Jiří Schmitzer | Celebwiki.cz

Jiří Schmitzer

Datum narození: 26.10.1949
Místo narození: Praha
Výška: 192 cm
Profese: herec, zpěvák
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec a zpěvák Jiří Schmitzer se proslavil filmovými rolemi, kontroverzními písničkami i složitým vztahem se svým otcem Jiřím Sovákem.

Jiří Schmitzer je držitelem Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve filmech Bumerang (1997), Kráska v nesnázích (2006), Jako nikdy (2013) a Staříci (2019).

JIŘÍ SCHMITZER - TRAGÉDIE NA VÁNOCE

DAMU Jiří Schmitzer absolvoval v roce 1974, poté se stal součástí činohry v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem divadla Ypsilon.

První větší role Jiřího Schmitzera byla ve filmu podle populárního seriálu Tři chlapi na cestách (1973), kam si ho vybral režisér Oldřich Lipský. V roce 1976 Schmitzer přijal roli Kroupy ml. ve slavném snímku Marečku, podejte mi pero!, v němž si zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. Objevil se také ve známých filmech jako Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země.

Jiří Schmitzer v roce 1976 způsobil pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které zavinil smrt chodce. Byl odsouzen ke třem rokům vězení a jeho otec, Jiří Sovák, se ho kvůli tomu zřekl. Nevraživost mezi otcem a synem šla tak daleko, že byl vyděděn a po smrti otce mu ani nešel na pohřeb.

O JIŘÍM SCHMITZEROVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Schmitzer působí také jako skladatel hudby pro divadelní inscenace. Jeho největším hitem se stal píseň Máte na to? (známější jako Řekněte prdel...).

Jiří Schmitzer též hostoval na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. Byl účastníkem jedné z řady soutěže StarDance, ale příliš u diváků nezabodoval (nicméně tepláky, v nichž trénoval, pak střelil v aukci za nemalý obnos).

Za hlavní roli v road movie Staříci (2019) Jiří Schmitzer získal kromě Českého lva i Cenu české filmové kritiky.

 

Články o celebritě

Jiří Schmitzer: Za Vlastu ve Stařících rozšířil svou sbírku Českých lvů! Jiří Schmitzer: Za Vlastu ve Stařících rozšířil svou sbírku Českých lvů! Držitel řady cen, osobitý herec Jiří Schmitzer, získal za ztvárnění hlavní role v road movie Staříci,… číst článek
Stařík Tonda pro Ladislava Mrkvičku znamenal prvního Českého lva Stařík Tonda pro Ladislava Mrkvičku znamenal prvního Českého lva Uznávaný herec a vyhledávaný dabér Ladislav Mrkvička za ztvárnění jednoho z dvojice seniorů, kteří… číst článek
Předávání Českých lvů: Dycky Most!? Předávání Českých lvů: Dycky Most!? Rudolfinum v centru metropole bude dnes večer hostit předávání Českých lvů za rok 2019! Sošku může… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vin Diesel
Vin Diesel
zobrazit profil Kamila Magálová
Kamila Magálová
zobrazit profil Václav Jiráček
Václav Jiráček
zobrazit profil Jan Révai
Jan Révai
zobrazit profil Michael Madsen
Michael Madsen
zobrazit profil Jaroslava Pokorná
Jaroslava Pokorná
zobrazit profil Michael Nyqvist
Michael Nyqvist
zobrazit profil Cameron Diaz
Cameron Diaz