Jiří Havelka

Datum narození: 17. 6. 1980
Místo narození: Jihlava
Profese: režisér, dramatik, pedagog, herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiří Havelka získal roku 2008 Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku. V roce 2020 dostal Českého lva za scénář komedie Vlastníci, který napsal podle své divadelní hry.

Všestranný Jiří Havelka není jen uznávaným režisérem a dramatikem, ale též pedagogem. V srpnu 2011 se stal vedoucím katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kde již předtím vedl herecký ročník. Jiří Havelka si již také vyzkoušel roli moderátora, a to zejména kulturních pořadů České televize (Letadlo, Hotel Insomnia, Tečka páteční noci, Magnesia Litera). Příležitostně se také objevil před kamerou.

JIŘÍ HAVELKA: NA SEX SYMBOL JSEM STAREJ

Havelka se předvedl v Teorii tygra

Televizní diváci mohli Jiřího Havelku vidět mj. v komediálním seriálu Až po uši, kam Jan Hřebejk obsadil Aňu Geislerovou, Hynka Čermáka, Jitku Čvančarovou, Annu Polívkovou či Radka Holuba, nebo v romantické sérii Všechny moje lásky, v níž hráli mj. Veronika Žilková, Mahulena Bočanová, Jan Šťastný a Miluše Šplechtová.

Milovníci filmových komedií talent Jiřího Havelky mohli obdivovat v Teorii tygra (2016) Radka BajgaraJiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích.

Jiří Havelka působil v Ypsilonce

DAMU Jiří Havelka absolvoval roku 2002. Jeho hry často leží na pomezí činoherního a alternativního, až pohybového či výtvarného divadla, což jej přivedlo k spolupráci se studiem Ypsilon. Zde největší pozornost vzbudilo originální divadlo o divadle Drama v kostce (2005, nominace na Cenu Divadelních novin) a Kam vítr tam pláž (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo), která přenáší windsurfing na jeviště.

V rámci doktorandského studia a částečného pracovního úvazku na DAMU Jiří Havelka vytvořil se studenty jejich absolventská představení, např. jakýsi trenažér reality v inscenaci Člověče, zkus to! (2006, Cena festivalu Zlomvaz, Cena časopisu Reflex) nebo Velmi společenské tance (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo). Permutačním opakováním jedné banální situace vznikla v Dejvickém divadle Černá díra (2007, 1.–3. místo v anketě DN Inscenace roku) a v HaDivadle zdivadelněním Einsteinovy teorie relativity Indián v ohrožení (2008). Téhož roku získal Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku.

Režíroval mezinárodní projekty

Po odchodu ze stálého angažmá v Ypsilonce Jiří Havelka spolupracoval s Divadlem Na zábradlí, Divadlem na Vinohradech či se souborem Vosto5, jehož se stal členem. Režíroval několik mezinárodních projektů, např. českoněmecký EXIT 89 (2008) či několik česko-kanadských projektů zahrnujících účast indiánských herců.

V oblasti tanečního divadla za zmínku rozhodně stojí spolupráce Jiřího Havelky se skupinou Vertedance, jejichž Korekce (2013), při které se tanečníci nehnou z místa, vyhrála Českou taneční platformu i Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo, včetně ceny Herald Angel na prestižním festivalu Fringe v Edinburghu.

Jiří Havelka vede workshopy

V oblasti loutkového divadla se Jiří Havelka nejvíce prosadil nonverbálním iluzionistickým filmovo-průkopnickým Posledním trikem George Meliese (2013 - Cena Divadelních novin v kategorii Loutkové divadlo, Cena Erik za nejlepší loutkovou inscenaci roku).

Autorské hry Jiřího Havelky pravidelně získávají hlasy v anketě Inscenace roku a jsou zvány na prestižní festivaly v Čechách, ale též v Polsku, Slovensku, Německu, Finsku, Rakousku, Irsku, Španělsku, Bulharsku, Slovinsku a dalších.

Při festivalech Jiří Havelka často vede workshopy zaměřené na osvojení elementárních prvků divadelního jazyka.

Vlastnící získali 12 nominací na lva

Za komedii Vlastníci (2019) byl Jiří Havelka v roce 2020 nominován na Českého lva za režii a scénář, který napsal podle vlastní divadelní hry. Film v 27. ročníku Českého lva získal rekordních dvanáct nominací.

Za scénář snímku Vlastníci Jiří Havelka dostal Cenu české filmové kritiky a též Českého lva.

V roce 2021 byl Jiří Havelka vybrán za moderátora Českého lva.

O JIŘÍM HAVELKOVI ČETĚTE ZDE>>

Partnerkou Jiřího Havelky byla mj. herečka Tereza Voříšková. Po rozchodu s ní si našel přítelkyni, která mu porodila potomka.

 

Články o celebritě

30. ročník cen Český lev: Kolečko má reparát! 30. ročník cen Český lev: Kolečko má reparát! Už potřicáté v sobotu zařve Český lev! O scénář slavnostního udílení cen České filmové a televizní a... číst článek
Blesk před Českým lvem zjišťoval: Proč vyhrávají filmy bez diváků? Blesk před Českým lvem zjišťoval: Proč vyhrávají filmy bez diváků? Český lev letos zařve už potřicáté a opět ocení české filmové tvůrce. Ředitelka České filmové a tele... číst článek
Top momenty Českého lva! Podpora Ukrajiny, tajný mejdan a recyklované šaty Čvančarové Top momenty Českého lva! Podpora Ukrajiny, tajný mejdan a recyklované šaty Čvančarové 29. předávání cen Český lev proběhlo loni 5. března a dle očekávání se stal nejlepším filmem roku 20... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Karel Vladyka
Karel Vladyka
zobrazit profil Renáta Suchánková
Renáta Suchánková
zobrazit profil Erika Bornová
Erika Bornová
zobrazit profil Jan Řeháček
Jan Řeháček
zobrazit profil Jana Jandová
Jana Jandová
zobrazit profil Michal Ožibko
Michal Ožibko
zobrazit profil Natálie Otáhalová
Natálie Otáhalová
zobrazit profil Matyáš Adamec
Matyáš Adamec