Zdeněk Troška

Datum narození: 18. 5. 1953
Místo narození: Strakonice
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Troška, jeden z gayů v českém showbyznysu, natočil desítky divácky velmi úspěšných pohádek a filmů, zejména komedií, ale také dokumentů.

Režii Zdeněk Troška studoval na pražské FAMU a také ve francouzském Lycée Carnot v Dijonu. Debutoval rodinnou komedií Bota jménem Melichar (1993).

ZDENĚK TROŠKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Trošku proslavila trilogie Slunce, seno...

Do povědomí široké divácké obce se Zdeněk Troška coby režisér a scenárista dostal díky nesmírně úspěšné trilogii Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno erotika. Na svém kontě má ještě další dvě komediální trilogie, a to Kameňák a Babovřesky.

Proslul svými výpravnými pohádkami. Z dílny Zdeňka Trošky jmenujme např. O princezně jasněnce a létajícím ševcíNejkrásnější hádanka, Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna, Strašidla nebo Zakleté pírko. O řadě svých snímků natočil dokumenty, stejně jako o jejich protagonistech, třeba o Heleně Růžičkové.

Homosexuální orientaci nikdy netajil

Pro svůj humor a oblibu mezi diváky byl Zdeněk Troška hostem řady zábavných televizních pořadů.

O ZDEŇKU TROŠKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kontroverzní režisér a scenárista Zdeněk Troška, který bývá často terčem kritiky filmových odborníků, se nikdy netajil svou homosexuální orientací.

 

Články o celebritě

Scenárista »Slunce, seno...« Markov (78): Růžičková zařízla čtyřku s ufouny! Scenárista »Slunce, seno...« Markov (78): Růžičková zařízla čtyřku s ufouny! Před 50 lety vznikla komedie Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, 40 let slaví pr... číst článek
Naštvaný nevlastní syn Laufera (†84): Neví, kde má máma hrob! Naštvaný nevlastní syn Laufera (†84): Neví, kde má máma hrob! Jako by se propadla! Režisér a herec Karel Greif (60), syn kostýmní výtvarnice Ireny Greifové (†83),... číst článek
Karel Kachyňa by oslavil stovku: Drsné vzpomínky Heřmánka Karel Kachyňa by oslavil stovku: Drsné vzpomínky Heřmánka Tolik úžasných filmů, poetických, plných hloubky života, dramat, radosti i smutku. A humoru. Režisér... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Gustav Oplustil
Gustav Oplustil
zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Michal Hogenauer
Michal Hogenauer
zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Viktor Polesný
Viktor Polesný