Jiří Havelka | Celebwiki.cz

Jiří Havelka

Datum narození: 17.6.1980
Místo narození: Jihlava
Profese: režisér, dramatik, pedagog, herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér, dramatik a herec Jiří Havelka získal roku 2008 Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku. Dva roky předtím dostal Cenu festivalu Zlomvaz, konkrétně Cenu časopisu Reflex.

Všestranný Jiří Havelka není jen uznávaným režisérem a dramatikem, ale též pedagogem. V srpnu 2011 se stal vedoucím katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kde již předtím vedl herecký ročník. Jiří Havelka si již také vyzkoušel roli moderátora, a to zejména kulturních pořadů České televize (Letadlo, Hotel Insomnia, Tečka páteční noci, Magnesia Litera). Příležitostně se také objevil před kamerou. Televizní diváci jej mohli vidět mj. v komediálním seriálu Až po uši, kam Jan Hřebejk obsadil  Aňu Geislerovou, Hynka Čermáka, Jitku Čvančarovou, Annu Polívkovou či Radka Holuba, nebo v romantické sérii Všechny moje lásky, v níž hráli mj. Veronika Žilková, Mahulena Bočanová, Jan Šťastný a Miluše Šplechtová.  Milovníci filmových komedií talent Jiřího Havelky mohli obdivovat v Teorii tygra (2016) Radka BajgaraJiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích.

JIŘÍ HAVELKA: NA SEX SYMBOL JSEM STAREJ

DAMU Jiří Havelka absolvoval roku 2002. Jeho hry často leží na pomezí činoherního a alternativního, až pohybového či výtvarného divadla, což jej přivedlo k spolupráci se Studiem Ypsilon. Zde největší pozornost vzbudilo originální divadlo o divadle Drama v kostce (2005, nominace na Cenu Divadelních novin) a Kam vítr tam pláž (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo), která přenáší windsurfing na jeviště.

V rámci doktorandského studia a částečného pracovního úvazku na DAMU vytvořil se studenty jejich absolventská představení, např. jakýsi trenažér reality v inscenaci Člověče, zkus to! (2006, Cena festivalu Zlomvaz, Cena časopisu Reflex) nebo Velmi společenské tance (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo). Permutačním opakováním jedné banální situace vznikla v Dejvickém divadle Černá díra (2007, 1.–3. místo v anketě DN Inscenace roku) a v HaDivadle zdivadelněním Einsteinovy teorie relativity Indián v ohrožení (2008). Téhož roku získal Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku.

JIŘÍ HAVELKA A AŇA GEISLEROVÁ – FOTO ZDE

Po odchodu ze stálého angažmá v Ypsilonce Jiří Havelka spolupracoval s Divadlem Na zábradlí, Divadlem na Vinohradech či se souborem Vosto5, jehož se stal členem. Režíroval několik mezinárodních projektů, např. českoněmecký EXIT 89 (2008) či několik česko-kanadských projektů zahrnujících účast indiánských herců. V oblasti tanečního divadla za zmínku rozhodně stojí spolupráce se skupinou Vertedance, jejichž Korekce (2013), při které se tanečníci nehnou z místa, vyhrála Českou taneční platformu i Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo, včetně ceny Herald Angel na prestižním festivalu Fringe v Edinburghu. V oblasti loutkového divadla se nejvíce prosadil nonverbálním iluzionistickým filmovo-průkopnickým Posledním trikem George Meliese (2013 - Cena Divadelních novin v kategorii Loutkové divadlo, Cena Erik za nejlepší loutkovou inscenaci roku). Autorské hry Jiřího Havelky pravidelně získávají hlasy v anketě Inscenace roku a jsou zvány na prestižní festivaly v Čechách, ale též v Polsku, Slovensku, Německu, Finsku, Rakousku, Irsku, Španělsku, Bulharsku, Slovinsku a dalších. Při festivalech Jiří Havelka často vede workshopy zaměřené na osvojení elementárních prvků divadelního jazyka.

Partnerkou Jiřího Havelky byla mj. herečka Tereza Voříšková. Po rozchodu s ní si našel přítelkyni, která mu porodila potomka.

 

Další Umělci

zobrazit profil Michal Necpál
Michal Necpál
zobrazit profil Emil Adamec
Emil Adamec
zobrazit profil Jef Kratochvil
Jef Kratochvil
zobrazit profil Michaela Hořejší
Michaela Hořejší
zobrazit profil Vladimír Jiránek
Vladimír Jiránek
zobrazit profil Vladimír Renčín
Vladimír Renčín
zobrazit profil Veronika Lišková
Veronika Lišková
zobrazit profil Jiří Dědeček
Jiří Dědeček