Iva Janžurová

Datum narození: 19. 5. 1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herečka Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá Iva Janžurová studovala pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do  Národního divadla.

IVA JANŽUROVÁ PROMLUVILA O CITECH K JINÉMU MUŽI

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni. Od 70. let 20. století se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala např. v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla např. Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet získala České lvy.

Ve své sbírce má Iva Janžurová i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 jí tehdejší prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

Za hlavní roli v tragykomedii režiséra a scenárisky Radka Bajgara Teroristka (2019) byla Iva Janžurová v roce 2020 nominována na dalšího České lva.

O IVĚ JANŽUROVÉ ČTĚTE ZDE>>

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které měla s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S ním se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Dostala »nůž na krk«? Remundová se kvůli Kukačkám pustila do hubnutí… Dostala »nůž na krk«? Remundová se kvůli Kukačkám pustila do hubnutí… U diváků seriál Kukačky zabodoval, proto se dočkají i pokračování. Jednu z hlavních rolí skvěle ztvá... číst článek
Je snad něco s Janžurovou? Je to DEVASTUJÍCÍ, běduje Remundová Je snad něco s Janžurovou? Je to DEVASTUJÍCÍ, běduje Remundová Herečka Iva Janžurová oslaví letos v květnu osmdesáté narozeniny. A třebaže je stále velice aktivní,... číst článek
Zpověď hvězdy Ulice i Kukaček Čapky: Pití alkoholu mě obtěžovalo! Ukradl jsem izraelskou vlajku Zpověď hvězdy Ulice i Kukaček Čapky: Pití alkoholu mě obtěžovalo! Ukradl jsem izraelskou vlajku Vyrůstal mezi herci, jeho žena je herečka a on tuto profesi vystudoval. Homosexuála z Cest domů či m... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Racek
Jiří Racek
zobrazit profil Mahulena Bočanová
Mahulena Bočanová
zobrazit profil Anna Klausnerová
Anna Klausnerová
zobrazit profil Petr Reidinger
Petr Reidinger
zobrazit profil Martin Dejdar
Martin Dejdar
zobrazit profil Veronika Kánská
Veronika Kánská
zobrazit profil Jiří Krytinář
Jiří Krytinář
zobrazit profil Matěj Anděl
Matěj Anděl