Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší

Datum narození: 28. 9. 1924
Datum úmrtí: 14. 3. 2014
Profese: Herec, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Otakar Brousek starší byl divadelní, televizní herec a dabér. Za herecký projev dostal Cenu Thálie, za celoživotní mistroství v dabingu získal Cenu Františka Filipovského.

Na prknech, která znamenají svět, se Otakar Brousek starší proslavil zejména v roli Bruta v Juliu Caesarovi. Herec, který začínal jako naprostý ochotník bez jakéhokoliv divadelního vzdělání, amatérsky hrál i režíroval již od mládí. Po druhé světové válce v roce 1945 nastoupil do divadla na Kladně. V roce 1946 putoval do Studia Národního divadla v Praze.

Po absolvování vojenské základní služby v Armádním uměleckém souboru a působení v Armádním rozhlasu krátce hrál ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Otakar Brousek starší opustil divadlo a přešel na šest let do Divadla E. F. Buriana. Následovalo hraní ve Vinohradském divadle, kde působil do své smrti.

Otakar Brousek starší, herec s mimořádně krásnou dikcí a vysoce kultivovaným hereckým projevem, byl mimo jiné i výborným recitátorem a koferenciérem. Byl velkým milovníkem sportu, hry na housle a literatury. Jako mimořádně úspěšný herec ve filmu, kde začínal přelomem roků 1949 - 1950, si zahrál v mnoha kriminálních příbězích. Jako pachatel dvojnásobné vraždy exceloval v Noci klavíristy, kde hrál vedle Václava Vosky. Další nemalé role z televizní produkce byly snímky Námořníci z kotoru či Lidé na křižovatce, nebo oblíbený seriál F. L. Věk, kde se objevil vedle Radoslava Brzobohatého, Jiřiny Bohdalové a dalších.

Otakar Brousek starší byl dvakrát ženat, jeho první žena zemřela. V září 1965 si vzal bývalou tanečnici Národního divadla v Praze Luku Rubanovičovou. Obě děti Otakara Brouska staršího, Jaroslava Brousková a Otakar Brousek mladší, jsou herci.

 

Články o celebritě

Pohřeb Vinnetoua Stanislava Fišera (†90): Co se dělo za zavřenými dveřmi? Pohřeb Vinnetoua Stanislava Fišera (†90): Co se dělo za zavřenými dveřmi? Poslední rozloučení s českým dabérem a hercem Stanislavem Fišerem (†90), který propůjčil hlas hlas V... číst článek
Poslední rozloučení s českým Vinnetouem Stanislavem Fišerem (†90): Přišli Švormová, Kostka a na poslední chvíli Brousek! Poslední rozloučení s českým Vinnetouem Stanislavem Fišerem (†90): Přišli Švormová, Kostka a na poslední chvíli Brousek! Herec a dabér Stanislav Fišer zemřel ve věku 90 let minulý týden, ovšem zdravotní problémy měl delší... číst článek
Český lev 2022: VŠECHNY PŘEDBĚHL ZÁTOPEK! Český lev 2022: VŠECHNY PŘEDBĚHL ZÁTOPEK! Česká filmová a televizní akademie rozdala už podevětadvacáté ceny Český lev! Galavečer ovládl film ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Milan Lasica
Milan Lasica
zobrazit profil Taťjana Medvecká
Taťjana Medvecká
zobrazit profil Klára Cibulková
Klára Cibulková
zobrazit profil Jana Štěpánková
Jana Štěpánková
zobrazit profil David  Vobořil
David Vobořil
zobrazit profil Petr Šimčák
Petr Šimčák
zobrazit profil Brandon Lee
Brandon Lee
zobrazit profil Zuzana Burianová
Zuzana Burianová