Vladimír Čapka | Celebwiki.cz

Vladimír Čapka

Datum narození: 9.6.1952
Místo narození: Přerov
Profese: herec, designér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Herec Vladimír Čapka pochází z „komediantské“ rodiny. Předtím, než mu učarovalo divadlo, vystudoval design, jemuž a ještě malování se nikdy nepřestal věnovat.

Celé dětství Vladimír Čapka strávil v Brodku u Přerova, kde se vyučil zámečníkem a vystudoval design v ateliéru prof. J. Klímy. Prvními krůčky k divadlu byla prý role Vepříka v pohádce Dům kočky Modroočky, kterou hrál již ve svých pěti letech. Od té doby se soustavně věnoval ochotnickému divadlu a zmíněná záliba vyústila ve studium herectví na JAMU. Herectví má v rodině. Jeho otec byl zapálený ochotník. Herec je i jeho bratr Jiří Čapka a synovci Filip a Michal a také ještě další příbuzní.

Své první profesionální angažmá Vladimír Čapka získal v Severomoravském divadle Šumperk v roce 1978. Zde ztvárnil např. role Klauna Emilia (Cirkus Blecha), Smerďakova (Bratři Karamazovi), Trepifajksla (Dalskabáty, hříšná ves), Viktora (Bambini di Praga) a Inkvizitora (Upálení Kryštofa Lautnera). Druhé, patnáctileté angažmá nabídlo Vladimíru Čapkovi v roce 1980 Divadlo Petra Bezruče. Zde nastudoval obsáhlou řadu rolí - mj. Hamleta, Misantropa či Amadea.

Své třetí angažmá přijal v souboru činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě v roce 1995. Zde hrál třeba v představeních Král Lear, Komik, Hlupák Gimpl, Žebrácká opera, Cabaret, Slož mě něžně nebo Sen noci svatojánské.

V roce 1988 získal Vladimír Čapka cenu Aktualit za roli hře Báj Daniely Fischerové. Stal se také trojnásobným laureátem Ceny Českého literárního fondu za role Šťastlivce (Ostrovskij: Les), muže (Fischerová: Báj) a Hamleta (Shakespeare: Hamlet) – vše během angažmá v Divadle Petra Bezruče.

Vladimír Čapka se objevil také ve filmech a v televizi. Jmenujme např. seriály Četnické humoresky, O ztracené lásce, Kriminálka Anděl, Vraždy v kruhu, Vyprávěj či filmy: Konto separato Dušana Kleina, kde hrála i jeho manželka Marcela Čapková, Císař a Tambor s Ondřejem Vetchým v hlavní roli či Hlídač č. 47 režiséra Filipa Renče.

 

Další Herci

zobrazit profil Aťka Janoušková
Aťka Janoušková
zobrazit profil Amanda Bynes
Amanda Bynes
zobrazit profil Ladislav Hampl
Ladislav Hampl
zobrazit profil Simona Zmrzlá
Simona Zmrzlá
zobrazit profil Adam Novák
Adam Novák
zobrazit profil Iva Hüttnerová
Iva Hüttnerová
zobrazit profil Stefanie Reinsperger
Stefanie Reinsperger
zobrazit profil Lenka Kořínková
Lenka Kořínková