Iva Janžurová | Celebwiki.cz

Iva Janžurová

Datum narození: 19.5.1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herečka Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá Iva Janžurová studovala pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do  Národního divadla.

IVA JANŽUROVÁ PROMLUVILA O CITECH K JINÉMU MUŽI

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni. Od 70. let 20. století se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala např. v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla např. Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet, získala České lvy.

Ve své sbírce má Iva Janžurová i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 jí tehdejší prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

Za hlavní roli v tragykomedii režiséra a scenárisky Radka Bajgara Teroristka (2019) byla Iva Janžurová v roce 2020 nominována za dalšího České lva.

O IVĚ JANŽUROVÉ ČTĚTE ZDE>>

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které měla s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S ním se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Bernardýna Bohouše otrávili, Menšíka nechtěli. Tajemství slavné silvestrovské komedie Bernardýna Bohouše otrávili, Menšíka nechtěli. Tajemství slavné silvestrovské komedie Jeden bernardýn, tři hvězdy filmového plátna a horský hotýlek v očekávání hostů. Scénář mikrokomedie… číst článek
25 let od smrti Josefa Bláhy (†70): Nevěra s Janžurkou a pivo na smrtelné posteli! 25 let od smrti Josefa Bláhy (†70): Nevěra s Janžurkou a pivo na smrtelné posteli! Inspektor Brůžek z Hříšných lidí, akademik Richard z Návštěvníků či představitel celé řady otcovských… číst článek
Iva Janžurová po dramatickém pádu: Už zase pracuje! Iva Janžurová po dramatickém pádu: Už zase pracuje! Pád ze schodů měl přece jen dohru. Iva Janžurová (78) musela na ortopedii! Jako na potvoru totiž… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Brukner
Petr Brukner
zobrazit profil Petr Vaněk
Petr Vaněk
zobrazit profil Viktor Preiss
Viktor Preiss
zobrazit profil Judit Bárdos
Judit Bárdos
zobrazit profil Václav Kotek
Václav Kotek
zobrazit profil Michelle Pfeiffer
Michelle Pfeiffer
zobrazit profil Hana Kusnjerová
Hana Kusnjerová
zobrazit profil Miriam Kantorková
Miriam Kantorková