Stanislav Milota | Celebwiki.cz

Stanislav Milota

Datum narození: 9.3.1933
Datum úmrtí: 18.2.2019
Místo narození: Praha
Profese: kameraman
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Stanislav Milota byl vynikající český kameraman. Podobně jako jeho žena Vlasta Chramostová podepsal Chartu 77 a čelil v 70. a 80. letech 20. století silnému útlaku normalizačního režimu.

V roce 2016 dostal Stanislav Milota Českého lva za svůj dlouholetý umělecký přínos filmu. Stal se také držitelem politického ocenění, Ceny Františka Kriegla, jediného z československé delegace, který v roce 1968 v Moskvě před Sověty po okupaci necouvl.

STANISLAV MILOTA - ZABIL HO ZÁPAL PLIC

Stanislav Milota se původně stal kameramanem na Barrandově. V roce 1968 točil Spalovače mrtvolRudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou, v režii Juraje Herze, podle románu Ladislava Fuchse.

Kamera se Stanislavu Milotovi hodila v srpnových dnech roku 1968, pořídil cenné dokumentární záběry z okupované země. V lednu 1969 zdokumentoval pohřeb, národní tryznu za Jana Palacha. Film se jmenoval Jan 69. Mnohokrát točil Václava Havla.

Za normalizace se Stanislav Milota živil rukama, pořádal s Vlastou Chramostovou, s níž se počátkem 70. let 20. století oženil, bytové divadlo. Stanislav Milota přišel o oko a po Sametové revoluci 1989 se už nemohl k profesionální kameře vrátit.

Z jeho archivu přesto vzniklo několik vzácných dokumentů, např. Občan Havel přikuluje. Poskytl Andree Sedláčkové záběry a pomohl s Životem podle Václava Havla. Před kamerou Stanislav Milota stál ve vedlejší roli filmu Odcházení, pro který Václav Havel napsal scénář a který také režíroval.

O STANISLAVU MILOTOVI ČTĚTE ZDE>>

Kameraman Stanislav Milota zemřel 18. února 2019. Bylo mu 85 let.

 

Články o celebritě

Jitka Molavcová: Strach o manžela! Strejček leží na ARO Jitka Molavcová: Strach o manžela! Strejček leží na ARO Chudák Jitka Molavcová (68). Doufala, že Alfréd Strejček (77), její životní partner, po léčení v… číst článek
Pohřeb Havlova kameramana Miloty: Nedůstojný dárek od Havlové a vdova v utajení Pohřeb Havlova kameramana Miloty: Nedůstojný dárek od Havlové a vdova v utajení Patřila mezi blízké přátele Vlasty Chramostové (92) a Stanislava Miloty (†85). Bývalá první dáma… číst článek
Pohřeb kameramana Stanislava Miloty (†85): Manželka Chramostová v utajení! Havlová s karafiáty se vzkazem Pohřeb kameramana Stanislava Miloty (†85): Manželka Chramostová v utajení! Havlová s karafiáty se vzkazem Od 12 hodin se rodina a blízcí ve velké síni strašnického krematoria naposledy rozloučili s kameramanem… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Juraj Nvota
Juraj Nvota
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Harvey Weinstein producent
Harvey Weinstein producent
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Sean Ellis
Sean Ellis
zobrazit profil Omar Amanat
Omar Amanat
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup