Lída Baarová

Datum narození: 7. 9. 1914
Datum úmrtí: 27. 10. 2000
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Lída Baarová, milenka nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse, byla nejen slavnou herečkou, ale též jednou z nejkrásnějších žen své doby.

Uspěla v konkurzu a byla přijata na pražskou konzervatoř. Brzy se Lída Baarová, rozená Ludmila Babková, stala filmovou hvězdou. V roce 1932 hrála hned v šesti celovečerních filmech: Funebrák, Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa, Malostranští mušketýři, Růžové kombiné, Zapadlí vlastenci a Šenkýřka „U divoké krásy“.

LÍDU BAAROVOU ODPANIL SLAVNÝ REŽISÉR

Baarovou obdivoval i Hitler

Málem se Lída Baarová dostala do Hollywoodu, rozhodla se však pro Berlín, považovaný za Hollywood evropský.

Právě v Berlíně se Lída Baarová stala vyhledávanou společnicí a zamířila do nejvyšších kruhů. Byla považována za jednu z nekjrásnějších žen své doby, obdiv neskrýval ani Adolf Hitler.

Byla nejprve milenkou idolu německého publika, herce Gustava Fröhlicha. Jejich vztah ustoupil zájmu Josepha Goebbelse. Jejich pletky na přímluvu Magdy Goebbelsové, ministrovy manželky, utnul Adolf Hitler a Lída Baarová se musela z Berlína pakovat.

Po úspěchu v Itálii skončila ve vězení

Pak se Lída Baarová prosadila ve fašistické Itálii, i zde excelovala na stříbrném plátně. Před koncem 2. světové války se vrátila do Prahy. Odtud prchala do Německa, byla však zatčena. Za údajnou kolaboraci strávila rok a půl v československém vězení.

V roce 1947 Lída Baarová emigrovala do Rakouska provdaná za loutkáře Jana Kopeckého. V Rakousku se vdala podruhé, a to za lékaře Kurta Lundwalla. Zemřela 27. října 2000 v Salcburku.

O LÍDĚ BAAROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Otcem Lídy Baarové byl úředník pražského magistrátu (†1965). Její matka v roce 1945 nepřežila infarkt při výslechu a mladší sestra Zora, která byla též herečka, roku 1946 spáchala sebevraždu. Rodina v té době čelila nařčením z kolaborace.

Co natočili Třeštíková a Renč?

Jen několik týdnů před smrtí Lídu Baarovou navštívila režisérka Helena Třeštíková a za čtyři dny spolu s Jakubem Hejnou natočila herččiny vzpomínky. Vznikl dokument Zkáza krásou, který měl premiéru v lednu 2016.

Vzpomínky Lídy Baarové obsahuje i film z roku 1995 Sladké hořkosti Lídy Baarové. Zvláštní kapitolou je životopisné drama Lída Baarová (2016) režiséra Filipa Renče, který natočil milostný příběh jen v dobových kulisách, bez vztahu k historii.

Pro ztvárnění Lídy Baarové si Filip Renč vybral Táňu Pauhofovou. Film, který stál 80 milionů korun, kritika strhala.

 

 

Články o celebritě

Po pohřbu Zdenky Procházkové (†95): Věnce dali na hrob Havlovi (†75)! Po pohřbu Zdenky Procházkové (†95): Věnce dali na hrob Havlovi (†75)! Vzácné a krásné gesto. Po smutečním obřadu v kapli svatého Václava na Vinohradském hřbitově věnovala... číst článek
Další rozloučení s filmovou Lídou Baarovou Zdenkou Procházkovou (†95): Přípitek na její terase! Další rozloučení s filmovou Lídou Baarovou Zdenkou Procházkovou (†95): Přípitek na její terase! To úplně poslední sbohem dala rodina a úzký kruh přátel Zdence Procházkové (†95) z její milované ter... číst článek
Ivan Hubač, scenárista a syn legendárního Jiřího Hubače (†82): Slova o Sanitce 3! Ivan Hubač, scenárista a syn legendárního Jiřího Hubače (†82): Slova o Sanitce 3! Slova a příběhy mu kolují v žilách. Ivan Hubač (68), syn legendárního scenáristy a dramatika Jiřího ... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Lukáš Hlavica
Lukáš Hlavica
zobrazit profil Martin Dejdar
Martin Dejdar
zobrazit profil Veronika Kašpárková
Veronika Kašpárková
zobrazit profil Jaroslav Švach
Jaroslav Švach
zobrazit profil Kristína Herczegová
Kristína Herczegová
zobrazit profil Patricie Solaříková
Patricie Solaříková
zobrazit profil Marcela Holanová
Marcela Holanová
zobrazit profil Denzel Washington
Denzel Washington