Zdeněk Podskalský

Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18. 2. 1923
Datum úmrtí: 29. 10. 1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Podskalský natočil řadu skvělých komedií, jakými jsou Kam čert nemůže, Světáci, Drahé tety a já či dnes již kultovní muzikál Noc na Karlštejně.

Od mládí chtěl hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově univerzitě Zdeněk Podskalský studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Podskalský spolupracoval s hvězdami

Natočil řadu dodnes báječných komedií. Jmenujme např. snímky Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš, Drahé tety a já. Jeho Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V muzikálu Noci na Karlštejně, k němuž si Zdeněk Podskalský napsal scénář podle hry Jaroslava Vrchlického, po boku Vlastimila Brodského zazářila Jana Brejchová.

Kulovým bleskem a Trhákem mu pomohla režisérská, scenáristická a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák; s komedií Velká filmová loupež zas Oldřich Lipský. V několika filmech si Zdeněk Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský dostal Stříbrnou růži

Režisérskou taktovkou Zdeněk Podskalský vedl také televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník.

Za hudební snímek Ztracená revue Zdeněk Podskalský získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

O ZDEŇKOVI PODSKALSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl Zdeněk Podskalský syna Zdeňka. S herečkou Jiřinou Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního filmu Einstein kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti 29. října 1993.

 

Články o celebritě

Jestli překročíte tuhle hranici, budu se muset bránit. Nejznámější hlášky Jiřiny Bohdalové Jestli překročíte tuhle hranici, budu se muset bránit. Nejznámější hlášky Jiřiny Bohdalové Pohádkových a filmových rolí má na svém kontě nepřeberné množství. Jiřina Bohdalová si během své kar... číst článek
Gustav Oplustil (†96): Příběh otce Menšíkových silvestrů Gustav Oplustil (†96): Příběh otce Menšíkových silvestrů Geniální scenárista, dramaturg a herec Gustav Oplustil (†96) nám bude chybět. Stál u zrodu TV zábavy... číst článek
Zemřel Gustav Oplustil (†96), otec televizní zábavy! Zahrál si i v řadě filmů! Zemřel Gustav Oplustil (†96), otec televizní zábavy! Zahrál si i v řadě filmů! Po krátké nemoci zemřel scenárista, dramaturg, režisér a příležitostný herec malých rolí Gustav Oplu... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Matyáš Řezníček
Matyáš Řezníček
zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Emir Kusturica
Emir Kusturica
zobrazit profil Jakub Medvecký
Jakub Medvecký
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Jaroslav Hanuš
Jaroslav Hanuš