Ondřej Trojan

Profese: režisér, producent a herec

Související celebrity

Životopis

Slavný režisér a příležitostný herec Ondřej Trojan, který patří mezi elitní české producenty, pochází z umělecké rodiny. Jeho otec Ladislav byl herec, stejně jako je jeho mladší bratr Ivan a synovec Josef.

Tím však výčet známých osobností v rodině nekončí. Manželkou Ivana Trojana, tedy ženou bratra, se stala též herečka Klára Pollertová-Trojanová. A za tchána má známý producent Ondřej Trojan slavného lékaře Pavla Pafka, který byl „dvorním“ doktorem prezidenta Václava Havla.

ONDŘEJ TROJAN – JAK HO HERCI VYŠPLOUCHLI

Trojanovy Želary Oscara nedostaly

Po absolvování pražské AMU Ondřej Trojan debutoval filmem Pějme píseň dokola scénáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Druhým jeho počinem byl celovečerní výpravný velkofilm Želary, který měl úspěch doma i v zahraničí. Snímek, jímž na stříbrném plátně vdechl život postavám novely Zdeňky Legátové Jozova Hanule, dostal jedenáct nominací na Českého lva, jakož i na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscara.

Jako producent spolupracoval především s Janem Hřebejkem, s nímž připravil několik velmi úspěšných filmů: Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mě dobrý a Občanský průkaz. Do svých snímků obsazuje stálice filmového nebe, jako jsou Aňa Geislerová, Ivan Trojan, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Simona Stašová, Miroslav Donutil, Martin Myšička, či Tatiana Vilhelmová.

Trojan režíroval adaptaci Havlovy hry

Sám si Ondřej Trojan zahrál několik menších rolí ve filmech Cesta z města, Skřítek, Správce statku či Gympl. Divadelní režii se věnuje především v legendárním pražském Divadle Sklep. Společně s Tomášem Hanákem a Jiřím Fero Burdou založili vlastní produkční a obchodní společnost HelpArt T.H.A.

Režíroval mj. televizní záznam adaptace hry podle novely Václava Havla Život před sebou, kterou Divadlo Sklep uvádělo v adaptované verzi pod názvem Mlýny. Zde hráli: Otakáro Maria Schmidt, Tomáš Hanák, David Vávra, Jiří Fero Burda, Robert Nebřenský, Luboš Veselý, Jan Slovák, Monika Načeva, Petr Koutecký, a František Váša.

TROJANOVÝCH JE VÍC NEŽ HUJERŮ (...A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI)

 

Články o celebritě

V 90 letech zemřel Ladislav Trojan: Dojemný komentář zdrcené rodiny V 90 letech zemřel Ladislav Trojan: Dojemný komentář zdrcené rodiny Legendární herec ze seriálu Tři chlapu v chalupě Ladislav Trojan (†90) je po smrti. Dožil se úctyhod... číst článek
Zemřel Ladislav Trojan (†90): Úsměv měl na tváři do posledních chvil, usmíření se ale nedočkal... Zemřel Ladislav Trojan (†90): Úsměv měl na tváři do posledních chvil, usmíření se ale nedočkal... Představitel vnuka Potůčka z populárního seriálu ze 60. let minulého století Tři chlapi v chalupě La... číst článek
Důvod rozchodu Trojanových? Nařčení Kláry se nechce věřit Důvod rozchodu Trojanových? Nařčení Kláry se nechce věřit Krach vztahu Ivana (58) a Kláry (51) Trojanových otřásl celým Českem. Na dosud nejstabilnější pár tu... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Ondřej Provazník
Ondřej Provazník
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Matyáš Řezníček
Matyáš Řezníček
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Jiří Macek
Jiří Macek
zobrazit profil Peter Bebjak
Peter Bebjak