Iva Janžurová

Datum narození: 19.5.1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá studovala Iva Janžurová pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do divadla Národního. Jejími kolegyněmi byly například fenomenální Jana Brejchová nebo Olga Schoberová. Od devadesátých let si také užívala toulky s rodinou ve vlastním zájezdovém divadle.

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni, Od sedmdesátých let se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala například v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla například Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet, získala dva České lvy. Ve své sbírce má i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 ji prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které má s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S Remundou se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Herečka Iva Janžurová: Nový člen rodiny! Herečka Iva Janžurová: Nový člen rodiny! Leckterý entomolog by mohl Ivě Janžurové (77) závidět.  Aniž by totiž chtěla, má herečka na chalupě… číst článek
Odboráři z Národního divadla tvrdí: Zneužili Janžurku! Odboráři z Národního divadla tvrdí: Zneužili Janžurku! Když byla dojatá Iva Janžurová (77) v pondělí uvedena do Síně slávy Národního divadla, stala se prý… číst článek
Janžurová oplakala uvedení do Síně slávy ND: Jsem ještě mladinká… Janžurová oplakala uvedení do Síně slávy ND: Jsem ještě mladinká… Netušila, co ji čeká. Iva Janžurová (77) přijala pozvání na tradiční setkání v Národním divadle k… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Daniela Choděrová
Daniela Choděrová
zobrazit profil Bruce Willis
Bruce Willis
zobrazit profil Rostislav Novák starší
Rostislav Novák starší
zobrazit profil Jana Stryková
Jana Stryková
zobrazit profil Jaromír Nosek
Jaromír Nosek
zobrazit profil Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý
zobrazit profil Lisa Kudrow
Lisa Kudrow
zobrazit profil Libor Hruška
Libor Hruška