily: Favorizované Nabarvené ptáče ostrouhalo, triumfovali Staříci! Ceny filmové kritiky překvapily: Favorizované Nabarvené ptáče ostrouhalo, triumfovali Staříci! Vyhlášení desátého jubilejního ročníku cen udělovaných nejlepším filmům a jejich tvůrcům bylo rozhodně… číst článek
Jiří Schmitzer na premiéře filmu Daria: V koutě pálil jednu za druhou! Jiří Schmitzer na premiéře filmu Daria: V koutě pálil jednu za druhou! Po tragickém konci roku, kdy musel oplakat švagra, vyrazil Jiří Schmitzer (70) mezi lidi na premiéru… číst článek
Šok ze Schmitzera: Vzhled bezdomovce a stranění se... Šok ze Schmitzera: Vzhled bezdomovce a stranění se... Po tragickém konci roku, kdy musel oplakat švagra, vyrazil Jiří Schmitzer (70) mezi lidi na premiéru… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jamie Belman
Jamie Belman
zobrazit profil Brigitte Bardot
Brigitte Bardot
zobrazit profil Tomáš Valík
Tomáš Valík
zobrazit profil Václav Matějovský
Václav Matějovský
zobrazit profil Jiří Zahajský
Jiří Zahajský
zobrazit profil Clint Eastwood
Clint Eastwood
zobrazit profil Vuk Čelebić
Vuk Čelebić
zobrazit profil Jiří Langmajer
Jiří Langmajer