František Filip | Celebwiki.cz

František Filip

Datum narození: 26.12.1930
Místo narození: Písek
Profese: Režisér

Související celebrity

Životopis

František Filip jako stvořitel Chalupářů. Především takto se zapsal do paměti televizních diváků. Ačkoli natáčení už skončilo, jeden z nejúspěšnějších českých režisérů vydělává dál.

Na svém kontě má František Filip na 600 filmů nejrůznějších žánrů. Během studií na pražské FAMU se zabýval spíše divadlem. Po studiu ho ale nakonec zlákala televize, a tak se začal tedy zabývat spíše televizní tvorbou. Do říše dětí pronikl v roce 1960 loutkovým seriálem Jak šel Ferda do světa, do říše dospělých pak seriálem Tři chlapi v chalupě.

Ve chvíli, kdy vstoupil František Filip „do služeb“ Barrandova, přibyla na jeho konto další významná díla jako Utrpení mladého BoháčkaPavlem Landovským, Nezralé maliny s Milošem Nedbalem, Ladislavem Peškem či Františkem Filipovským, Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem, Janou Hlaváčovou a Jaromírem Hanzlíkem, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a mnoho dalších.

Jméno František Filip zaznívá i v zahraničí, a to převážně kvůli adaptacím předloh světové klasiky. Prodaná nevěsta se tak mohla objevit na obrazovkách a co více, stejně jako řada jeho dalších prací dostala možnost získat mezinárodní ocenění.

A s jakými dalšími díly je František Filip spojován? Největší ohlas sklidil seriál z roku 1975 Chalupáři, ve kterém předvedli své skvělé výkony Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová a další (Filip je i po letech moc chválil za výkony). Nemalý úspěch zaznamenaly i filmy a seriály jako Byl jednou jeden dům, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Případ Platfus, Cirkus Humberto (1988), Náhrdelník s Libuší Šafránkovou, Kulihrášek a zakletá princezna, Pra pra pra, F. L. Věk (s vynikajícím Radoslavem Brzobohatým), Sňatky z rozumu, aj. Tyto oblíbené a stále reprízované seriály jsou pro slavného režiséra dodnes zlatý důl.

 

Články o celebritě

Smutek a žal po zesnulé Gábi Vránové (†78): Truchlí Bohdalová, Filip, Frej a další! Smutek a žal po zesnulé Gábi Vránové (†78): Truchlí Bohdalová, Filip, Frej a další! Gabriela Vránová podlehla dlouhé nemoci v sobotu brzy ráno. Herečka, proslavená seriály Chalupáři,… číst článek
Jak Gábi Vránová (†78) před smrtí vzpomínala na Chalupáře? Menšík chlastal, Sovák mě obtěžoval! Jak Gábi Vránová (†78) před smrtí vzpomínala na Chalupáře? Menšík chlastal, Sovák mě obtěžoval! Zprvu nenápadná Anička Čiháková z Chalupářů byla v civilním životě podle svých blízkých podobná spíše… číst článek
Zřícenina Valdek v Brdech: Točil se tu F. L. Věk a zamiloval si ho i Mácha Zřícenina Valdek v Brdech: Točil se tu F. L. Věk a zamiloval si ho i Mácha Valdek je jedna z nejromantičtějších hradních zřícenin v Brdech. Zamiloval si ho básník Karel Hynek… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Svatava Simonová
Svatava Simonová
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček