Fotka není dostupná

Jana Prachařová

Datum narození: 7. 12. 1937
Místo narození: Pardubice
Profese: loutkoherečka, herečka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Manželkou herce Ilji Prachaře byla někdejší herečka a loutkoherečka Jana Prachařová, která pochází z divadelního prostředí. I její potomci šli ve šlépějích svých předků.

Herečka Jana Prachařová, rozená Kalistová, má divadelní kořeny, a to po obou svých rodičích. Otec Karel byl herec a režisér, matka Ludmila divadelní herečka. K umění měli blízko i její prarodiče. Například babička Hana Želenská, rozená Zieglerová, byla česká operetní subreta.

Po absolvování DAMU Jana Prachařová léta pracovala v loutkoherecké skupině Československé televize, kde se podílela na řadě večerníčkových seriálů, jako jsou Hup a Hop či Příběhy včelích medvídků. Nejznámější rozhodně byly Krkonošské pohádky (1974), kde kromě jejího manžela Ilji Prachaře hráli František PeterkaZdeněk ŘehořHana Maciuchová a Jaroslav Satoranský. Loutkoherečka vedla postavy také v dětmi oblíbeném Studiu kamarád.

V 60. a 70. letech 20. století se Jana Prachařová objevila i v několika filmech. Poprvé to bylo ve válečném dramatu ...a pátý jezdec je Strach (1964) s Miroslavem Macháčkem v hlavní roli. Dále jmenujme třeba drama Útěk (1967), snímek Věry Chytilové Hra o jablko (1976), drama Hynka Bočana Tvář za sklem (1979), kde se před kamerou potkala s Jaromírem HanzlíkemJaroslavou ObermaierovouJanou HlaváčovouJanou Švandovou a také se svým manželem. Později se opakovaně představila na televizní obrazovce, např. v pohádce Král a zloděj (1991), kde hráli Ivan TrojanJan ŠťastnýDana MorávkováPetr Kostka či Petr Štěpánek.

S manželem Iljou Prachařem, který zemřel v srpnu 2005, vychovala Jana Prachařová syna Davida. Hercem není jen on, ale též jeho děti Jakub a Mariana.

 

Články o celebritě

Hvězda Slunečné David Prachař: Velký strach o maminku (83)! Hvězda Slunečné David Prachař: Velký strach o maminku (83)! Velké starosti má teď hvězda seriálu Slunečná David Prachař (62). Stará se totiž o vážně nemocnou ma... číst článek
David Prachař ze Slunečné: Máma na tom není dobře! David Prachař ze Slunečné: Máma na tom není dobře! Velké starosti má teď hvězda seriálu Slunečná David Prachař (62). Stará se totiž o vážně nemocnou ma... číst článek
15 let od smrti Ilji Prachaře (†81): Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů, řekl manželce a zemřel 15 let od smrti Ilji Prachaře (†81): Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů, řekl manželce a zemřel 10. srpna to bude přesně 15 let, kdy tento svět opustil jeden z nejvýraznějších herců naší kinematog... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Simona Peková
Simona Peková
zobrazit profil Kim Basinger
Kim Basinger
zobrazit profil Jason Momoa
Jason Momoa
zobrazit profil Lukáš Hlavica
Lukáš Hlavica
zobrazit profil Dana Hlaváčová
Dana Hlaváčová
zobrazit profil Jakub Zedníček
Jakub Zedníček
zobrazit profil Robert Finta
Robert Finta
zobrazit profil Milan Šimáček
Milan Šimáček