Petr Orel

Petr Orel

Datum narození: 3. 9. 1959
Místo narození: Nový Jičín
Profese: senátor, ekolog, ornitolog
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ornitolog a ekolog Petr Orel se ve volbách 2016 stal senátorem. Do horní komory kandidoval za zelené a lidovce na Novojičínsku. Petr Orel má zkušenosti z komunální politiky a je členem Strany zelených

Všechna zaměstnání Petra Orla souvisela s ochranou přírody a krajiny. Téma začal chápat jako palčivé už v mládí. Studoval v rodném Novém Jičíně Střední zemědělskou technickou školu. Pro maturitu si zvolil obor ochrana přírody a ekologie.

Pracoval pak na úřadech, ve Vlastivědném ústavu v Novém Jičíně, byl také agronomem. V roce 1990 Petr Orel pomohl získat od státu stanici pro záchranu volně žijících tvorů v Bartošovicích, v níž od roku 1992 pracuje. Věnuje se především ptákům. Vede projekt Návrat orla skalního do ČR. Zaměřuje se na ekologickou výchovu. Podílel se na vzniku Domu přírody Poodří.

Do komunální poltiky Petr Orel vstoupil záhy po volbách. V zastupitelstvu Nového Jičína zasedl už v roce 1991. Ještě před tím spoluzakládal zdejší buňku Strany zelených. Do této strany ale ještě nevstoupil, stalo se to až později, v roce 2006. Vedl tehdy a v roce 2010 kandidátku zelených v komunálních volbách. Po dvě volební období byl i radním Nového Jičína. Pokoušel se dostat do sněmovny i do Evropského parlamentu, zvolen však nebyl.

V roce 2016 si Petra Orla jako kandidáta do senátu zvolili zelení a lidovci. Hnutí ANO nominovalo manažera Jiřího Strýčka, piráti informatika Jiřího Demela a ČSSD starostu Nového Jičína Jaroslava Dvořáka. Dosavadní senátor ČSSD Zdeněk Besta mandát neobhajoval. Petr Orel si věřil a už před volbami si chystal, co zlepší. "Mojí snahou bude určitě ovlivňovat legislativu ve smyslu udržitelného rozvoje,“ řekl.

S manželkou MarcelouPetr Orel tři dcery, Michaelu, Markétu a Helenu.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2016 ZDE >>

 

Další Politici

zobrazit profil Jana Levová
Jana Levová
zobrazit profil Monika Oborná
Monika Oborná
zobrazit profil Petr  Gawlas
Petr Gawlas
zobrazit profil Jan Hrnčíř
Jan Hrnčíř
zobrazit profil Zuzana Brzobohatá
Zuzana Brzobohatá
zobrazit profil Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
zobrazit profil Josef Bernard
Josef Bernard
zobrazit profil Ladislav Kos
Ladislav Kos