Zdeněk Podskalský | Celebwiki.cz

Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18.2.1923
Datum úmrtí: 29.10.1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Diváky chtěl režisér a scénárista Zdeněk Podskalský hlavně bavit. Povedlo se mu to díky komedii Kam čert nemůže nebo toužebným Světákům. Zrežíroval kultovní muzikál Noc na Karlštejně a spolupracoval i s televizí. Jeho životní partnerkou byla divadelní diva Jiřina Jirásková.

Režisér Zdeněk Podskalský chtěl od mládí hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově universitě studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Krom toho natočil Podskalský komedii Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš nebo kriminální Drahé tety a já. Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V Noci na Karlštejně se kromě Brodského předvedla i Jana Brejchová. S Kulovým bleskem mu pomohla režisérská a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. V několika filmech si Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský také vedl s režisérskou taktovkou televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník. Za hudební snímek Ztracená revue získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl syna Zdeňka. S Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního Einsteina kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti.

 

Články o celebritě

Trpké přiznání Podskalského ml.: Co bude s vilou po Jiráskové?! Trpké přiznání Podskalského ml.: Co bude s vilou po Jiráskové?! Už šest let uplynulo od smrti Jiřiny Jiráskové (†81), která by se v neděli dožila 88.  Od té doby… číst článek
Šest let po smrti Jiřiny Jiráskové (†81): Problémy s dědictvím Šest let po smrti Jiřiny Jiráskové (†81): Problémy s dědictvím Prvorepubliková vila po Jiřině Jiráskové (†81) a režisérovi Zdeňku Podskalském (†70) už není na prodej.… číst článek
Prokleté dědictví po Jiráskové (†81): Malenická vila se rozpadá! Prokleté dědictví po Jiráskové (†81): Malenická vila se rozpadá! Kdysi krásná vila od herečky Jiřiny Jiráskové (†81) a režiséra Zdeňka Podskalského (†70) v jihočeských… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Tim Burton
Tim Burton
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil David Mrnka
David Mrnka
zobrazit profil Václav Kadrnka
Václav Kadrnka
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko