František Filip | Celebwiki.cz
František Filip

František Filip

Datum narození: 26. 12. 1930
Místo narození: Písek
Profese: Režisér

Související celebrity

Životopis

František Filip jako stvořitel Chalupářů. Především takto se zapsal do paměti televizních diváků. Ačkoli natáčení už skončilo, jeden z nejúspěšnějších českých režisérů vydělává dál.

Na svém kontě má František Filip na 600 filmů nejrůznějších žánrů. Během studií na pražské FAMU se zabýval spíše divadlem. Po studiu ho ale nakonec zlákala televize, a tak se začal tedy zabývat spíše televizní tvorbou. Do říše dětí pronikl v roce 1960 loutkovým seriálem Jak šel Ferda do světa, do říše dospělých pak seriálem Tři chlapi v chalupě.

Ve chvíli, kdy vstoupil František Filip „do služeb“ Barrandova, přibyla na jeho konto další významná díla jako Utrpení mladého BoháčkaPavlem Landovským, Nezralé maliny s Milošem Nedbalem, Ladislavem Peškem či Františkem Filipovským, Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem, Janou Hlaváčovou a Jaromírem Hanzlíkem, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a mnoho dalších.

Jméno František Filip zaznívá i v zahraničí, a to převážně kvůli adaptacím předloh světové klasiky. Prodaná nevěsta se tak mohla objevit na obrazovkách a co více, stejně jako řada jeho dalších prací dostala možnost získat mezinárodní ocenění.

A s jakými dalšími díly je František Filip spojován? Největší ohlas sklidil seriál z roku 1975 Chalupáři, ve kterém předvedli své skvělé výkony Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová a další (Filip je i po letech moc chválil za výkony). Nemalý úspěch zaznamenaly i filmy a seriály jako Byl jednou jeden dům, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Případ Platfus, Cirkus Humberto (1988), Náhrdelník s Libuší Šafránkovou, Kulihrášek a zakletá princezna, Pra pra pra, F. L. Věk (s vynikajícím Radoslavem Brzobohatým), Sňatky z rozumu, aj. Tyto oblíbené a stále reprízované seriály jsou pro slavného režiséra dodnes zlatý důl.

 

Články o celebritě

25 let od smrti Kemra (†72): Proč ho Sovák nechtěl v Chalupářích?! 25 let od smrti Kemra (†72): Proč ho Sovák nechtěl v Chalupářích?! Pětadvacet let uplynulo od smrti legendárního Josefa Kemra (†72), hvězdy seriálů Chalupáři, Dynastie... číst článek
Bernardýna Bohouše otrávili, Menšíka nechtěli. Tajemství slavné silvestrovské komedie Bernardýna Bohouše otrávili, Menšíka nechtěli. Tajemství slavné silvestrovské komedie Jeden bernardýn, tři hvězdy filmového plátna a horský hotýlek v očekávání hostů. Scénář mikrokomedie... číst článek
Nemocná Jana Hlaváčová (81): Jsem ležák! Chci v klidu dožít Nemocná Jana Hlaváčová (81): Jsem ležák! Chci v klidu dožít Teď ji opět všichni hltali u televizních obrazovek jako sestřičku Toničku z Básníků i Humlovu dceru ... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Jitka Bártů
Jitka Bártů
zobrazit profil Petr Pýcha
Petr Pýcha
zobrazit profil Jaroslav Sauer
Jaroslav Sauer
zobrazit profil Václav Kadrnka
Václav Kadrnka
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev