Milan Kundera | Celebwiki.cz
Milan Kundera

Milan Kundera

Datum narození: 1. 4. 1929
Místo narození: Brno
Profese: Spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Milan Kundera je prozaik, básník, esejista, překladatel a dramatik žijící trvale ve Francii. Je světově nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorem českého původu. Spisovatel se po roce 1989 programově vyhýbá veřejného kontaktu s českým prostředím.

Milan Kundera se narodil na Apríla v Brně v rodině hudebního pedagoga Ludvíka Kundery, který stál u základů jeho hudebního vzdělání. Po maturitě na gymnáziu a dvou semestrech na FF UK vystudoval FAMU v Praze. Tam také po ukončení studia vyučoval světovou literaturu (docent 1964). V šedesátých letech využíval své pozice oblíbeného literáta ke společensky angažovaným činům. Nejznámějším z nich bylo jeho nebývale kriticky pojaté vystoupení na IV. Sjezdu spisovatelů v roce 1964, kde odsoudil vztah tehdejší moci ke svobodě slova. Právě pro tyto své aktivity upadl po srpnu 1968 do nemilosti oficiálních kruhů a byl donucen v roce 1975 emigrovat do Francie. V ní získal francouzské státní občanství a od konce osmdesátých let píše francouzsky.

Do České republiky se Milan Kundera i po změně režimu v roce 1989 vrací jen výjimečně a vždy důsledně inkognito. Navštěvuje jen své nejbližší přátele, jakými je například dramatik Milan Uhde.

Svou ochranou soukromí a odtažitým češstvím nahrává mnoha domácím kritikům. Ti více než tvorbu posuzují Kunderovu nechuť nechat přeložit jeho francouzsky psané knihy do češtiny, ale zejména nejasný případ údajného morálního selhání z padesátých let, na které upozornil týdeník Respekt v roce 2006. Šlo o kauzu hlášení objeveného v archivu SNB, kde student s totožnými údaji jako budoucí spisovatel (shodné jméno a bydliště) prozradil policii úkryt hledaného vojenského zběha Miroslava Dvořáčka. Sám spisovatel Milan Kundera však toto hlášení důsledně popírá jako vylhané.

Spisovatel má široký autorský záběr. Svou literární dráhu zahájil Kundera publikováním veršů, např. sbírka Člověk zahrada čirá (1953), dále pak dramatickou tvorbou – např. hra Majitelé klíčů (1962) a povídkovou tvorbou - např. Směšné lásky (1963 – 68). Stěžejními díly Milana Kundery jsou však jeho romány. Mezi nejznámější patří Žert (1967), román, popisující jak je z nevinného vtipu studenta Jahna uvedena do pohybu lavina následků politického dosahu. Proslulý je román Nesnesitelná lehkost bytí (1984), ve kterém se dvě vzájemně propletené dvojice vyrovnávají s pojmy lehkost a tíha. Kritikou hodně ceněný je i román – esej Nesmrtelnost (1990), který vyšel původně ve francouzštině, stejně jako i pozdější díla. Od osmdesátých let píše Kundera výhradně francouzsky.

Některé romány či povídky byly zfilmovány, ovšem s různou uměleckou úrovní. Zatímco zfilmovaná podoba románu Žert (1969), kde zazářil Josef Somr v titulní roli a film patří mezi nejlepší díla tehdejší dekády, zpracování námětu Nesnesitelná lehkost bytí (1987) přineslo velké zklamání autorovi i jeho čtenářům. 

Tvorba Kundery neušla ani divadelnímu zpracování. V tuzemsku je nejpopulárnějším Kunderovým dílem určeným pro jevištní zpracování text Jakub a jeho pán. Ohromnou diváckou popularitu získal tento titul zejména v představení, kterému vtiskly svůj šarm dvě herecké osobnosti: Jiří Bartoška v roli Jakuba a v roli jeho Pána pak Karel Heřmánek.

 

Články o celebritě

Emigrant Kundera je znovu Čech, vrátili mu občanství. Češkou je dál i jeho žena Věra Emigrant Kundera je znovu Čech, vrátili mu občanství. Češkou je dál i jeho žena Věra Spisovatel Milan Kundera získal po 40 letech opět české státní občanství. Listinu o nabytí občanství... číst článek
Frontman Olympicu Petr Janda: Gott měl nejsilnější touhu po slávě Frontman Olympicu Petr Janda: Gott měl nejsilnější touhu po slávě Spanilá jízda kapely Olympic a jejího frontmana Petra Jandy šesti dekádami naší hudební historie se ... číst článek
Mravní chaos? Režisérka Pavlásková prozradila pravdu o Pražských orgiích! Mravní chaos? Režisérka Pavlásková prozradila pravdu o Pražských orgiích! Režisérka Irena Pavlásková (59) se proslavila filmy Čas sluhů, Čas dluhů nebo Fotograf o Janu Saudko... číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Zdena Salivarová
Zdena Salivarová
zobrazit profil Jaroslav  Tuček
Jaroslav Tuček
zobrazit profil Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Eva Kantůrková
Eva Kantůrková
zobrazit profil Milan Kundera
Milan Kundera
zobrazit profil Vladimír Páral
Vladimír Páral
zobrazit profil Rudolf Čechura
Rudolf Čechura