Petr Orel

Petr Orel

Datum narození: 3. 9. 1959
Místo narození: Nový Jičín
Profese: 5. senátor za Nový Jičín, ekolog, ornitolog
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Strany zelených Petr Orel byl v letech 2016 až 2022 senátorem za obvod č. 67 - Nový Jičín.

Všechna zaměstnání Petra Orla souvisela s ochranou přírody a krajiny. Téma začal chápat jako palčivé už v mládí. Studoval v rodném Novém Jičíně Střední zemědělskou technickou školu. Pro maturitu si zvolil obor ochrana přírody a ekologie.

Petr Orel se věnuje zejména ptákům

Pracoval pak na úřadech, ve Vlastivědném ústavu v Novém Jičíně, byl také agronomem. V roce 1990 Petr Orel pomohl získat od státu stanici pro záchranu volně žijících tvorů v Bartošovicích, v níž začal pracovat roku 1992. Věnuje se především ptákům. Vede projekt Návrat orla skalního do ČR. Zaměřuje se na ekologickou výchovu. Podílel se na vzniku Domu přírody Poodří.

Do komunální poltiky Petr Orel vstoupil v roce 1991, kdy se stal zastupitelem Nového Jičína, jímž byl do roku 1998 a poté v letech 2002 až 2014 (také radní).

Orel se těsně nedostal do druhého kola

Od roku 2006 člen Strany zelených (SZ) Petr Orel se neúspěšně pokoušel dostat do kajského zastupitelstva, do Sněmovny a do Evropského parlamentu.

Uspěl ve volbách do horní komory 2016 a v komunálních volbách 2018. V senátních volbách 2022 Petru Orlovi štěstí nepřálo. V obvodu č. 67 - Nový Jičín skončil na třetím místě. 

S manželkou MarcelouPetr Orel dcery Michaelu, Markétu a Helenu. 

Další Politici

zobrazit profil Lucie Potůčková
Lucie Potůčková
zobrazit profil Josef Suchánek
Josef Suchánek
zobrazit profil Tomáš Hüner
Tomáš Hüner
zobrazit profil Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois
zobrazit profil Ivo Grüner
Ivo Grüner