Lída Baarová | Celebwiki.cz

Lída Baarová

Datum narození: 7.9.1914
Datum úmrtí: 27.10.2000
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Lída Baarová, česká herečka a filmová hvězda, bývala milenkou německého ministra propagandy Josepha Goebbelse, ač to popírala. Tvrdil to předválečný německý bulvár. Na příkaz Adolfa Hitlera musela z Německa, kde se po Československu proslavila, odejít v roce 1938.

Lída Baarová se narodila do rodiny úředníka pražského magistrátu Karla Babky, vlastním jménem  byla Ludmila Babková. Maminka, rovněž Ludmila Babková, zemřela v roce 1945 na infarkt při výslechu. Mladší sestra Lídy Baarové Zorka Janů, taktéž herečka a vlastním jménem Zora Babková, ukončila svůj život v roce 1946. Rodina po druhé světové válce kvůli minulosti Lídy Baarové čelila nařčením z kolaborace.
Lída Baarová nejprve uspěla v konkurzu na filmovou herečku na pražské konzervatoři. Stala se brzy českou filmovou hvězdou už roku 1932 hrála v sedmi celovečerních filmech, například v Zapadlých vlastencích. Lída Baarová se málem dostala do Hollywoodu, rozhodla se však pro Berlín, považovaný za Hollywood evropský.

VÍCE ZDE.

Právě v Berlíně se stala vyhledávanou společnicí a zamířila do nejvyšších kruhů. Byla považována za jednu z nekjrásnějších žen své doby, obdiv neskrýval ani Adolf Hitler. Lída Baarová byla nejprve milenkou idolu německého publika, herce Gustava Fröhlicha. Jejich vztah ustoupil zájmu Josepha Goebbelse. Jejich pletky na přímluvu Magdy Goebbelsové, ministrovy manželky, učinil přítrž Adolf Hitler a Lída Baarová se musela z Berlína pakovat. Joseph Goebbels chtěl s Lídou Baarovou odejít, Adolf Hitler to však svému ministrovi propagandy nedovolil.

Pak se Lída Baarová prosadila ve fašistické Itálii, i zde excelovala na stříbrném plátně. Před koncem druhé světové války se vrátila do Prahy. Odtud prchala do Německa, byla však zatčena. Za údajnou kolaboraci strávila rok a půl v československém vězení, v roce 1947 emigrovala do Rakouska provdaná za loutkáře Jana Kopeckého. V Rakousku se provdala podruhé za lékaře Kurta Lundwalla a dožila zde.

V říjnu 2000 Lída Baarová zemřela v Salcburku. Jen několik týdnů před smrtí ji navštívila režisérka Helena Třeštíková a za čtyři dny spolu s Jakubem Hejnou natočila s Lídou Baarovou v rozhovoru její vzpomínky. Vznikl dokument Zkáza krásou, premiéru měl v lednu 2016. Hereččiny vzpomínky obsahuje i film z roku 1995 Sladké hořkosti Lídy Baarové.
Zvláštní kapitolou je hraný film Lída Baarová, jehož premiéra se odehrála rovněž v lednu 2016. Režíroval ho Filip Renč, od kinematografického fondu dostal nemalou dotaci, přičemž na ostatní žadatele se téměř nedostalo. Renč téma pojal jako milostný příběh jen v dobových kulisách, bez vztahu k historii. Film měl hvězdné obsazení, režisér angažoval Táňu Pauhofovou, Karla Markovicse, Gedeona Bukharda či Martina Hubu. Film s rozpočtem 80 miliónů korun kritika ovšem strhala.

 

Články o celebritě

Filmové Lídě Baarové jde o život! Čeká Procházkovou (93) vozík, nebo riskantní operace? Filmové Lídě Baarové jde o život! Čeká Procházkovou (93) vozík, nebo riskantní operace? Buď, anebo! „Řekli mi: Buď stoprocentně skončíte na vozíku, nebo musíte na operaci. Ta je ovšem velmi… číst článek
Herec Karel Dobrý (50) hvězdou ve Vídni: 50 tisíc za večer! Herec Karel Dobrý (50) hvězdou ve Vídni: 50 tisíc za večer! Jedno představení ve vídeňském Volkstheatru vynese Karlu Dobrému (50) téměř dvakrát tolik, než byl… číst článek
Filip Renč o natáčení Hlavy medúzy: Čvančarovou jako Karin mi schválila ČT! Filip Renč o natáčení Hlavy medúzy: Čvančarovou jako Karin mi schválila ČT! Režisér Filip Renč (53) má momentálně plné ruce práce. Pro Českou televizi připravuje osmidílný seriál… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Radim Hladík
Radim Hladík
zobrazit profil Vlasta Burian
Vlasta Burian
zobrazit profil Makram Matragi
Makram Matragi
zobrazit profil Jan Vodňanský
Jan Vodňanský
zobrazit profil Lenka Kozlová
Lenka Kozlová
zobrazit profil Karel Hynek Mácha
Karel Hynek Mácha
zobrazit profil Karla Šlechtová
Karla Šlechtová
zobrazit profil Michaela Ochotská
Michaela Ochotská