Josef Somr | Celebwiki.cz

Josef Somr

Datum narození: 15.4.1934
Místo narození: Vracov u Kyjova
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Josef Somr je uznávaný český herec, který ztvárnil spoustu významných rolí (často záporných postav) a za svou práci získal mnohá ocenění.

Josef Somr se narodil v malé obci na Moravě se dvěma bratry. Jeho otec pracoval na dráze a Josef tak nabyl dovedností, které se mu hodily v jedné z jeho nejslavnějších rolí výpravčího Hubičky. Po absolvování brněnské JAMU v roce 1956 hrál Josef Somr v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a mezi lety 1961 a 1965 v Pardubicích.

Ve filmu se poprvé Josef Somr objevil v roce 1964. V první polovině šedesátých let si ho totiž v pardubickém divadle všiml tehdejší pomocný režisér Juraj Herz a vybral si ho pro epizodní roli vězeňského lékaře ve filmu slavné dvojice režisérů Kadára a Klose Obžalovaný. Od roku 1965 také účinkoval na prknech pražského Činoherního klubu, a to až do osmdesátých let, kdy přešel do Národního divadla. Jeho první velkou příležitost mu nabídl Jiří Menzel – byla to role výpravčího Hubičky v oskarovém filmovém zpracování knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Somrova hvězdná scéna, kdy razítkuje nahou zadnici půvabné Zdeničky, je nezapomenutelná.

Díky svým schopnostem ztvárnil Josef Somr spoustu negativních postav, nejrůznější padouchy, svůdce, podvodníky, ale také mnohé komplikované a zajímavé charaktery. Mezi jeho nejslavnější filmy patří například Údolí včel (1967), Žert (1968), Adelheid (1969), Smuteční slavnost (1969), Radost až do rána (1978), Tři veteráni (1983), Blázni a děvčátka (1989), Černí baroni (1992), Stůj, nebo se netrefím (1997) a mnohé další.

Za své celoživotní dílo získal mnohá významná ocenění. V roce 1987 mu byl například udělen titul zasloužilý umělec, v roce 2012 převzal Křišťálový glóbus za celoživotní přínos českému filmu a od prezidenta Václava Klause obdržel jedno z nejvyšších státních vyznamenání, medaili Za zásluhy (stejně jako třeba Jana Brejchová, Jiří Kodet, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová či Hana Maciuchová).

Jeho dlouholetou partnerkou byla herečka Zuzana Šavrdová, která v roce 2011 zemřela na rakovinu. Rok na to se Josef Somr oženil s její sestrou Jaroslavou Šavrdovou.

 

Články o celebritě

Blanarovičová o Postráneckém (†75) a hororu, o kterém se ví málo! Blanarovičová o Postráneckém (†75) a hororu, o kterém se ví málo! Václav Postránecký natočil horor. Jmenoval se Travis a světlo světa spatřil v roce 1997. Je to jediný… číst článek
Josef Somr: Vážné zdravotní problémy? Josef Somr: Vážné zdravotní problémy? Charismatický herec podle týdeníku Sedmička není poslední dobou zrovna ve své kůži. I když se zúčastnil… číst článek
Vyčerpaný Josef Somr (85) udělá sotva dva kroky! Musel do nemocnice a o důvodu mlčí Vyčerpaný Josef Somr (85) udělá sotva dva kroky! Musel do nemocnice a o důvodu mlčí Konečně se dočkal a po tom všem, co udělal a namluvil, slavnostně převzal cenu za mimořádný přínos… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Natálie Halouzková
Natálie Halouzková
zobrazit profil Jan Machač
Jan Machač
zobrazit profil Jorga Kotrbová
Jorga Kotrbová
zobrazit profil Dana Zátopková
Dana Zátopková
zobrazit profil Lenka Plačková
Lenka Plačková
zobrazit profil Roman Kreuziger
Roman Kreuziger
zobrazit profil Pavla Vojáčková
Pavla Vojáčková
zobrazit profil Ivan Kotmel
Ivan Kotmel