Zdeněk Podskalský | Celebwiki.cz
Zdeněk Podskalský

Zdeněk Podskalský

Datum narození: 18. 2. 1923
Datum úmrtí: 29. 10. 1993
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, scenárista, zpěvák
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Diváky chtěl režisér a scénárista Zdeněk Podskalský hlavně bavit. Povedlo se mu to díky komedii Kam čert nemůže nebo toužebným Světákům. Zrežíroval kultovní muzikál Noc na Karlštejně a spolupracoval i s televizí. Jeho životní partnerkou byla divadelní diva Jiřina Jirásková.

Režisér Zdeněk Podskalský chtěl od mládí hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově universitě studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Krom toho natočil Podskalský komedii Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš nebo kriminální Drahé tety a já. Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V Noci na Karlštejně se kromě Brodského předvedla i Jana Brejchová. S Kulovým bleskem mu pomohla režisérská a herecká dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. V několika filmech si Podskalský i zahrál.

Zdeněk Podskalský také vedl s režisérskou taktovkou televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník. Za hudební snímek Ztracená revue získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl syna Zdeňka. S Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního Einsteina kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti.

 

Články o celebritě

Jiří Lábus slaví sedmdesát: Troška prozradil pikantérie z natáčení Slunce, seno...! Jiří Lábus slaví sedmdesát: Troška prozradil pikantérie z natáčení Slunce, seno...! Jeden z nejslavnějších českých filmů, kde Jiří Lábus hrál výraznou roli, je trilogie Slunce, seno… N... číst článek
Chalupáři se vracejí: Sováka měl hrát Marvan, nad Kemrem visel otazník! Chalupáři se vracejí: Sováka měl hrát Marvan, nad Kemrem visel otazník! Na televizní obrazovky se opět vracejí Chalupáří, seriál, kterému kralují herecké výkony ústřední dv... číst článek
45 let od smrti Jaroslava Marvana (†72): Nesplněný sen rady Vacátka 45 let od smrti Jaroslava Marvana (†72): Nesplněný sen rady Vacátka Nevrlý revizor pražských elektrických drah Gustav Anděl i zkušený a moudrý pražský policejní rada Ka... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Slávek Horák
Slávek Horák
zobrazit profil Jiří Blažek
Jiří Blažek
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Jiří Macek
Jiří Macek
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Václav Kadrnka
Václav Kadrnka
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík