Jiří Schmitzer | Celebwiki.cz

Jiří Schmitzer

Datum narození: 26. 10. 1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec, zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec a zpěvák Jiří Schmitzer se proslavil filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem se svým otcem Jiřím Sovákem.

Jiří Schmitzer je držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997), Kráska v nesnázích (2006), Jako nikdy (2013) a Staříci (2019).

JIŘÍ SCHMITZER - TRAGÉDIE NA VÁNOCE

DAMU Jiří Schmitzer absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero!, v němž si zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

O JIŘÍM SCHMITZEROVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. Jeho největším hitem se stal píseň Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...).

Jiří Schmitzer též hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Za hlavní roli v road movie Staříci (2019) Jiří Schmitzer získal kromě Českého lva i Cenu české filmové kritiky.

 

Články o celebritě

ČT točí nové »Chalupáře«! Napsal je autor populárního Mostu Kolečko ČT točí nové »Chalupáře«! Napsal je autor populárního Mostu Kolečko Už roky díky reprízám vládnou obrazovkám Chalupáři, ovšem nyní přišla Česká televize s odvážným plán... číst článek
Televizní program na léto: Prima a ČT opráší legendární seriály! Televizní program na léto: Prima a ČT opráší legendární seriály! Zatímco na Primě poteče většinu prázdnin krev, Česká televize sází na osvědčenou klasiku v podobě Ch... číst článek
Kamarádka Anny Sovákové (†82) prozradila: Andulka se kvůli Sovákovi obětovala! Kamarádka Anny Sovákové (†82) prozradila: Andulka se kvůli Sovákovi obětovala! Spisovatelka a nakladatelka Slávka Kopecká (74) měla vždy blízko k rodině komika a herce Jiřího Sová... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tereza Marečková
Tereza Marečková
zobrazit profil Alexej Pyško
Alexej Pyško
zobrazit profil Eva Holubová
Eva Holubová
zobrazit profil Diana Mórová
Diana Mórová
zobrazit profil Jason Statham
Jason Statham
zobrazit profil Aťka Janoušková
Aťka Janoušková
zobrazit profil Kateřina Sedláková
Kateřina Sedláková
zobrazit profil Dominick Benedikt
Dominick Benedikt