Ondřej Trojan

Ondřej Trojan

Profese: režisér, producent a herec

Související celebrity

Životopis

Slavný režisér a příležitostný herec Ondřej Trojan, který patří mezi elitní české producenty, pochází z umělecké rodiny. Jeho mladší bratr Ivan i otec Ladislav jsou herci.

Tím však výčet známých osobností v rodině nekončí. Manželkou Ivana Trojana, tedy ženou bratra, je též herečka Klára Pollertová-Trojanová. A za tchána má známý producent Ondřej Trojan slavného lékaře Pavla Pafka, který byl „dvorním“ doktorem prezidenta Václava Havla.

ONDŘEJ TROJAN – JAK HO HERCI VYŠPLOUCHLI

Po absolvování pražské AMU Ondřej Trojan debutoval filmem Pějme píseň dokola scénáristů Jana Hřebejka a Petra Jarchovského. Druhým jeho počinem byl celovečerní výpravný velkofilm Želary, který měl úspěch doma i v zahraničí. Snímek, jímž na stříbrném plátně vdechl život postavám novely Zdeňky Legátové Jozova Hanule, dostal jedenáct nominací na Českého lva, jakož i na cenu Americké akademie filmových umění a věd Oscara.

Jako producent spolupracoval především s Janem Hřebejkem, s nímž připravil několik velmi úspěšných filmů: Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mě dobrý a Občanský průkaz. Do svých snímků obsazuje stálice filmového nebe, jako jsou Aňa Geislerová, Ivan Trojan, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Simona Stašová, Miroslav Donutil, Martin Myšička, či Tatiana Vilhelmová.

Sám si Ondřej Trojan zahrál několik menších rolí ve filmech Cesta z města, Skřítek, Správce statku či Gympl. Divadelní režii se věnuje především v legendárním pražském Divadle Sklep. Společně s Tomášem Hanákem a Jiřím Fero Burdou založili vlastní produkční a obchodní společnost HelpArt T.H.A. V roce 1994 režíroval televizní záznam adaptace hry podle novely Václava Havla Život před sebou, kterou Divadlo Sklep uvádělo v adaptované verzi pod názvem Mlýny. Zde hráli: Otakáro Maria Schmidt, Tomáš Hanák, David Vávra, Jiří Fero Burda, Robert Nebřenský, Luboš Veselý, Jan Slovák, Monika Načeva, Petr Koutecký, a František Váša.

TROJANOVÝCH JE VÍC NEŽ HUJERŮ (...A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI)

 

Články o celebritě

Náhlé úmrtí Ulriky Kotajné (†49): Před smrtí zmizela z hereckého světa, říká Hřebejk Náhlé úmrtí Ulriky Kotajné (†49): Před smrtí zmizela z hereckého světa, říká Hřebejk Smrt plavovlasé herečky Ulriky Kotajné (†49) přišla jako rána z čistého nebe a pro všechny její kole... číst článek
Střípky týdne: Ladislav Frej - Rakovina mu vzala třetí ženu... Střípky týdne: Ladislav Frej - Rakovina mu vzala třetí ženu... Není mu dopřáno, aby byl konečně šťastný. Rakovina Ladislava Freje (78) pronásleduje celý život. Cel... číst článek
Vydařená premiéra Šarlatána: Vášnivá líbačka na schodech i rozevlátý Trojan! Vydařená premiéra Šarlatána: Vášnivá líbačka na schodech i rozevlátý Trojan! V pondělí večer se v pražské Lucerně uskutečnila koronavirovou epidemií odsunutá premiéra filmu Šarl... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Andrea Sedláčková
Andrea Sedláčková
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Maria Procházková
Maria Procházková
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský