Ilja Racek | Celebwiki.cz

Ilja Racek

Datum narození: 24. 6. 1930
Datum úmrtí: 2. 8. 2018
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Herec Ilja Racek, dlouholetý člen souboru Divadla na Vinohradech, získal Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Zejména pro TV a v divadle vytvořil desítky rolí.

Před kamerou Ilja Racek debutoval již na studiích DAMU ve válečném dramatu Martina Friče Návrat domů (1948). První hlavní role přišla v Reportáži psané na oprátce (1961), kde zpodobnil komunistu Julia Fučíka. Další dostal v dramatu Záhadný pan Hyde (1964), v hororu Drákula (1970), v rodinném snímku Zkrocení zakletého řetězu (1999) společně s Karlem Rodenem, v dramatické inscenaci Návrat do cizí země (1994) či psychologické skice PF 77 (2003) po boku Vlasty Chramostové, Daniely Kolářové, Martina Stropnického, Karla Dobrého nebo Jiřího Langmajera. Posledním jeho televizním počinem byla jedna z vedlejších rolí ve válečném dramatu Poslední cyklista (2014), kde ústřední postavy ztvárnily Markéta Hrubešová a Marta Vančurová.

Ilja Racek se objevil i v seriálech, mj. Dreyfusova aféra, Hříšní lidé města pražského, Ve znamení Merkura, Rozpaky kuchaře Svatopluka s Josefem Dvořákem v hlavní roli, Panoptikum města pražského a Dobrodružství kriminalistiky.

K herectví se Ilja Racek dostal přes svou oblibu v loutkovém divadle. Během 2. světové války pracoval jako technik v pražském divadle Říše loutek. Po válce se přihlásil ke studiu herectví na Pražské konzervatoři, která byla krátce nato administrativně přeměněna na DAMU. Po absolutoriu začínal v olomouckém divadle. Roku 1960 natrvalo přesídlil do Prahy, kde nejprve šest let hrál v pražském Divadle E. F. Buriana. Poté se Ilja Racek stal jednou z opor hereckého souboru Divadla na Vinohradech, kde již setrval (do roku 1990 jako jeho člen, posléze jako stálý host). Za ocenění jistě stojí jeho odvaha, že byl jediným členem Divadla na Vinohradech, který odmítl podepsat takzvanou Antichartu. Za celoživotní činoherní herectví získal Cenu Thálie.

ILJA RACEK A PROSTATA – ODMÍTL CHEMOTERAPII

Herec Ilja Racek, který kdysi chodil mj. s herečkou Evou Jakoubkovou, měl tři děti. Syn Ilja Racek (narozen 10. dubna 1950), český politik, režisér a publicista, byl v letech 1998 až 2001 náměstek ministra kultury ČR a mezi roky 2002 a 2012 ředitel Televizního studia ČT v Ostravě.

Ilja Racek starší zemřel 2. srpna 2018. Bylo mu 88 let.

 

Články o celebritě

Balzerová o životu před revolucí: Ani dvě generace pro úklid země nestačí Balzerová o životu před revolucí: Ani dvě generace pro úklid země nestačí Začínala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v roce 1977 odešla do Divadla na Vinohradech a... číst článek
Premiéra filmu Cena za štěstí: Chýlková pařila až do rána! Premiéra filmu Cena za štěstí: Chýlková pařila až do rána! I když před premiérou v Lucerně tvrdila, že se těší na film, v němž ztvárnila jednu z hlavních rolí,... číst článek
Zesnulý herec Ilja Racek (†88) by měl radost: Z pravnoučat jsou hvězdy! Zesnulý herec Ilja Racek (†88) by měl radost: Z pravnoučat jsou hvězdy! Na sklonku života kvůli rakovině odmítal role. I když se Ilja Racek (†88) musel vzdát divadla i film... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jorga Kotrbová
Jorga Kotrbová
zobrazit profil Petr Vančura
Petr Vančura
zobrazit profil Jana Hlaváčová
Jana Hlaváčová
zobrazit profil Bětka Stanková
Bětka Stanková
zobrazit profil Lenka Janíková
Lenka Janíková
zobrazit profil Blake Lively
Blake Lively
zobrazit profil Nina Divíšková
Nina Divíšková
zobrazit profil Robert  Englund
Robert Englund