Oldřich Lipský | Celebwiki.cz
Oldřich Lipský

Oldřich Lipský

Datum narození: 4. 7. 1924
Datum úmrtí: 19. 10. 1986
Místo narození: Pelhřimov
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Oldřich Lipský byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského.

Oldřich Lipský se narodil v Pelhřimově do rodiny vyhlášeného cukráře. Jeho otec, Vilém Lipský byl zaníceným ochotníkem a režisérem a ochotničení se věnoval i mladý Oldřich a jeho bratři, pozdější herci Lubomír Lipský a Borek Lipský.

Oldřich Lipský studoval na pelhřimovském gymnáziu, do uzavření školy nacisty roku 1941. Současně hrál v ochotnickém studiu Mladá komedie. Po okupaci odešel do Prahy studovat práva a filozofii. Divadlo však bylo silnější, stal se režisérem, uměleckým ředitelem a hercem Divadla satiry. Po jeho uzavření pracoval ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako spoluscenárista a spolurežisér, svůj první vlastní film Cirkus bude natočil v roce 1954.

Oldřich Lipský natočil mnoho velmi oblíbených filmů, mezi ně patří např. Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero!, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech.

Jako režisér debutoval ve spolupráci s čistě divadelním režisérem Janem Strejčkem budovatelskou komedií s Vlastou Burianem z jihomoravské vesnice Slepice a kostelník.

Největší úspěch režií Oldřicha Lipského spočívá v 60., 70. a 80. létech, kdy natáčel dodnes populární snímky, které můžeme rozdělit na tři oblasti: na komedie, parodie a dětské filmy. Ve svých filmech, které měli vždy vysokou a vkusnou úroveň a nezanedbatelný divácký ohlas, hráli naši nejlepší herci, počínaje jeho bratrem Lubomírem Lipským, Milošem Kopeckým, Rudolfem Hrušínským, Vladimírem Menšíkem, Jiřinou Bohdalovou, Karlem Effou, Jiřím Sovákem a dalšími.

 

Články o celebritě

15 let po smrti Jiřího Kodeta (†67) vyplulo na povrch: Zakázaná role Exnera! 15 let po smrti Jiřího Kodeta (†67) vyplulo na povrch: Zakázaná role Exnera! Dlouhých 15 let uplynulo od smrti hereckého bonvivána a lva salonů Jiřího Kodeta (†67). Přesto až te... číst článek
Jáchyme, hoď ho do stroje! slaví 45 let! Sobota dostal za natáčení 12 tisíc Jáchyme, hoď ho do stroje! slaví 45 let! Sobota dostal za natáčení 12 tisíc Barrandov jim zamítl scénář, točit ale chtěli. A tak Ladislav Smoljak (†78), Zdeněk Svěrák (83) a Ol... číst článek
Výročí filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!:  Prďola čepoval pivo  poprvé před 45 lety Výročí filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!: Prďola čepoval pivo poprvé před 45 lety Barrandov jim zamítl scénář, točit ale chtěli. A tak Ladislav Smoljak (†78), Zdeněk Svěrák (83) a Ol... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová
zobrazit profil Vladimír Smutný
Vladimír Smutný
zobrazit profil Emir Kusturica
Emir Kusturica
zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka