Vlasta Chramostová | Celebwiki.cz

Vlasta Chramostová

Datum narození: 17.11.1926
Datum úmrtí: 6.10.2019
Místo narození: Brno
Profese: herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herečka Vlasta Chramostová se nebála stát si za svým ideálem v těžkých dobách komunistické totality a normalizace, i když jí to vzalo 20 let kariéry. Podepsala Chartu 77.

Vlasta Chramostová se narodila příznačného 17. listopadu, a to v roce 1926 v Brně. Vyrůstala v obci Skryje, jíž zničila stavba atomové elektrárny Dukovany. V Brně vystudovala konzervatoř a začala hereckou divadelní dráhu.

VLASTA CHRAMOSTOVÁ PŘIŠLA O SYNA I DIVADLO

Po válce tak jako jiní uvěřila zářným zítřkům, dříve než jiní ovšem iluzi Vlasta Chramostová prohlédla. I tak se debut před kamerou v roce 1949 odehrál v budovatelském filmu Velká příležitost.

Excelovala v divadle, a to do roku 1970 na prknech Divadla na Vinohradech, třeba jako Anna Karenina. Pak hrála ještě dva roky v Divadle Za branou, v němž režíroval Otomar Krejča. Do roku 1972, do nástupu tuhé normalizace, byla Vlasta Chramostová vyhledávanou filmovou herečkou, stačí zmínit režiséra Vojtěcha Jasného a komedii Až přijde kocour z roku 1963.

Jako filmová manželka Rudolfa Hrušínského byla v roce 1968 hlavní postavou Spalovače mrtvol podle románu Ladislava Fuchse, v režii Juraje Herze. Za kamerou stál Stanislav Milota, pozdější manžel Vlasty Chramostové.

S normalizací po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se Vlasta Chramostová nesmířila. Projevilo se to v divadle i ve filmu, po podpisu Charty 77 musela zcela opustit jeviště i plátno. Vypořádala se s tím slavnými bytovými divadly, které pořádala se svým druhým mužem, kameramanem Stanislavem Milotou.

Prvním byl v 50. letech 20. století ředitel brněnského rozhlasu Bohumil Pavlinec, s nímž se Vlasta Chramostová brzy rozvedla.

Po změně poměrů se v roce 1991 stala členkou souboru Činohry Národního divadla. V 90. letech 20. století byla Vlasta Chramostová za dva filmy nominována na Českého lva. Šlo o snímky Jak zabít Sekala v režii Vladimíra Michálka a Kuře melancholik režírované Jaroslavem Brabcem. Na křišťálovou sošku však nedosáhla.

Z rukou tehdejšího prezidenta Václava Havla Vlasta Chramostová dostala v roce 1998 Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

O VLASTĚ CHRAMOSTOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Vlasta Chramostová napsala a vydala své paměti. Ještě v 87 letech hrála v seriálu České televize První republika. Nechyběla ani v Odcházení Václava Havla.

Emeritní členka Národního divadla Vlasta Chramostová zemřela 6. října 2019 v nedožitých 93 letech. 

 

Články o celebritě

Vlasta Chramostová: Největší trauma jejího života Vlasta Chramostová: Největší trauma jejího života Po tragédii v roce 1963 zůstala bezdětná. … číst článek
4 největší záhady po smrti Gotta (†80): Dědictví a hrob Zlatého slavíka! 4 největší záhady po smrti Gotta (†80): Dědictví a hrob Zlatého slavíka! Jisté je jen jedno. Karel Gott (†80) navždy odešel, a i když si to řada lidí nepřeje, nic se na tom… číst článek
Poslední chvíle Chramostové (†92) před smrtí: Měla jediné přání! Poslední chvíle Chramostové (†92) před smrtí: Měla jediné přání! Herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová (†92) zemřela v neděli 6. října, poté, co byla… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Silvia Petöová
Silvia Petöová
zobrazit profil Emilia Clarke
Emilia Clarke
zobrazit profil Pavel Řezníček
Pavel Řezníček
zobrazit profil Jaroslava Pokorná
Jaroslava Pokorná
zobrazit profil Daniel Craig
Daniel Craig
zobrazit profil Petr Konáš
Petr Konáš
zobrazit profil František Peterka
František Peterka
zobrazit profil Iva Janžurová
Iva Janžurová