František Filip

František Filip

Datum narození: 26. 12. 1930
Datum úmrtí: 9. 1. 2021
Místo narození: Písek
Profese: režisér

Související celebrity

Životopis

František Filip dal českým divákům legendární Chalupáře. Nejde ovšem ani zdaleka o jeho jediný počin. Na svém kontě má na 600 filmů, ačkoli se při studiích zabýval spíše divadlem.

Na svém kontě má František Filip na 600 filmů a televizních pořadů nejrůznějších žánrů. Rodák z Písku se ovšem k filmu dostal přes dětské divadlo.

Do televize přišel v roce zahájení pravidelného vysílání

Divadlem se zabýval i během studia pražské FAMU, kde o něm jako svou první ročníkovou práci natočil dokument. Po dokončení studia v roce 1954 nastoupil do tehdy začínající Československé televize, se kterou následně spojil celou svojí kariéru. Do říše dětí pronikl loutkovými seriály Broučci Ferda Mravenec, do říše dospělých pak seriálem Tři chlapi v chalupě.

Ve chvíli, kdy vstoupil František Filip „do služeb“ Barrandova, přibyla na jeho konto další významná díla jako Utrpení mladého BoháčkaPavlem Landovským, Nezralé maliny s Milošem Nedbalem, Ladislavem Peškem či Františkem Filipovským, Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem, Janou Hlaváčovou a Jaromírem Hanzlíkem, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a mnoho dalších.

Jméno František Filip zaznívá i v zahraničí, a to převážně kvůli adaptacím předloh světové klasiky. Prodaná nevěsta se tak mohla objevit na obrazovkách a co více, stejně jako řada jeho dalších prací dostala možnost získat mezinárodní ocenění.

Legendární Chalupáři vznikly v roce 1975

A s jakými dalšími díly je František Filip spojován? Největší ohlas sklidil seriál z roku 1975 Chalupáři, ve kterém předvedli své skvělé výkony Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová a další (Filip je i po letech moc chválil za výkony). Nemalý úspěch zaznamenaly i filmy a seriály jako Byl jednou jeden dům, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Případ Platfus, Cirkus Humberto (1988), Náhrdelník s Libuší Šafránkovou, Kulihrášek a zakletá princezna, Pra pra pra, F. L. Věk (s vynikajícím Radoslavem Brzobohatým), Sňatky z rozumu, aj. Tyto oblíbené a stále reprízované seriály jsou pro slavného režiséra dodnes zlatý důl.

 Režisér František Filip zemřel 9. ledna 2021. Bylo mu 90 let.

 

Články o celebritě

Chalupáři stále drtí konkurenci: Proč byl seriál nechtěné dítě? Chalupáři stále drtí konkurenci: Proč byl seriál nechtěné dítě? V září to bude čtyřicet let, co zemřel, ale radost rozdává pořád. Scenárista František Vlček (†71) m... číst článek
Zesnulá hvězda Chalupářů Urbánek (†91): Táta přežil pochod smrti! Zesnulá hvězda Chalupářů Urbánek (†91): Táta přežil pochod smrti! Život se s ním nemazlil! Představitel horlivého příslušníka VB z Chalupářů Karel Urbánek (†91) celý ... číst článek
Pěnička a Paraplíčko slaví výročí: »Dejte mi zahrát, pane inšpektore...« Pěnička a Paraplíčko slaví výročí: »Dejte mi zahrát, pane inšpektore...« Kriminální živly nikdy nespí! Zato baví, což zjistili už tvůrci prvorepublikových Hříšných lidí. Nad... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Harvey Weinstein producent
Harvey Weinstein producent
zobrazit profil Vladimír Skórka
Vladimír Skórka
zobrazit profil Ivan Passer
Ivan Passer
zobrazit profil Tomáš Mašín
Tomáš Mašín