Oldřich Lipský

Oldřich Lipský

Datum narození: 4. 7. 1924
Datum úmrtí: 19. 10. 1986
Místo narození: Pelhřimov
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Oldřich Lipský byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského.

Oldřich Lipský se narodil v Pelhřimově do rodiny vyhlášeného cukráře. Jeho otec, Vilém Lipský byl zaníceným ochotníkem a režisérem a ochotničení se věnoval i mladý Oldřich a jeho bratři, pozdější herci Lubomír Lipský a Borek Lipský.

Oldřich Lipský studoval na pelhřimovském gymnáziu, do uzavření školy nacisty roku 1941. Současně hrál v ochotnickém studiu Mladá komedie. Po okupaci odešel do Prahy studovat práva a filozofii. Divadlo však bylo silnější, stal se režisérem, uměleckým ředitelem a hercem Divadla satiry. Po jeho uzavření pracoval ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako spoluscenárista a spolurežisér, svůj první vlastní film Cirkus bude natočil v roce 1954.

Oldřich Lipský natočil mnoho velmi oblíbených filmů, mezi ně patří např. Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero!, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech.

Jako režisér debutoval ve spolupráci s čistě divadelním režisérem Janem Strejčkem budovatelskou komedií s Vlastou Burianem z jihomoravské vesnice Slepice a kostelník.

Největší úspěch režií Oldřicha Lipského spočívá v 60., 70. a 80. létech, kdy natáčel dodnes populární snímky, které můžeme rozdělit na tři oblasti: na komedie, parodie a dětské filmy. Ve svých filmech, které měli vždy vysokou a vkusnou úroveň a nezanedbatelný divácký ohlas, hráli naši nejlepší herci, počínaje jeho bratrem Lubomírem Lipským, Milošem Kopeckým, Rudolfem Hrušínským, Vladimírem Menšíkem, Jiřinou Bohdalovou, Karlem Effou, Jiřím Sovákem a dalšími.

 

Články o celebritě

Pohádka Tři veteráni a chyba při natáčení: Kde se tu vzal automat na prezervativy? Pohádka Tři veteráni a chyba při natáčení: Kde se tu vzal automat na prezervativy? Pohádková komedie Tři veteráni (1983, r. Oldřich Lipský, scénář Zdeněk Svěrák + OL) je populární jed... číst článek
Ať žijí duchové – z pionýrské agitky nesmrtelnou komedií Ať žijí duchové – z pionýrské agitky nesmrtelnou komedií Oslavná agitace pionýrské organizace a lepších zítřků se povedla tak, jak ani sám režisér Oldřich Li... číst článek
Jáchyme, hoď ho do stroje – chyby, kterých jste si nevšimli Jáchyme, hoď ho do stroje – chyby, kterých jste si nevšimli Jáchyme, hoď ho do stroje (1974) je první komedie režiséra Oldřicha Lipského, pod kterou se podepsal... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Kristína Herczegová
Kristína Herczegová
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Antonín Kachlík
Antonín Kachlík
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Olga Dabrowská
Olga Dabrowská
zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka