Luba Skořepová | Celebwiki.cz

Luba Skořepová

Datum narození: 21. 9. 1923
Datum úmrtí: 23. 12. 2016
Místo narození: Náchod
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herečka Luba Skořepová, dlouholetá členka Činohry Národního divadla, zemřela před Štědrým dnem 2016. Své vytoužené Ceny Thálie se nedožila.

Rodiče dceru pojmenovali Libuše. Nikdo jí ale neřekne jinak než Luba či Ljuba. V roce 1948 získala stálé angažmá v činohře Národního divadla, cesta k úspěchu byla ale tvrdě vybojována. Luba Skořepová měla být původně totiž doktorkou. Rodiče s jejím rozhodnutím stát se světoznámou herečkou rozhodně nesouhlasili. Herectví v té době bylo nepředvídatelné. Nestálé. Ze „správných“ úst vyznělo spíše jako nadávka. Luba Skořepová ale chtěla za každou cenu na konzervatoř, a tak rodiče museli dcerce dát šanci. Chtěli, aby na konci roku měla vyznamení. K překvapení všech, dívka toho doopravdy dosáhla.

Přes protesty konečně  pod vedením Ladislava Peška a Anny Iblové začala studovat. V roce 1945 dostala angažmá v souboru J. Honzla ve Studiu Národního divadla, kam ji přivedl kamarád a pozdější manžel Josef Pehr. Temperamentní herečka se vrhla vstříc nové zkušenosti a začala spolu s manželem hrát loutkové divadlo. S manželem chtěli kupu dětí, po nešťastné automobilové nehodě jí ale lékaři oznámili, že děti mít nemůže. Incident nakonec způsobil i rozpad manželství.

VŠE O LUBĚ SKOŘEPOVÉ NAJDETE ZDE

V roce 1948 se stala jednou z hlavních komediálních hereček Národního divadla. Kapacity jako Honzl, Nedbal, Laurin, Schrom či Potužil se o Lubu Skořepovou rvali. Chtěli ji obsadit do svých her. Sama herečka vdechla život několika představením, nejvýznamnější je pak hra Kam jste dala svá křídla, paní Marie (o Marii Hübnerové), kterou sama vytvořila.

Poté se Luba Skořepová podruhé vdala, a to za spisovatele a scénáristu Pavla Hanuše, který chtěl s herečkou žít klidně i bez dětí. Osud tomu chtěl ale jinak. Krátce po sňatku nabídli manželé azyl Ljubině sestře, která byla právě po rozvodu. Spolu s ní vstoupili do jejího života i sestřiny dvě děti, které milovala jako své vlastní.

Poprvé se Luba Skořepová objevila před kamerou v komedii Vladimíra Slavínského Právě začínáme. Následovala role pekařovy ženy v Němé barikádě, filmy jako Vyšší princip, legendární Sňatky z rozumu, Chalupáři, Příliš hlučná samota, aj.

Luba Skořepová obsadila plno filmových i divadelních rolí a těší se na další. K 90. jubileu připravilo Národní divadlo výstavu fotografií a přítelkyně fotografka dokonce vytvořila kalendář, kde Ljuba navlíká oděv mladých teenagerů.

Herečka Luba Skořepová zemřela před Štědrým dnem 2016.

 

Články o celebritě

Komplikace kolem pohřbu Miloše Nesvadby (†95): Rodina se nedohodla s divadlem! Komplikace kolem pohřbu Miloše Nesvadby (†95): Rodina se nedohodla s divadlem! Okolo posledního rozloučení s hercem a malířem Milošem Nesvadbou (†95) není jasno. Rodina v pátek je... číst článek
Smutná pravda o skonu Miloše Nesvadby (†95):  Otrava 6 týdnů před smrtí! Smutná pravda o skonu Miloše Nesvadby (†95): Otrava 6 týdnů před smrtí! Vzdor pokročilému věku byl dlouho fit. V posledních měsících ale Miloše Nesvadbu (†95), který ve stř... číst článek
Princ z Pyšné princezny Miloš Nesvadba (†95) nebyl jen herec: Maloval i Donutila! Princ z Pyšné princezny Miloš Nesvadba (†95) nebyl jen herec: Maloval i Donutila! Do vínku dostal dvě nadání. Miloš Nesvadba (†95), který ve středu zemřel na selhání organismu, byl h... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martin Kraus
Martin Kraus
zobrazit profil Oldřich Hajlich
Oldřich Hajlich
zobrazit profil Marcela Čapková
Marcela Čapková
zobrazit profil Viggo Mortensen
Viggo Mortensen
zobrazit profil Eva Čížkovská
Eva Čížkovská
zobrazit profil Rudolf Hrušínský nejml.
Rudolf Hrušínský nejml.
zobrazit profil Michelle Pfeiffer
Michelle Pfeiffer
zobrazit profil Milan Peroutka
Milan Peroutka