Timothy William Burton | Celebwiki.cz

Tim Burton

Datum narození: 25.9.1958
Přezdívka: Tim Burton
Místo narození: Burbank, Kalifornia, USA
Profese: režisér, spisovatel, producent
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Tim Burton, okázalý režisér, který se nebojí jít za hranice nemožného. Je libo svatba s mrtvolou, kadeřník s nůžkami místo rukou nebo ďábelský holič? Ve svých filmech dokáže zrealizovat i ty nejdivočejší představy.

Tim Burton je známý pro svůj gotický styl nejen točení, ale i psaní. Ne vždy bylo okolí k jeho tvorbě tak nakloněno. Začínal jako řadový animátor v Disney. Tam si jeho talentu všimli a nechali ho natočit dva krátkometrážní filmy. Jeho prvotiny nebyly od studia přijaty dobře. A však Stephen King si jeho práce všiml. To už se kariéra Tima Burtona rozvíjela slibným směrem. Po natočení remaku na film Planeta opic se zasnoubil s herečkou Helenou Carter. Ačkoliv se nikdy nevzali, herečka se stala stálicí v jeho filmech. Jejich vztah byl plný zvláštností, například proto, že žili v oddělených domech, propojených tunelem. Po 13 letech vztah ukončili. Za tu dobu, spolu vychovali dvě děti.

Ve filmech Tima Burtona se často objevuje Johnny Depp, který je jeho dlouholetým přítelem. Spolupracovali na filmech Střihoruký Edward, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Karlík a továrna na čokoládu, Alenka v říši divů, Temné stíny a Ospalá díraTim Burton se ukázal i v Praze, když vystoupil na koncertě Dannyho Elfmana, který složil hudbu k většině jeho filmů.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Marek Najbrt
Marek Najbrt
zobrazit profil Oldřich Lipský
Oldřich Lipský
zobrazit profil Jan Malíř
Jan Malíř
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý