Jiří Schmitzer | Celebwiki.cz

Jiří Schmitzer

Datum narození: 26.10.1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec a zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Jiří Schmitzer je český herec a zpěvák. Proslavil se svými filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem ke svému otci Jiřímu Sovákovi.

Jiří Schmitzer je dvojnásobným držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997) a Kráska v nesnázích (2006). DAMU absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero! Tam si po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. U mladší generace je znám svými vesměs humornými písněmi. Jeho největším hitem je Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...). Vydal již čtyři alba. Jiří Schmitzer také hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl také účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Diskografie:

Recitál (1997)
Šílenec (2000)
Bouda (2003)
Sbírka kiksů (2008)

 

Články o celebritě

Schmitzer slaví 70. narozeniny: 70 věcí, které jste o něm (ne)věděli! Schmitzer slaví 70. narozeniny: 70 věcí, které jste o něm (ne)věděli! Osobitý herec a velmi netradiční písničkář Jiří Schmitzer včera oslavil 70. narozeniny. „Už si nepotřebuju… číst článek
Kdo může za nenávist mezi Schmitzerem a otcem Sovákem? Překvapivé odhalení po letech! Kdo může za nenávist mezi Schmitzerem a otcem Sovákem? Překvapivé odhalení po letech! O tom, že hvězdy seriálu Chalupáři či komedie Marečku, podejte mi pero Jiří Sovák (†79) a Jiří Schmitzer… číst článek
Módní téma týdne: Když to v páru neklape Módní téma týdne: Když to v páru neklape Outfit se dost často lépe prezentuje sólo. Dojem z něj je minimálně čistší, styling druhého… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marko Igonda
Marko Igonda
zobrazit profil Trine Dyrholm
Trine Dyrholm
zobrazit profil Pavel Zedníček
Pavel Zedníček
zobrazit profil Jan Kalous
Jan Kalous
zobrazit profil Jaroslav Šmíd
Jaroslav Šmíd
zobrazit profil Vladislav  Müller
Vladislav Müller
zobrazit profil Ondřej Brousek
Ondřej Brousek
zobrazit profil Anna Linhartová
Anna Linhartová