Ondřej Trojan

Ondřej Trojan

Profese: režisér, producent a herec

Související celebrity

Životopis

Slavný režisér a příležitostný herec Ondřej Trojan, který patří mezi elitní české producenty, pochází z umělecké rodiny. Jeho mladší bratr Ivan i otec Ladislav jsou herci.

Tím však výčet známých osobností v rodině nekončí. Manželkou Ivana Trojana, tedy ženou bratra, je též herečka Klára Pollertová-Trojanová. A za tchána má známý producent Ondřej Trojan slavného lékaře Pavla Pafka, který byl „dvorním“ doktorem prezidenta Václava Havla.

ONDŘEJ TROJAN – JAK HO HERCI VYŠPLOUCHLI

Po absolvování pražské AMU Ondřej Trojan debutoval filmem Pějme píseň dokola scénáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Druhým jeho počinem byl celovečerní výpravný velkofilm Želary, který měl úspěch doma i v zahraničí. Snímek, jímž na stříbrném plátně vdechl život postavám novely Zdeňky Legátové Jozova Hanule, dostal jedenáct nominací na Českého lva, jakož i na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscara.

Jako producent spolupracoval především s Janem Hřebejkem, s nímž připravil několik velmi úspěšných filmů: Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mě dobrý a Občanský průkaz. Do svých snímků obsazuje stálice filmového nebe, jako jsou Aňa Geislerová, Ivan Trojan, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Simona Stašová, Miroslav Donutil, Martin Myšička, či Tatiana Vilhelmová.

Sám si Ondřej Trojan zahrál několik menších rolí ve filmech Cesta z města, Skřítek, Správce statku či Gympl. Divadelní režii se věnuje především v legendárním pražském Divadle Sklep. Společně s Tomášem Hanákem a Jiřím Fero Burdou založili vlastní produkční a obchodní společnost HelpArt T.H.A. V roce 1994 režíroval televizní záznam adaptace hry podle novely Václava Havla Život před sebou, kterou Divadlo Sklep uvádělo v adaptované verzi pod názvem Mlýny. Zde hráli: Otakáro Maria Schmidt, Tomáš Hanák, David Vávra, Jiří Fero Burda, Robert Nebřenský, Luboš Veselý, Jan Slovák, Monika Načeva, Petr Koutecký, a František Váša.

TROJANOVÝCH JE VÍC NEŽ HUJERŮ (...A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI)

 

Články o celebritě

Zemřel režisér Supermana i série Smrtonosná zbraň Richard Donner (†91) Zemřel režisér Supermana i série Smrtonosná zbraň Richard Donner (†91) Ve věku 91 let zemřel slavný hollywoodský režisér a producent Richard Donner. Stál za řadou populárn... číst článek
Trojnásobná matka Kristýna Boková: Slzy, zoufalství a vyčerpání! Trojnásobná matka Kristýna Boková: Slzy, zoufalství a vyčerpání! Herečka Kristýna Boková (39) se na podzim loňského roku stala trojnásobnou maminkou a na sociální sí... číst článek
Odvážné odhalení Boba Klepla: Přiznal intimnosti s vysavačem! Odvážné odhalení Boba Klepla: Přiznal intimnosti s vysavačem! Jeho přiznanou úchylkou je luxování. Ke svým padesátinám si tak Bob Klepl (62) přál vysavač za 100 t... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Woody Allen
Woody Allen
zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Jaroslav Vízner
Jaroslav Vízner
zobrazit profil Daria Kashcheeva
Daria Kashcheeva
zobrazit profil Simona Matásková
Simona Matásková
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Tomáš Lipský
Tomáš Lipský