Petr Haničinec

Petr Haničinec

Datum narození: 15. 9. 1930
Datum úmrtí: 7. 11. 2007
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Petr Haničinec se proslavil rolemi v totalitních seriálech Inženýrská odysea, Okres na severu nebo Dobrá voda. Kromě herectví se věnoval dabingu.

Studoval na pražské DAMU. Po studiích Petr Haničinec působil rok ve Východočeském divadle v Pardubicích, poté dva roky v armádním Divadle E. F. Buriana v Praze na Poříčí, šest let v Divadle S. K. Neumanna v Praze-Libni a od roku 1962 více jak 30 let ve Vinohradském divadle v Praze.

Haničinec coby Columbo nebo Claudius

Před kamerou Petr Haničinec debutoval v dramatech z roku 1955 Ztracená stopa a Z mého života. Zahrál si v desítkách televizních inscenací. Milovníci seriálů jej mohli vidět ve výrazných postavách v totalitních seriálech Inženýrská odysea, Okres na severu nebo Dobrá voda, v němž ztvárnil hlavní roli, dále pak v Rodácích či v Cirkusu Humberto.

Byl vyhledávaným dabérem. Hlasem Petra Haničince z televizních obrazovak promlouval např. poručík Columbo nebo římský císař Claudius v britském televizním seriálu Já, Claudius.

V polovině 90. let  Petr Haničinec dostal ocenění za celoživotní dabing a v roce 2000 Cenu Senior Prix za celoživotní práci.

Petr Haničinec byl čtyřikrát ženatý

První manželkou Petra Haničince byla herečka Štěpánka Haničincová, rozená Hubáčková, se kterou měl dceru Alexandru. Druhá manželka, herečka Marie Kyselková, která hrála princeznu Ladu v pohádce Princezna se zlatou hvězdou, s ním měla syna Ondřeje. Jeho třetí ženou byla rozhlasová moderátorka Eva Kopecká a čtvrtou zlatnice Radmila Pleskotová.

V prosinci roku 1995 měl Petr Haničinec vážnou dopravní nehodu, po níž byl dlouhou dobu v kómatu. Následky, které při nehodě utrpěl, ho trápily po zbytek života. V roce 2001 jej postihla během divadelního vystoupení cévní mozková příhoda. Díky akutní operaci se podařilo předejít trvalému poškození.

V září roku 2006 musel být Petr Haničinec hospitalizován kvůli rakovině tlustého střeva. O rok později tomuto onemocnění podlehl.

 

Články o celebritě

Král českého showbyznysu Janeček slaví 77: Unikátní poklady z archivu! První vrásky i lásky Král českého showbyznysu Janeček slaví 77: Unikátní poklady z archivu! První vrásky i lásky Asi se narodil na šťastné planetě, přesto na štěstí moc nevěří – spíš na píli, pečlivost a odhodlání... číst článek
Kyselková (†83): Tajemství natáčení Princezny se zlatou hvězdou Kyselková (†83): Tajemství natáčení Princezny se zlatou hvězdou Probrečela celé noci! Zatímco s princem Josefem Zímou (88) se před kamerami usmívala jako Princezna ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Taťjana Medvecká
Taťjana Medvecká
zobrazit profil Mark Hamill
Mark Hamill
zobrazit profil Nataša Gáčová
Nataša Gáčová
zobrazit profil Tomáš Pavelka
Tomáš Pavelka
zobrazit profil Pavla Vojáčková
Pavla Vojáčková
zobrazit profil Kristýna Liška Boková
Kristýna Liška Boková