Jana Prachařová | Celebwiki.cz

Jana Prachařová

Datum narození: 7.12.1937
Místo narození: Pardubice
Profese: loutkoherečka, herečka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Manželkou herce Ilji Prachaře byla někdejší herečka a loutkoherečka Jana Prachařová, která pochází z divadelního prostředí. I její potomci šli ve šlépějích svých předků.

Herečka Jana Prachařová, rozená Kalistová, má divadelní kořeny, a to po obou svých rodičích. Otec Karel byl herec a režisér, matka Ludmila divadelní herečka. K umění měli blízko i její prarodiče. Například babička Hana Želenská, rozená Zieglerová, byla česká operetní subreta.

Po absolvování DAMU Jana Prachařová léta pracovala v loutkoherecké skupině Československé televize, kde se podílela na řadě večerníčkových seriálů, jako jsou Hup a Hop či Příběhy včelích medvídků. Nejznámější rozhodně byly Krkonošské pohádky (1974), kde kromě jejího manžela Ilji Prachaře hráli František PeterkaZdeněk ŘehořHana Maciuchová a Jaroslav Satoranský. Loutkoherečka vedla postavy také v dětmi oblíbeném Studiu kamarád.

V 60. a 70. letech 20. století se Jana Prachařová objevila i v několika filmech. Poprvé to bylo ve válečném dramatu ...a pátý jezdec je Strach (1964) s Miroslavem Macháčkem v hlavní roli. Dále jmenujme třeba drama Útěk (1967), snímek Věry Chytilové Hra o jablko (1976), drama Hynka Bočana Tvář za sklem (1979), kde se před kamerou potkala s Jaromírem HanzlíkemJaroslavou ObermaierovouJanou HlaváčovouJanou Švandovou a také se svým manželem. Později se opakovaně představila na televizní obrazovce, např. v pohádce Král a zloděj (1991), kde hráli Ivan TrojanJan ŠťastnýDana MorávkováPetr Kostka či Petr Štěpánek.

S manželem Iljou Prachařem, který zemřel v srpnu 2005, vychovala Jana Prachařová syna Davida. Hercem není jen on, ale též jeho děti Jakub a Mariana.

 

Články o celebritě

Žilková manželství Agáty nezachrání: Slova plná rezignace Žilková manželství Agáty nezachrání: Slova plná rezignace Kvůli dceři Agáte Prachařové (33), která momentálně prožívá další manželskou krizi s Jakubem Prachařem… číst článek
Prachař vyfasoval zákaz: „Ty ses zbláznil!" zuří Agáta Prachař vyfasoval zákaz: „Ty ses zbláznil!" zuří Agáta Z večírkové královny se stala po porodu druhého dítka vzorná máma na plný úvazek. Její manžel by… číst článek
Údajná nevěrnice Agáta Prachařová: Zakopala válečnou sekeru! Údajná nevěrnice Agáta Prachařová: Zakopala válečnou sekeru! Vše odpuštěno! Agáta Prachařová (33) je zase »jedna rodina« s tchyní Danou Batulkovou (60) i švagrovou… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Wohanka
Jiří Wohanka
zobrazit profil Tomáš Mrvík
Tomáš Mrvík
zobrazit profil Martina Krátká
Martina Krátká
zobrazit profil Claudia Zounarová
Claudia Zounarová
zobrazit profil Miloš Kopecký
Miloš Kopecký
zobrazit profil Genadij Rumlena
Genadij Rumlena
zobrazit profil Monika Timková
Monika Timková
zobrazit profil Maisie Williams
Maisie Williams