Fotka není dostupná

Jana Prachařová

Datum narození: 7. 12. 1937
Místo narození: Pardubice
Profese: loutkoherečka, herečka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Manželkou herce Ilji Prachaře byla někdejší herečka a loutkoherečka Jana Prachařová, která pochází z divadelního prostředí. I její potomci šli ve šlépějích svých předků.

Herečka Jana Prachařová, rozená Kalistová, má divadelní kořeny, a to po obou svých rodičích. Otec Karel byl herec a režisér, matka Ludmila divadelní herečka. K umění měli blízko i její prarodiče. Například babička Hana Želenská, rozená Zieglerová, byla česká operetní subreta.

Po absolvování DAMU Jana Prachařová léta pracovala v loutkoherecké skupině Československé televize, kde se podílela na řadě večerníčkových seriálů, jako jsou Hup a Hop či Příběhy včelích medvídků. Nejznámější rozhodně byly Krkonošské pohádky (1974), kde kromě jejího manžela Ilji Prachaře hráli František PeterkaZdeněk ŘehořHana Maciuchová a Jaroslav Satoranský. Loutkoherečka vedla postavy také v dětmi oblíbeném Studiu kamarád.

V 60. a 70. letech 20. století se Jana Prachařová objevila i v několika filmech. Poprvé to bylo ve válečném dramatu ...a pátý jezdec je Strach (1964) s Miroslavem Macháčkem v hlavní roli. Dále jmenujme třeba drama Útěk (1967), snímek Věry Chytilové Hra o jablko (1976), drama Hynka Bočana Tvář za sklem (1979), kde se před kamerou potkala s Jaromírem HanzlíkemJaroslavou ObermaierovouJanou HlaváčovouJanou Švandovou a také se svým manželem. Později se opakovaně představila na televizní obrazovce, např. v pohádce Král a zloděj (1991), kde hráli Ivan TrojanJan ŠťastnýDana MorávkováPetr Kostka či Petr Štěpánek.

S manželem Iljou Prachařem, který zemřel v srpnu 2005, vychovala Jana Prachařová syna Davida. Hercem není jen on, ale též jeho děti Jakub a Mariana.

 

Články o celebritě

David Prachař ze Slunečné: Máma na tom není dobře! David Prachař ze Slunečné: Máma na tom není dobře! Velké starosti má teď hvězda seriálu Slunečná David Prachař (62). Stará se totiž o vážně nemocnou ma... číst článek
15 let od smrti Ilji Prachaře (†81): Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů, řekl manželce a zemřel 15 let od smrti Ilji Prachaře (†81): Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů, řekl manželce a zemřel 10. srpna to bude přesně 15 let, kdy tento svět opustil jeden z nejvýraznějších herců naší kinematog... číst článek
Agáta Prachařová přišla o své poklady a teskní: Nic není jako dřív! Agáta Prachařová přišla o své poklady a teskní: Nic není jako dřív! Po dvou dětech vypadá Agáta Prachařová stále skvěle (35), jenže ona si to úplně nemyslí. Její největ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ondřej Pavelka
Ondřej Pavelka
zobrazit profil Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová
zobrazit profil Anna Paquin
Anna Paquin
zobrazit profil Blanka Bohdanová
Blanka Bohdanová
zobrazit profil Oldřich Vízner
Oldřich Vízner
zobrazit profil Pavel Nový
Pavel Nový
zobrazit profil Václav Čížkovský
Václav Čížkovský
zobrazit profil Lindsay Lohan
Lindsay Lohan