Hedy Lamarr | Celebwiki.cz

Hedy Lamarr

Datum narození: 9.11.1914
Datum úmrtí: 19.1.2000
Místo narození: Vídeň, Rakousko-Uhersko
Profese: herečka a vynálezkyně
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Okouzlující Hedy Lamarr, jedna z nejkrásnějších hereček 20. století, jako první žena na stříbrném plátně hrála několik minut nahá. Dočkala se za to odsouzení. Zato jako vynálezkyně dosáhla obdivu.

Film z roku 1932 Extase, kde Hedy Lamarr (vlastním jménem Hedwig Eva Maria Kiesler) ukázala světu své půvaby, jí nepřinesl nic dobrého. Její odhalené vnady byly pro tehdejší dobu šokujícím zážitkem. Film odsoudil papež Pius XII. stejně jako Adolf Hitler, který ho dokonce zakázal. Ve většině kopií byly scény s nahou herečkou vystřiženy.

HEDY LAMARR - HVĚZDA STŘÍBRNÉHO PLÁTNA

Stejně jako s papežem a Hitlerem neměla krásná brunetka štěstí ani se svým prvním manželem, německým průmyslníkem a zbrojařským magnátem Friedrichem Mandlem. Byl totiž chorobně žárlivý. Často tropil scény a dával svoji manželku neustále střežit. Snažil se z celého světa skoupit všechny kopie filmu Extase. Hedy se toužila ze svého zajetí dostat. Nakonec v převlečení za služku, ale s bohatou kolekcí šperků, vycestovala do Francie. V roce 1937 se nechala na dálku rozvést. 

Na lodi do USA se seznámila s L. B. Mayerem, šéfem společnosti Metro - Goldwyn – Mayer, který jí vymyslel již zmíněné umělecké jméno Lamarr a angažoval ji do několika filmů, třeba do oscarového snímku Samson a Dalila (1949), kde dostala roli svůdkyně.

Hedy Lamarr se vlastně zcela náhodou stala úspěšnou vynálezkyní. Jako hostitelka vyslechla spousty hovorů svého tehdejšího manžela Fritze Mandla s důstojníky a zbrojními odborníky o vojenských problémech. A dostala skvělý nápad, který posléze vyřešil zapeklitý problém s odhalením odposlechů. Její vědecký objev byl poprvé využit za kubánské krize v roce 1962. Ani dnes není mrtvou záležitostí. Přenos opírající se o vynález rakousko-americké herečky Hedy Lamarr nalezneme jak v navigačním systému GPS, tak u satelitní televize a v sítích mobilních telefonů. Za svůj vynález nikdy nedostala ani cent.

Manželů měla okouzlující Hedy Lamarr hned pět. Byli to: Fritz Mandl (1933-1937), Gene Markey (1939-1941), John Loder (1943-1947), Teddy Stauffer (1951-1952), W. Howard Lee (1953-1960) a Lewis J. Boies (1963-1965).

 

Další Herci

zobrazit profil Demi Moore
Demi Moore
zobrazit profil Helena Dvořáková
Helena Dvořáková
zobrazit profil Berenika Kohoutová
Berenika Kohoutová
zobrazit profil Tatiana Vilhelmová
Tatiana Vilhelmová
zobrazit profil Jakub Janatka
Jakub Janatka
zobrazit profil Kristína Svarinská
Kristína Svarinská
zobrazit profil Jitka Sedláčková
Jitka Sedláčková
zobrazit profil Michal Isteník
Michal Isteník