Otakar Brousek starší | Celebwiki.cz
Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší

Datum narození: 28. 9. 1924
Datum úmrtí: 14. 3. 2014
Profese: Herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Otakar Brousek starší byl divadelní, televizní herec a dabér. Za herecký projev dostal cenu Thálie, za celoživotní mistroství v dabingu získal ocenění Františka Filipovského.

Na prknech, která znamenají svět, se Otakar Brousek starší proslavil zejména v roli Bruta v Juliu Caesarovi. Herec, který začínal jako naprostý ochotník bez jakéhokoliv divadelního vzdělání, amatérsky hrál i režíroval již od mládí. Po druhé světové válce v roce 1945 nastoupil do divadla na Kladně. V roce 1946 putoval do Studia Národního divadla v Praze.

Po absolvování vojenské základní služby v Armádním uměleckém souboru a působení v Armádním rozhlasu krátce hrál ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Otakar Brousek starší opustil divadlo a přešel na šest let do Divadla E. F. Buriana. Následovalo hraní ve Vinohradském divadle, kde působil do své smrti.

Otakar Brousek starší, herec s mimořádně krásnou dikcí a vysoce kultivovaným hereckým projevem, byl mimo jiné i výborným recitátorem a koferenciérem. Byl velkým milovníkem sportu, hry na housle a literatury. Jako mimořádně úspěšný herec ve filmu, kde začínal přelomem roků 1949 - 1950, si zahrál v mnoha kriminálních příbězích. Jako pachatel dvojnásobné vraždy exceloval v Noci klavíristy, kde hrál vedle Václava Vosky. Další nemalé role z televizní produkce byly snímky Námořníci z kotoru či Lidé na křižovatce, nebo oblíbený seriál F. L. Věk, kde se objevil vedle Radoslava Brzobohatého, Jiřiny Bohdalové a dalších.

Otakar Brousek starší byl dvakrát ženat, jeho první žena zemřela. V září 1965 si vzal bývalou tanečnici Národního divadla v Praze Luku Rubanovičovou. Obě děti Otakara Brouska staršího, Jaroslava Brousková a Otakar Brousek mladší, jsou herci.

 

Články o celebritě

Hvězda Rapla i Strážmistra Topinky Tomáš Jeřábek: Kvůli natáčení zanedbával malého synka Hvězda Rapla i Strážmistra Topinky Tomáš Jeřábek: Kvůli natáčení zanedbával malého synka Momentálně je Tomáš Jeřábek (44) k vidění hned ve dvou seriálech České televize. Policistu hraje v R... číst článek
Herec Potměšil po operaci páteře opět chodí! Hrát už ale nebude Herec Potměšil po operaci páteře opět chodí! Hrát už ale nebude Herec Ladislav Potměšil (73) dlouho bojoval se zdravotními problémy a po třech operacích páteře za s... číst článek
Ladislav Potměšil (73), hvězda Ordinace: Chodí, ale...UŽ NIKDY NEBUDE HRÁT! Ladislav Potměšil (73), hvězda Ordinace: Chodí, ale...UŽ NIKDY NEBUDE HRÁT! Ještě před rokem se Ladislav Potměšil (73) neobešel při chůzi bez chodítka. Dnes se už major Maisner... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lukáš Pavlásek
Lukáš Pavlásek
zobrazit profil Zdeněk  Žák
Zdeněk Žák
zobrazit profil Pavel Šimčík
Pavel Šimčík
zobrazit profil Talia Balsam
Talia Balsam
zobrazit profil Jiří Hromada
Jiří Hromada
zobrazit profil Jiří Mádl
Jiří Mádl
zobrazit profil Ľuboš  Kostelný
Ľuboš Kostelný
zobrazit profil Nina Jiránková
Nina Jiránková