Iva Janžurová | Celebwiki.cz

Iva Janžurová

Datum narození: 19. 5. 1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herečka Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá Iva Janžurová studovala pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do  Národního divadla.

IVA JANŽUROVÁ PROMLUVILA O CITECH K JINÉMU MUŽI

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni. Od 70. let 20. století se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala např. v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla např. Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet získala České lvy.

Ve své sbírce má Iva Janžurová i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 jí tehdejší prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

Za hlavní roli v tragykomedii režiséra a scenárisky Radka Bajgara Teroristka (2019) byla Iva Janžurová v roce 2020 nominována na dalšího České lva.

O IVĚ JANŽUROVÉ ČTĚTE ZDE>>

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které měla s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S ním se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Iva Janžurová je po pauze na roztrhání: Odmítla roli v seriálu! Iva Janžurová je po pauze na roztrhání: Odmítla roli v seriálu! Nucený odpočinek při karanténě jí nešel k duhu. Iva Janžurová (79) potřebuje stále něco dělat, odpoč... číst článek
Komunistka Jiřina Švorcová (†83) by slavila 92 let: Kolegové jí stále opovrhují Komunistka Jiřina Švorcová (†83) by slavila 92 let: Kolegové jí stále opovrhují Představitelka Anny Holubové z kontroverzního seriálu Žena za pultem Jiřina Švorcová (†83) by dnes m... číst článek
Janžurovou udala kamarádka: Je to v důsledku stresu z toho všeho Janžurovou udala kamarádka: Je to v důsledku stresu z toho všeho Legendární herečka si s úsměvem postěžovala na chování jedné  dlouholeté kamarádky. Naprášila ji tot... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Václav Kopta
Václav Kopta
zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Rory Cochrane
Rory Cochrane
zobrazit profil Jana Švandová
Jana Švandová
zobrazit profil Světlana Nálepková
Světlana Nálepková
zobrazit profil Filip Rajmont
Filip Rajmont
zobrazit profil Miloš Kopecký
Miloš Kopecký
zobrazit profil Henrieta Hornáčková herečka
Henrieta Hornáčková herečka