Josef Somr | Celebwiki.cz

Josef Somr

Datum narození: 15. 4. 1934
Místo narození: Vracov u Kyjova
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Josef Somr je uznávaný český herec, který ztvárnil spoustu významných rolí (často záporných postav) a za svou práci získal mnohá ocenění.

Josef Somr se narodil v malé obci na Moravě se dvěma bratry. Jeho otec pracoval na dráze a Josef tak nabyl dovedností, které se mu hodily v jedné z jeho nejslavnějších rolí výpravčího Hubičky. Po absolvování brněnské JAMU v roce 1956 hrál Josef Somr v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a mezi lety 1961 a 1965 v Pardubicích.

Ve filmu se poprvé Josef Somr objevil v roce 1964. V první polovině šedesátých let si ho totiž v pardubickém divadle všiml tehdejší pomocný režisér Juraj Herz a vybral si ho pro epizodní roli vězeňského lékaře ve filmu slavné dvojice režisérů Kadára a Klose Obžalovaný. Od roku 1965 také účinkoval na prknech pražského Činoherního klubu, a to až do osmdesátých let, kdy přešel do Národního divadla. Jeho první velkou příležitost mu nabídl Jiří Menzel – byla to role výpravčího Hubičky v oskarovém filmovém zpracování knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Somrova hvězdná scéna, kdy razítkuje nahou zadnici půvabné Zdeničky, je nezapomenutelná.

Díky svým schopnostem ztvárnil Josef Somr spoustu negativních postav, nejrůznější padouchy, svůdce, podvodníky, ale také mnohé komplikované a zajímavé charaktery. Mezi jeho nejslavnější filmy patří například Údolí včel (1967), Žert (1968), Adelheid (1969), Smuteční slavnost (1969), Radost až do rána (1978), Tři veteráni (1983), Blázni a děvčátka (1989), Černí baroni (1992), Stůj, nebo se netrefím (1997) a mnohé další.

Za své celoživotní dílo získal mnohá významná ocenění. V roce 1987 mu byl například udělen titul zasloužilý umělec, v roce 2012 převzal Křišťálový glóbus za celoživotní přínos českému filmu a od prezidenta Václava Klause obdržel jedno z nejvyšších státních vyznamenání, medaili Za zásluhy (stejně jako třeba Jana Brejchová, Jiří Kodet, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová či Hana Maciuchová).

Jeho dlouholetou partnerkou byla herečka Zuzana Šavrdová, která v roce 2011 zemřela na rakovinu. Rok na to se Josef Somr oženil s její sestrou Jaroslavou Šavrdovou.

 

Články o celebritě

Steimarová po výbuchu v Holešovicích přišla o střechu nad hlavou: Nemůže domů! Steimarová po výbuchu v Holešovicích přišla o střechu nad hlavou: Nemůže domů! Žena mnoha slavných mužů ztratila střechu nad hlavou. Výbuch v holešovickém domě, kde Evelyna Steima... číst článek
Femme fatale Evelyna Steimarová slaví 75 let: Kteří slavní muži prošli její postelí? Femme fatale Evelyna Steimarová slaví 75 let: Kteří slavní muži prošli její postelí? Pokud se o nějaké ženě dá říct, že byla onou pověstnou „femme fatale“ českého šoubyznysu, byla to be... číst článek
Somr o své velké lásce: Přebral mu ji známý herec! Somr o své velké lásce: Přebral mu ji známý herec! O svém soukromí Josef Somr (86) příliš nemluví, ačkoliv jeho milostný život je jak vystřižený z něja... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Tomáš Pitr
Tomáš Pitr
zobrazit profil Anna Javorková
Anna Javorková
zobrazit profil Gabriela Kalábková
Gabriela Kalábková
zobrazit profil Ondřej Sokol
Ondřej Sokol
zobrazit profil Marek Svatoš
Marek Svatoš
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Lucie Kovandová
Lucie Kovandová
zobrazit profil Veronika Žilková
Veronika Žilková