Miroslav Horníček se narodil v roce 1918 a svůj nesmírný herecký talent rozvíjel původně jako ochotník, na filmovém plátně se objevil až po 2. světové válce. V Městském divadle v Plzni, svém rodném městě, začal hrát v roce 1941. Po válce zamířil do Prahy, působil zde v avantgardním divadle Větrník. Krátce poté už stanul na prknech Národního divadla. Stal se hereckým partnerem Jana Wericha v Divadle ABC, vytvořil hereckou dvojici také s Milošem Kopeckým.
V 60 . letech Miroslav Horníček exceloval ve filmech Táto, sežeň štěně!, Kam čert nemůže a spolu s Jiřím Sovákem v ceněném seriálu Byli jednou dva písaři. Věhlas Miroslava Horníčka se šířil a v roce 1966 byl zvolen králem Majáles, dva roky poté se stal zasloužilým umělcem.
Při vrcholící práci na seriálu Byli jednou dva písaři postihla Miroslava Horníčka v roce 1970 rodinná tragédie. Nešťastnou náhodou zemřel jeho syn, dvaadvacetiletý Jan Horníček, jehož rodiči byli Miroslav a Běla Horníčkovi. Běla Horníčková byla svému muži životní oporou, pomáhala mu s knihami. Zemřela v roce 1999.
VÍCE O VZTAHU MIROSLAVA HORNÍČKA K ŽENÁM ZDE.
Široký záběr měla literární tvorba Miroslava Horníčka, známá je kniha Jablko je vinno či povídka Pětatřicet skvělých průvanů. Miroslav Horníček se označuje za mistra humoru a češtiny, stal se i dramatikem a režisérem. Jako výtvarník se k věnoval surrealistickým kolážím.
Miroslav Horníček byl skvělým partnerem do rozhovoru, spolehlivě a vtipně ho vedl. Vynikl v Hovorech s H, jsou bez něj nemyslitelné některé televizní Silvestry. V roce 1996 dostal za celoživotní dílo Cenu Thálie, v roce 2000 ho prezident Václav Havel vyznamenal Medailí Za zásluhy.