Miroslav Horníček | Celebwiki.cz

Miroslav Horníček

Datum narození: 10.11.1918
Datum úmrtí: 15.2.2003
Přezdívka: Horňas
Místo narození: Plzeň
Profese: herec, spisovatel, režisér
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Miroslav Horníček byl slavný a velice oblíbený český herec. Hrál v mnoha nezapomenutelných filmech i divadelních kusech, stál po boku osobností, jakou byl Jan Werich. Rozvinul fenomén bavičství, pro který se vžilo pojmenování talkshow, a to zejména toho televizního. Psal knihy, maloval.

Miroslav Horníček se narodil v roce 1918 a svůj nesmírný herecký talent rozvíjel původně jako ochotník, na filmovém plátně se objevil až po 2. světové válce. V Městském divadle v Plzni, svém rodném městě, začal hrát v roce 1941. Po válce zamířil do Prahy, působil zde v avantgardním divadle Větrník. Krátce poté už stanul na prknech Národního divadla. Stal se hereckým partnerem Jana Wericha v Divadle ABC, vytvořil hereckou dvojici také s Milošem Kopeckým.

V 60 . letech Miroslav Horníček exceloval ve filmech Táto, sežeň štěně!, Kam čert nemůže a spolu s Jiřím Sovákem v ceněném seriálu Byli jednou dva písaři. Věhlas Miroslava Horníčka se šířil a v roce 1966 byl zvolen králem Majáles, dva roky poté se stal zasloužilým umělcem.

Při vrcholící práci na seriálu Byli jednou dva písaři postihla Miroslava Horníčka v roce 1970 rodinná tragédie. Nešťastnou náhodou zemřel jeho syn, dvaadvacetiletý Jan Horníček, jehož rodiči byli Miroslav a Běla Horníčkovi. Běla Horníčková byla svému muži životní oporou, pomáhala mu s knihami. Zemřela v roce 1999.

VÍCE O VZTAHU MIROSLAVA HORNÍČKA K ŽENÁM ZDE.

Široký záběr měla literární tvorba Miroslava Horníčka, známá je kniha Jablko je vinno či povídka Pětatřicet skvělých průvanů. Miroslav Horníček se označuje za mistra humoru a češtiny, stal se i dramatikem a režisérem. Jako výtvarník se k věnoval surrealistickým kolážím.

Miroslav Horníček byl skvělým partnerem do rozhovoru, spolehlivě a vtipně ho vedl. Vynikl v Hovorech s H, jsou bez něj nemyslitelné některé televizní Silvestry. V roce 1996 dostal za celoživotní dílo Cenu Thálie, v roce 2000 ho prezident Václav Havel vyznamenal Medailí Za zásluhy.

 

Články o celebritě

Jitka Molavcová: Proč nechci vystupovat v televizi! Jitka Molavcová: Proč nechci vystupovat v televizi! Když před 49 lety přišla Jitka Molavcová (69) na konkurz do Divadla Semafor, netušila, že v něm zůstane… číst článek
Předzvěst smrti? Stanislav Zindulka (†86) a Vlastimil Brodský byli zvláštně propojeni Předzvěst smrti? Stanislav Zindulka (†86) a Vlastimil Brodský byli zvláštně propojeni Nebyli jen herečtí kolegové, ale pojilo je i velmi silné přátelství. Dokonce tak blízké, že dnes… číst článek
Nedožitých 100 Miroslava Horníčka (†84): Před smrtí žádal utratit Nedožitých 100 Miroslava Horníčka (†84): Před smrtí žádal utratit Rok a půl před smrtí se Miroslav Horníček (†84), který by v sobotu 10. listopadu oslavil 100 let,… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Lukáš Adamec
Lukáš Adamec
zobrazit profil Anis Amri
Anis Amri
zobrazit profil Marie Kružíková Renčová
Marie Kružíková Renčová
zobrazit profil Aneta Savarová
Aneta Savarová
zobrazit profil Igor Chmela
Igor Chmela
zobrazit profil Vin Diesel
Vin Diesel
zobrazit profil Ivo Rittig
Ivo Rittig
zobrazit profil Françoise  Bettencourt-Meyers
Françoise Bettencourt-Meyers