Stella Zázvorková | Celebwiki.cz

Stella Zázvorková

Datum narození: 14.4.1922
Datum úmrtí: 18.5.2005
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Stella Zázvorková byla famózní herečkou, bez níž se dobrá česká komedie neobešla. Nikdo neuměl napodobit vynikající a osobitý klaunský projev, smysl pro humor, cit pro situaci, silný hlas. Stella Zázvorková se uměla vžít snad do každé postavy a využít ji pro legraci. Dožila se 83 let.

Stella Zázvorková zářila a stále září ve filmech Tři chlapi v chalupě, Partie krásného dragouna, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Utrpení mladého Boháčka. Nechyběla v Dívce na koštěti, ani ve ztřeštěné komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, ani v rodinné komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku. Hrála rovněž v mnoha pohádkách.

Stella Zázvorková byla komediální partnerkou mnoha slavných herců. Stačí zmínit Jana Wericha, Vladimíra Menšíka, Vlastimila Brodského, Miroslava Horníčka, Lubomíra Lipského či Zdeňka Svěráka.

V roce 1946 byla krátce provdána za Miloše Kopeckého, měli spolu dceru Janu, která bohužel ukončila svůj život v 15 letech. Pak se už Stella Zázvorková nikdy nevdala.

K TRAGÉDII SE HEREČKA VRÁTILA V KNIZE STELLA O SOBĚ, ZPRÁVA O NÍ ZDE.

Režiséři Stellu Zázvorkou rádi obsazovali v seriálech. Ač často nebyla hlavní postavou, dodala jednotlivým dílu šmrnc, jako třeba v oblíbené Nemocnici na kraji města, v Malém pitavalu z velkého města či v Arabele, v Životě na zámku. Zvládala role vážné, komika jí však byla mnohem bližší.

K mnoha filmovým rolím byla Stella Zázvorková po tři desetiletí do roku 1992 hvězdou Městských divadel pražských, před tím svůj působila v Divadle ABC.

Stella Zázvorková toužila být herečkou od mládí, začátky ale nebyly jednoduché. Nedostala se na konzervatoř. Až na konci 30. let chodila na hereckou školu při divadle Emila Františka Buriana, v roce 1941 už stála na divadelních prknech, v roce 1943 ji režisér Otakar Vávra obsadil do prvního filmu, byla prodavačkou Bílé labutě v jeho snímku Šťastnou cestu.

Za životní dílo dostala Stella Zázvorková v roce 2000 cenu Thálie, o tři roky později sbyla vyznamenána Medailí Za zásluhy, byla nositelkou dvou Českých lvů. Ke konci života ji sužovaly zdravotní neduhy, přesto stále hrála. Zemřela v květnu 2005.

 

Články o celebritě

Pravda o dědictví po »princezně Ladě« Kyselkové (†83): Co bude s bytem ve slavném domě, v němž zemřela? Pravda o dědictví po »princezně Ladě« Kyselkové (†83): Co bude s bytem ve slavném domě, v němž zemřela? Žila skromně a poskrovnu toho také princezna Lada Marie Kyselková (†83) po sobě zanechala. Měla pouze… číst článek
Pohřeb Kyselkové (†83) bez Zímy! Zpěvák řekl, proč se s princeznou Ladou nerozloučí Pohřeb Kyselkové (†83) bez Zímy! Zpěvák řekl, proč se s princeznou Ladou nerozloučí Při natáčení pohádky Princezna se zlatou hvězdou vzniklo mezi Josefem Zímou a Marií Kyselkovou pevné… číst článek
Chtěli mu to zatajit? První slova Josefa Zímy po smrti »jeho princezny« Marie Kyselkové (†83)! Chtěli mu to zatajit? První slova Josefa Zímy po smrti »jeho princezny« Marie Kyselkové (†83)! Celé Česko v pondělí zasáhla smutná zpráva o tom, že zemřela Marie Kyselková (†83), známá především… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lukáš Latinák
Lukáš Latinák
zobrazit profil Ondřej Kavan
Ondřej Kavan
zobrazit profil Tomáš Krejčíř
Tomáš Krejčíř
zobrazit profil Nina Jiránková
Nina Jiránková
zobrazit profil Ema Švábenská
Ema Švábenská
zobrazit profil Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer
zobrazit profil Pavel Šimčík
Pavel Šimčík
zobrazit profil Nela Boudová
Nela Boudová