František Němec | Celebwiki.cz

František Němec

Datum narození: 9. 8. 1943
Místo narození: Sezimovo Ústí
Profese: herec
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Kdo by neznal legendární komedii Jak dostat tatínka do polepšovny. Skvělý herec František Němec zde exceloval v roli horolezce Luboše. Ztvárnil ale ještě dalších více než 150 rolí.

Není role, kterou by odmítl. Každou postavu vnímá jako novou výzvu. Také je jedním z nejobsazovanějších herců České televize, má na svém kontě nespočet úspěchů (obdržel cenu Thálie za roli Wilhelma Furtwänglera ve hře Na miskách vah a Cenu Sazky a Divadelních novin za roli Cecila v inscenaci Ledňáček) a ani režiséři nemají pražádný strach uložit na bedra Františka Němce ztvárnění postav nejrůznějších povah a protikladů. Ostatně už v roce 1989 získal titul zasloužilý umělec.

Na divadelní prkna se František Němec postupně vkrádal již během studií na gymnáziu. Nakonec své kroky nasměroval na pražskou DAMU, odkud pak zamířil do Městských divadel pražských. Členem Činohry Národního divadla je od roku 1982. Uvedl se titulními rolemi Hamleta a Fausta. Úspěch, který mu zajistil další významné role, jako třeba roli mlynáře v Jiráskově Lucerně, Valmonta ve hře Nebezpečné vztahy, likvidačního tajemníka z Havlovy Zahradní slavnosti nebo postavu Higginse v Shawově Pygmalionu, nebral konců.

František Němec byl nakonec lapen i do sítí televize. Vidět jste ho mohli v seriálech 30 případů majora Zemana, Byl jednou jeden dům, Sanitka či Nemocnice na kraji města, následovaly filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Čas pracuje pro vraha, Mistr Kampanus, Travis, Rebelové, Ďáblova lest a pohádky jako Luk královny Dorotky, Chytrá princezna a pohádka Zdeňka Trošky Čertova nevěsta. Známý je i charakteristický hlas Františka Němce, který často uplatňuje v dabingu. Propůjčil ho například siru Humphrey Applebymu v kultovním britském seriálu Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére.

Od roku 1982 vychovává František Němec své herecké následovníky na pražské DAMU. Za 40 let spokojeného manželství se mu narodily dvě dcery (o své manželce a rodinných poměrech nerad mluví, chrání si soukromí). Jeho herecké uplatnění na stará kolena začala velmi omezovat těžká cukrovka, kterou František Němec trpí. Musel začít odmítat role a opakovaně se stalo, že ho z představení vezla rovnou do nemocnice sanitka.

 

Články o celebritě

Posmrtné odhalení Václava Postráneckého (†75): Tajné zápisky plné životních pravd! Posmrtné odhalení Václava Postráneckého (†75): Tajné zápisky plné životních pravd! Tak tohle nikdo nečekal. Václav Postránecký (†75) sice Aha! pár týdnů před svou smrtí informoval, že... číst článek
Herec Václav Postránecký (†75): TAJNÉ ZÁPISKY PŘED SMRTÍ! Herec Václav Postránecký (†75): TAJNÉ ZÁPISKY PŘED SMRTÍ! Tak tohle nikdo nečekal. Václav Postránecký (†75) sice Aha! pár týdnů před svou smrtí informoval, že... číst článek
Dechberoucí Český ráj: Tady se Tomáš Holý (†21) dozvěděl, »Jak dostat tatínka do polepšovny« Dechberoucí Český ráj: Tady se Tomáš Holý (†21) dozvěděl, »Jak dostat tatínka do polepšovny« „Aničko, miláčku, každý kluk si myslí, že nejkrásnější místo je tam, kde se narodil. Ale kdybych věd... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Eva Nosálková-Leinweberová
Eva Nosálková-Leinweberová
zobrazit profil Kristýna Hrušínská
Kristýna Hrušínská
zobrazit profil Jaroslav Matějka
Jaroslav Matějka
zobrazit profil Zdeněk  Žák
Zdeněk Žák
zobrazit profil Jiří Pomeje
Jiří Pomeje
zobrazit profil Chace Crawford
Chace Crawford
zobrazit profil Jiří Hrzán
Jiří Hrzán