Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší

Datum narození: 28. 9. 1924
Datum úmrtí: 14. 3. 2014
Profese: Herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Otakar Brousek starší byl divadelní, televizní herec a dabér. Za herecký projev dostal Cenu Thálie, za celoživotní mistroství v dabingu získal Cenu Františka Filipovského.

Na prknech, která znamenají svět, se Otakar Brousek starší proslavil zejména v roli Bruta v Juliu Caesarovi. Herec, který začínal jako naprostý ochotník bez jakéhokoliv divadelního vzdělání, amatérsky hrál i režíroval již od mládí. Po druhé světové válce v roce 1945 nastoupil do divadla na Kladně. V roce 1946 putoval do Studia Národního divadla v Praze.

Po absolvování vojenské základní služby v Armádním uměleckém souboru a působení v Armádním rozhlasu krátce hrál ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Otakar Brousek starší opustil divadlo a přešel na šest let do Divadla E. F. Buriana. Následovalo hraní ve Vinohradském divadle, kde působil do své smrti.

Otakar Brousek starší, herec s mimořádně krásnou dikcí a vysoce kultivovaným hereckým projevem, byl mimo jiné i výborným recitátorem a koferenciérem. Byl velkým milovníkem sportu, hry na housle a literatury. Jako mimořádně úspěšný herec ve filmu, kde začínal přelomem roků 1949 - 1950, si zahrál v mnoha kriminálních příbězích. Jako pachatel dvojnásobné vraždy exceloval v Noci klavíristy, kde hrál vedle Václava Vosky. Další nemalé role z televizní produkce byly snímky Námořníci z kotoru či Lidé na křižovatce, nebo oblíbený seriál F. L. Věk, kde se objevil vedle Radoslava Brzobohatého, Jiřiny Bohdalové a dalších.

Otakar Brousek starší byl dvakrát ženat, jeho první žena zemřela. V září 1965 si vzal bývalou tanečnici Národního divadla v Praze Luku Rubanovičovou. Obě děti Otakara Brouska staršího, Jaroslava Brousková a Otakar Brousek mladší, jsou herci.

 

Články o celebritě

Je to vůbec Xindl X? Zpěvák se změnil k nepoznání! Je to vůbec Xindl X? Zpěvák se změnil k nepoznání! Český písničkář Xind X (41), vlastním jménem Ondřej Ládek, prošel razantní změnou. Náročné covidové ... číst článek
Detaily mše za Maciuchovou (†75): Havlová utekla v slzách! Sestra se loučila nadvakrát Detaily mše za Maciuchovou (†75): Havlová utekla v slzách! Sestra se loučila nadvakrát Na zádušní mši za Hanu Maciuchovou (†75) přišel do kostela sv. Ludmily mezi prvními Jaroslav Satoran... číst článek
Zádušní mše za Maciuchovou (†75) plná hvězd: Havlová, Kostka, Ťulda i zarostlý Vydra! Zádušní mše za Maciuchovou (†75) plná hvězd: Havlová, Kostka, Ťulda i zarostlý Vydra! Bez rozloučení by to nešlo... Herečka Simona Postlerová (56) se rozhodla své zesnulé kolegyni Haně M... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Buchta
Petr Buchta
zobrazit profil Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer
zobrazit profil Cyril Drozda
Cyril Drozda
zobrazit profil Markéta Martiníková
Markéta Martiníková
zobrazit profil Jan Přeučil
Jan Přeučil
zobrazit profil Eva Hudečková
Eva Hudečková
zobrazit profil Zuzana Stavná
Zuzana Stavná
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková