Helena Růžičková

Datum narození: 13. 6. 1936
Datum úmrtí: 4. 1. 2004
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nepřehlédnutelná česká herečka Helena Růžičková se zapsala do srdcí svých diváků hlavně jako Marie Škopková z Troškovy komediální trilogie Slunce, seno… A veřejnost si ji pamatuje i jako neúnavnou bojovnici s rakovinou, s kterou v posledních letech života bojovala. Zemřela na selhání ledvin.

Helena Růžičková (rozená Málková) pocházela z rodiny legionáře a úřednice. Ve čtyřech letech začala s baletem a byla tak dobrá, že už jako dítě hostovala v Národním divadle (balet Ptáčník a Z pohádky do pohádky). I přes svou pozdější vysokou nadváhu byla právě díky svým baletním začátkům velmi pohyblivá.

Otcova legionářská minulost jí po roce 1948 zavřela vysokoškolské dveře (chtěla studovat i medicínu) a nebyla dvakrát přijata na DAMU. Absolvovala zdravotnickou školu a živila se jako zubní laborantka. Láska k divadlu v ní ale zvítězila. A Helena Růžičková začínala skutečně od píky.

Nejprve jako choreografka v Mladé Boleslavi a technička v Příbrami. Nakonec se prosadila i herecky (v roce 1967 hostovala v pražském Činoherním klubu v roli hejtmanky v Gogolově Revizorovi, pak se v 70. letech  stala členkou Divadla Na zábradlí).

Helena Růžičková je nicméně známá především jako tvář stříbrného plátna. Podobně jako s baletem, i s filmem začala už v útlém dětství (ve čytřech letech letech se objevila v Babičce, v pěti letech v komedii Z českých mlýnů). V dospělosti vytvořila nevšední komický typ, kdy využívala jak svůj temperament, tak postavu a výřečnost. K nejznámějším snímkům, v nichž se Helena Růžičková objevila, patří: Vlak dětství a naděje (za skvělé ztvárnění kuchařky Anny Urbanové získala Cenu Českého literárního fondu), Přítelkyně z domu smutku, Pane, vy jste vdova, Dívka na koštěti, O princezně jasněnce a létajícím ševci, Z pekla štěstí 2, Kameňák 2, Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka, Homolka a tobolka a již zmiňovaná komediální trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno a jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno a erotika. O oblibě Heleny Růžičkové svědčí i fakt, že v anketě Největší Čech v roce 2005 obsadila 82. místo (umístila se těsně za Ladislava Smoljaka a Olgu Havlovou a těsně předstihla Pavla Tigrida a Elišku Přemyslovnu). 

V 90. letech se začala Helena Růžičková zabývat okultismem, esoterikou a astrologií. Napsala o tom dokonce knihu Sdělená tajemství. Další překvapení připravila svým fanouškům v roce 1996, kdy v historicky prvních volbách do Senátu kandidovala za KSČM (s 23 % skončila ve svém lounském obvodu třetí). Helena Růžičková rovněž spoluzaložila Nadaci Slon, která pomáhala postiženým a týraným dětem. V posledních letech života trpěla Helena Růžičková rakovinou, svůj boj s ní nejen vyhrála, ale i popsala v několika knížkách. Paradoxně ale krátce poté, počátkem ledna 2004, zemřela na selhání ledvin.

Dlouholetým manželem Heleny Růžičkové byl pomocný režisér a herec malých rolí Jiří Růžička (1932–2003), s nímž měla syna, rovněž herce Jiřího Růžičku (1956–1999). Poslední léta života strávila po boku herce Václava Glazara.

 

Články o celebritě

Kretschmerová v muzikálu Slunce, seno, jahody: Z Evíka je Keliška Kretschmerová v muzikálu Slunce, seno, jahody: Z Evíka je Keliška Očekávaný muzikál Slunce, seno, jahody míří na prkna karlínského divadla. Zahraje si v něm i Jarosla... číst článek
Slavný producent v úzkých kvůli Růžičkové: Červenal jsem se, přiznává Slavný producent v úzkých kvůli Růžičkové: Červenal jsem se, přiznává Helena Růžičková (†67) byla nejen žena s obrovským talentem, ale talé s velkým srdcem. Není snad nik... číst článek
První kostýmní zkouška muzikálu Slunce, seno, jahody: Gondíková s Pazderkovou odmítly obří vycpávky! První kostýmní zkouška muzikálu Slunce, seno, jahody: Gondíková s Pazderkovou odmítly obří vycpávky! To snad ne! Tak reagovaly Iva Pazderková (42) a Adéla Gondíková (48), když na první kostýmové zkoušc... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Čtvrtníček
Petr Čtvrtníček
zobrazit profil Daniela Bambasová
Daniela Bambasová
zobrazit profil Dana Hlaváčová
Dana Hlaváčová
zobrazit profil Jaroslav Čejka
Jaroslav Čejka
zobrazit profil Petr Vančura
Petr Vančura
zobrazit profil Ondřej Kubina
Ondřej Kubina
zobrazit profil Jana Švandová
Jana Švandová
zobrazit profil Robin Wright
Robin Wright