Jiřina Jirásková | Celebwiki.cz

Jiřina Jirásková

Datum narození: 17.2.1931
Datum úmrtí: 7.1.2013
Místo narození: Praha
Profese: herečka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Do paměti diváků se vryla rolí afektované Marcely v komedii Světáci. Excelovala i jako zdravotní sestra ve filmu Sestřičky. Jako řídící Hubičková dala rytmus trilogii Zděňka Trošky Slunce, seno… Roli v ní přitom neměla vůbec dostat. Komunisté jí totiž zakázali hrát. Divadelní i filmová diva Jiřina Jirásková byla dva roky vdaná za herce Jiřího Pleskota. Jejím životním partnerem byl po téměř třicet let režisér Zdeněk Podskalský. Rozdělila je až jeho smrt v roce 1993. Jiřina Jirásková odešla o 20 let později.

Z gymnázia přestoupila Jirásková na pražskou konzervatoř. Následovala DAMU a roční angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové. Z něj přestoupila v roce 1951 do Divadla na Vinohradech, jehož uměleckou součástí je dodnes. Svým zastřeným hlasem a dokonalou mimikou tlačila diváky hluboko do židlí. Hrála například v inscenacích Deník Anny Frankové, Sto roků samoty nebo Donaha! Divadlu i deset let ředitelovala. Mezi její herecké kolegyně patří mimo jiné Iva Janžurová nebo Jiřina Bohdalová.

PANÍ HEREČKA JIŘINA JIRÁSKOVÁ

První větší filmovou roli dostala herečka Jiřina Jirásková ve snímku Smyk. Zahrála si i v Hotelu pro cizince, v Já, truchlivý bůh nebo v seriálu Sňatky z rozumu. Světáky režíroval v roce 1969 Zdeněk Podskalský, její pozdější manžel (o životních partenerch Jiřiny Jiráskové čtěte zde). Pak přišli Sověti. Jirásková dostala zákaz hrát ve filmu. Jejím velkým návratem byly až Sestřičky z roku 1983. Z porevolučních filmů byla například nezapomenutelnou po bohu Bohdalové ve snímku Fany. Poslední film, v kterém si zahrála, byl Vrásky z lásky. Zahrála i v seriálech Pojišťovna štěstí nebo Rodinná pouta. Dohromady ztvárnila na sto padesát rolí.

Za svou práci získala mnoho ocenění. V roce 1988 byla Jiřina Jirásková jmenována zasloužilou umělkyní. Získala i divadelní cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohry. Prezident Václav Klaus jí udělil Medaili Za zásluhy o stát. V roce 2008 pak vstoupila do Dvorany slávy v televizní anketě TýTý.

Po smrti Radoslava Brzobohatého Jiráskovou vdova Hana Gregorová nařkla, že ho zlomilo, když mu jako principálka Divadla na Vinohradech nedovolila hrát.

Jiřina Jirásková zemřela 7. 1. 2013 po dlouhé nemoci v 81 letech. Spekulovalo se i o tom, že svůj život ukončila kvůli chatrnému zdraví sama.

 

Články o celebritě

Zlata Adamovská: Návrat na místo, kde podlehla drogám! Zlata Adamovská: Návrat na místo, kde podlehla drogám! Přestože od natáčení právě reprízovaného seriálu Malý pitaval z velkého města uplynulo už čtvrt století,… číst článek
Jiřina Bohdalová o televizním trháku Klec: Hádek se mi omlouval! Jiřina Bohdalová o televizním trháku Klec: Hádek se mi omlouval! Režisér Jiří Strach (45) obsadil Jiřinu Bohdalovou (88) do příběhu staré dámy, kterou ze životní… číst článek
Osudy psů slavných: Huga Brodský věnoval, než se zastřelil. Gottova Stella musela načas z domu kvůli nemoci Osudy psů slavných: Huga Brodský věnoval, než se zastřelil. Gottova Stella musela načas z domu kvůli nemoci O tom, že pes je přítel člověka, netřeba polemizovat. Svoje o tom ví i české celebrity, které dokazují,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jan Skopeček
Jan Skopeček
zobrazit profil Jiří Dvořák
Jiří Dvořák
zobrazit profil Pavel Sedláček
Pavel Sedláček
zobrazit profil Martin Zounar
Martin Zounar
zobrazit profil Kate Winslet
Kate Winslet
zobrazit profil Juraj Hrčka
Juraj Hrčka
zobrazit profil Michal Weigel
Michal Weigel
zobrazit profil Klára Cibulková
Klára Cibulková