Eva Zaoralová

Datum narození: 28. 11. 1932
Datum úmrtí: 10. 3. 2022
Místo narození: Praha
Profese: filmová teoretičkou, publicistka, překladatelka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Eva Zaoralová byla uznávanou publicistkou, duší Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a pravou rukou jeho prezidenta Jiřího Bartošky.

Po gymnáziu Eva Zaoralová absolvovala francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně se věnovala překládání z francouzštiny a italštiny.

EVA ZAORALOVÁ - V 82 LETECH MODELKOU

Za totality Eva Zaoralová spolupracovala s filmovými časopisy Kino a Film a doba, s magazínem Světová literatura či s nakladatelstvím Odeon. Posléze mj. přednášela filmovou historii na Filmové a televizní fakultě pražské AMU.

Eva Zaoralová dostala medaili od Havla

Za svou práci byla Eva Zaoralová vyznamenána Medailí za zásluhy 2. stupně, kterou převzala od tehdejšího prezidenta Václava Havla, dále pak mj. francouzským Řádem rytířky umění a literatury, Cenou ministerstva kultury. Na MFF v Cannes získala plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost.

Cenou za umělecký přínos na Evu Zaoralovou pamatoval Mezinárodní festival Karlovy Vary, jehož byla první dámou a pravou rukou jeho prezidenta Jiřího Bartošky. Českého lva dostala za mimořádný přínos české kinematografii.

O EVĚ ZAORALOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Eva Zaoralová byla třikrát vdaná. Poprvé za chemika Jana Königa, pak za filmového historika Iva Hepnera a naposledy za scenáristu, režiséra, filmového pedagoga a publicistu Zdenka Zaorala.

Uznávaná filmová teoretička, publicistka a překladatelka Eva Zaoralová zemřela 10. března 2022. Bylo jí 89 let.
  

 

Články o celebritě

Umělecký šéf Varů Karel Och o velké osobní ztrátě, českém filmu i přání Bolka Polívky Umělecký šéf Varů Karel Och o velké osobní ztrátě, českém filmu i přání Bolka Polívky Výjimečnost 56. ročníku karlovarského festivalu spočívá podle Karla Ocha v tom, že je to první rok, ... číst článek
Zahájení festivalu ve Varech: 10 NEJ momentů! Rozlítaná Bohdalka i chybějící hvězdy Zahájení festivalu ve Varech: 10 NEJ momentů! Rozlítaná Bohdalka i chybějící hvězdy 56. ročník filmového festivalu v Karlových Varech právě začal. Oficiální zahájení bylo jako vždy pln... číst článek
Varská parta zase v akci! Jak trávili Bartoška, Eben, Macháček a spol. předvečer festivalu? Varská parta zase v akci! Jak trávili Bartoška, Eben, Macháček a spol. předvečer festivalu? Když Vary, tak jedině stylově... a ideálně ještě před začátkem. Tváře karlovarského festivalu v čele... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Viktor Frisík
Viktor Frisík
zobrazit profil Pavel Urban
Pavel Urban
zobrazit profil Josef Kokta
Josef Kokta
zobrazit profil Kristína Svarinská
Kristína Svarinská
zobrazit profil Dara Rolins
Dara Rolins
zobrazit profil Marek Všetíček
Marek Všetíček
zobrazit profil Lubomír Kordač
Lubomír Kordač
zobrazit profil Monika Kramná
Monika Kramná