Ondřej Trojan | Celebwiki.cz

Ondřej Trojan

Profese: režisér, producent a herec

Související celebrity

Životopis

Slavný režisér a příležitostný herec Ondřej Trojan, který patří mezi elitní české producenty, pochází z umělecké rodiny. Jeho mladší bratr Ivan i otec Ladislav jsou herci.

Tím však výčet známých osobností v rodině nekončí. Manželkou Ivana Trojana, tedy ženou bratra, je též herečka Klára Pollertová-Trojanová. A za tchána má známý producent Ondřej Trojan slavného lékaře Pavla Pafka, který byl „dvorním“ doktorem prezidenta Václava Havla.

ONDŘEJ TROJAN – JAK HO HERCI VYŠPLOUCHLI

Po absolvování pražské AMU Ondřej Trojan debutoval filmem Pějme píseň dokola scénáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Druhým jeho počinem byl celovečerní výpravný velkofilm Želary, který měl úspěch doma i v zahraničí. Snímek, jímž na stříbrném plátně vdechl život postavám novely Zdeňky Legátové Jozova Hanule, dostal jedenáct nominací na Českého lva, jakož i na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscara.

Jako producent spolupracoval především s Janem Hřebejkem, s nímž připravil několik velmi úspěšných filmů: Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mě dobrý a Občanský průkaz. Do svých snímků obsazuje stálice filmového nebe, jako jsou Aňa Geislerová, Ivan Trojan, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Simona Stašová, Miroslav Donutil, Martin Myšička, či Tatiana Vilhelmová.

Sám si Ondřej Trojan zahrál několik menších rolí ve filmech Cesta z města, Skřítek, Správce statku či Gympl. Divadelní režii se věnuje především v legendárním pražském Divadle Sklep. Společně s Tomášem Hanákem a Jiřím Fero Burdou založili vlastní produkční a obchodní společnost HelpArt T.H.A. V roce 1994 režíroval televizní záznam adaptace hry podle novely Václava Havla Život před sebou, kterou Divadlo Sklep uvádělo v adaptované verzi pod názvem Mlýny. Zde hráli: Otakáro Maria Schmidt, Tomáš Hanák, David Vávra, Jiří Fero Burda, Robert Nebřenský, Luboš Veselý, Jan Slovák, Monika Načeva, Petr Koutecký, a František Váša.

TROJANOVÝCH JE VÍC NEŽ HUJERŮ (...A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI)

 

Články o celebritě

Macháčkova drsná slova o tom, proč Toman nedostal Lva a alkoholové dojezdy hvězd Macháčkova drsná slova o tom, proč Toman nedostal Lva a alkoholové dojezdy hvězd Velké zklamání pro tvůrce i fanoušky filmu Toman. Snímek byl nominován hned ve třinácti kategoriích… číst článek
Debakl favorita Českých lvů Tomana: Trojan to čekal! Zařízli ho potřetí   Debakl favorita Českých lvů Tomana: Trojan to čekal! Zařízli ho potřetí Historie se opakuje! Režisér Ondřej Trojan (59) si z letošních Českých lvů neodnesl žádnou sošku.… číst článek
Trhák Toman měl nejvíce šancí na Českého lva: Největší rozruch před udílením vzbudil Macháček Trhák Toman měl nejvíce šancí na Českého lva: Největší rozruch před udílením vzbudil Macháček Český lev v sobotu večer zařval už po šestadvacáté. A ještě než byly sošky v pražském Rudolfinu vůbec… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil David Balda
David Balda
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Irena Pavlásková
Irena Pavlásková
zobrazit profil Václav Marhoul
Václav Marhoul
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Jakub Červenka
Jakub Červenka
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek
zobrazit profil Dalibor Záruba
Dalibor Záruba