Jiří Schmitzer

Datum narození: 26. 10. 1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec, zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec a zpěvák Jiří Schmitzer se proslavil filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem se svým otcem Jiřím Sovákem.

Jiří Schmitzer je držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997), Kráska v nesnázích (2006), Jako nikdy (2013) a Staříci (2019).

JIŘÍ SCHMITZER - TRAGÉDIE NA VÁNOCE

DAMU Jiří Schmitzer absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero!, v němž si zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

O JIŘÍM SCHMITZEROVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. Jeho největším hitem se stal píseň Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...).

Jiří Schmitzer též hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Za hlavní roli v road movie Staříci (2019) Jiří Schmitzer získal kromě Českého lva i Cenu české filmové kritiky.

 

Články o celebritě

Brejchová v nesnázích: Smutný obraz sebe sama Brejchová v nesnázích: Smutný obraz sebe sama Rolí, ve kterých Jana Brejchová (82) excelovala, bylo nespočet. Mimo jiné se mezi ně čítá i filmový ... číst článek
Výročí seriálové legendy: Sen kovbojů odhalila Zdivočelá země před 25 lety Výročí seriálové legendy: Sen kovbojů odhalila Zdivočelá země před 25 lety Byl to skoro přízrak, který bez servítků ukazoval největší rány naší poválečné historie, jeden z výj... číst článek
Vnady Vašáryové, Hanzlíkův řev a Hrabalův humor: Filmu Postřižiny je 40 let Vnady Vašáryové, Hanzlíkův řev a Hrabalův humor: Filmu Postřižiny je 40 let Vnady paní pivovarníkové, ukřičený strýc Pepin a přehlídka filmových hvězd se vybaví každému, kdo je... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lenka Plačková
Lenka Plačková
zobrazit profil Lucie Zedníčková
Lucie Zedníčková
zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Monika Horváthová
Monika Horváthová
zobrazit profil Nikol Kouklová
Nikol Kouklová
zobrazit profil Jaroslava Brousková
Jaroslava Brousková
zobrazit profil Eliška Křenková
Eliška Křenková
zobrazit profil Pavel Soukup
Pavel Soukup