Ilja Racek ml. | Celebwiki.cz

Ilja Racek ml.

Datum narození: 10. 4. 1950
Místo narození: Ostrava
Profese: režisér, publicista, politik
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Režisér a bývalý náměstek ministra kultury Ilja Racek se stal kandidátem lidovců a zelených v senátních volbách v říjnu 2016 v obvodě Ostrava-město. Syn slavného herce Ilji Racka má zkušenosti rovněž z komunální politiky, byl i ostravským radním.

Ilja Racek vystudoval hned tři vysoké školy. Na pražské Fakultě sociálních věd se věnoval televizní publicistice. Režírovat se naučil na DAMU, k tomu si přidal divadelní vědu v Olomouci.

Po studiích se Ilja Racek vrátil do rodné Ostravy. Pracovat začal ve zdejších rozhlasových a televizních studiích. Pak se dal na divadelní dráhu. Na rozdíl od otce nestál na prknech, ale v zákulisí a režíroval. Angažovalo ho Těšínské divadlo, pak liberecké Divadlo F.X.Šaldy. Po revoluci už řídil Státní divadlo Ostrava a ostravskou Janáčkovu filharmonii.

Když se v roce 1998 usedl do křesla ministra kultury politik ČSSD Pavel Dostál, stal se Ilja Racek jeho náměstkem. Byl jím do ledna 2001. Opět se vrátil do Ostravy a deset let šéfoval Televiznímu studiu Ostrava. Odskočil si také do plzeňského divadla.

V komunální politice začal Ilja Racek působit v roce 1994, stal se nezávislým ostravským zastupitelem. Po dvou volebních obdobích si dal pauzu, vrátil se však v roce 2014 jako nestraník za KDU-ČSL. Stal se radním města, rezignoval o rok později po rozpadu koalice.

V senátních volbách 2016 patřil Ilja Racek ve svém obvodu k favoritům. Senátor ČSSD Antonín Maštalíř funkci neobhajoval. ČSSD postavila majitele bezpečnostní agentury Josefa Pravdu, ANO náměstka primátora Radima Brabence. Dalším soupeřem byl Iljovi Rackovi hasič Zdeněk Nytra.

Ilja Racek je ženatý a má tři děti.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2016 ZDE >>

 

Další Politici

zobrazit profil Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
zobrazit profil Michal Kováč
Michal Kováč
zobrazit profil Olga Sehnalová
Olga Sehnalová
zobrazit profil Ondřej Benešík
Ondřej Benešík
zobrazit profil Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
zobrazit profil Jaroslav  Doubrava
Jaroslav Doubrava
zobrazit profil Josef Bazala
Josef Bazala
zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec