Oldřich Lipský | Celebwiki.cz

Oldřich Lipský

Datum narození: 4.7.1924
Datum úmrtí: 19.10.1986
Místo narození: Pelhřimov
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Oldřich Lipský byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského.

Oldřich Lipský se narodil v Pelhřimově do rodiny vyhlášeného cukráře. Jeho otec, Vilém Lipský byl zaníceným ochotníkem a režisérem a ochotničení se věnoval i mladý Oldřich a jeho bratři, pozdější herci Lubomír Lipský a Borek Lipský.

Oldřich Lipský studoval na pelhřimovském gymnáziu, do uzavření školy nacisty roku 1941. Současně hrál v ochotnickém studiu Mladá komedie. Po okupaci odešel do Prahy studovat práva a filozofii. Divadlo však bylo silnější, stal se režisérem, uměleckým ředitelem a hercem Divadla satiry. Po jeho uzavření pracoval ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako spoluscenárista a spolurežisér, svůj první vlastní film Cirkus bude natočil v roce 1954.

Oldřich Lipský natočil mnoho velmi oblíbených filmů, mezi ně patří např. Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero!, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech.

Jako režisér debutoval ve spolupráci s čistě divadelním režisérem Janem Strejčkem budovatelskou komedií s Vlastou Burianem z jihomoravské vesnice Slepice a kostelník.

Největší úspěch režií Oldřicha Lipského spočívá v 60., 70. a 80. létech, kdy natáčel dodnes populární snímky, které můžeme rozdělit na tři oblasti: na komedie, parodie a dětské filmy. Ve svých filmech, které měli vždy vysokou a vkusnou úroveň a nezanedbatelný divácký ohlas, hráli naši nejlepší herci, počínaje jeho bratrem Lubomírem Lipským, Milošem Kopeckým, Rudolfem Hrušínským, Vladimírem Menšíkem, Jiřinou Bohdalovou, Karlem Effou, Jiřím Sovákem a dalšími.

 

Články o celebritě

Zemřela herečka Květa Fialová (†88): Celý život v sobě nosila obří bolest Zemřela herečka Květa Fialová (†88): Celý život v sobě nosila obří bolest Po skoro třech letech v Alzheimer centru, kde postupně ztrácela kontakt se světem, zemřela Květa… číst článek
Herec Jan Skopeček: Život mi zachránil “Kristián“! Herec Jan Skopeček: Život mi zachránil “Kristián“! Herec Jan Skopeček, kterému je už úctyhodných 91 let neměl jednoduchý život. Kromě toho, že mu zemřela… číst článek
Princezna Bosana z pohádky Tři veteráni: Hrušínský jí vydupal víc peněz kvůli utrpení! Princezna Bosana z pohádky Tři veteráni: Hrušínský jí vydupal víc peněz kvůli utrpení! Zničená kůže, hodiny v maskérně a asistenti, kteří byli jako její stín. To zažila Vida Neuwirthová… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Marek Leščák
Marek Leščák
zobrazit profil Olga Dabrowská
Olga Dabrowská
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Irena Pavlásková
Irena Pavlásková
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška