Stanislav Milota | Celebwiki.cz

Stanislav Milota

Datum narození: 9.3.1933
Datum úmrtí: 18.2.2019
Místo narození: Praha
Profese: kameraman
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Stanislav Milota byl vynikající český kameraman. Podobně jako jeho žena Vlasta Chramostová podepsal Chartu 77 a čelil v 70. a 80. letech 20. století silnému útlaku normalizačního režimu.

V roce 2016 dostal Stanislav Milota Českého lva za svůj dlouholetý umělecký přínos filmu. Stal se také držitelem politického ocenění, Ceny Františka Kriegla, jediného z československé delegace, který v roce 1968 v Moskvě před Sověty po okupaci necouvl.

STANISLAV MILOTA - ZABIL HO ZÁPAL PLIC

Stanislav Milota se původně stal kameramanem na Barrandově. V roce 1968 točil Spalovače mrtvolRudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou, v režii Juraje Herze, podle románu Ladislava Fuchse.

Kamera se Stanislavu Milotovi hodila v srpnových dnech roku 1968, pořídil cenné dokumentární záběry z okupované země. V lednu 1969 zdokumentoval pohřeb, národní tryznu za Jana Palacha. Film se jmenoval Jan 69. Mnohokrát točil Václava Havla.

Za normalizace se Stanislav Milota živil rukama, pořádal s Vlastou Chramostovou, s níž se počátkem 70. let 20. století oženil, bytové divadlo. Stanislav Milota přišel o oko a po Sametové revoluci 1989 se už nemohl k profesionální kameře vrátit.

Z jeho archivu přesto vzniklo několik vzácných dokumentů, např. Občan Havel přikuluje. Poskytl Andree Sedláčkové záběry a pomohl s Životem podle Václava Havla. Před kamerou Stanislav Milota stál ve vedlejší roli filmu Odcházení, pro který Václav Havel napsal scénář a který také režíroval.

O STANISLAVU MILOTOVI ČTĚTE ZDE>>

Kameraman Stanislav Milota zemřel 18. února 2019. Bylo mu 85 let.

 

Články o celebritě

Poslední chvíle Chramostové (†92) před smrtí: Měla jediné přání! Poslední chvíle Chramostové (†92) před smrtí: Měla jediné přání! Herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová (†92) zemřela v neděli 6. října, poté, co byla… číst článek
Rozloučení s Chramostovou (†92): POSLEDNÍ DNY PLNÉ BOLESTI Rozloučení s Chramostovou (†92): POSLEDNÍ DNY PLNÉ BOLESTI Poslední roky prožila herečka a a jedna z prvních signatářek Charty 77 Vlasta Chramostová (†92) v… číst článek
Sledovali jsme ONLINE: Pohřeb Vlasty Chramostové (†92): Omluvenka Havlové a nekonečný potlesk Sledovali jsme ONLINE: Pohřeb Vlasty Chramostové (†92): Omluvenka Havlové a nekonečný potlesk Herečka a jedna z osobností, jež se odvážně postavily tváří v tvář minulému režimu, herečka Vlasta… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Hana Třeštíková
Hana Třeštíková
zobrazit profil Petr Zelenka
Petr Zelenka
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil David Balda
David Balda
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Jitka Bártů
Jitka Bártů