Lubomír Lipský

Datum narození: 19. 4. 1923
Datum úmrtí: 2. 10. 2015
Místo narození: Pelhřimov
Profese: herec, komik
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Lubomír Lipský je český herec a komik. Jeho nejznámější rolí, byla postava cirkusového klauna Cibulky z českého filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Lubomír Lipský se narodil v Pelhřimově. V tomto městě prožil své dětství i dospívání. Byl nejstarším ze tří synů v cukrářské rodině. Spolu s bratrem Oldřichem Lipským, pozdějším významným režisérem, inklinoval už od dětství k herectví. Měli to ostatně v rodině, protože otec byl nadšený herec a režisér pelhřimovského ochotnického souboru.

Poprvé stál na jevišti v roce 1935 ve Strakonickém dudákovi. Vedle divadla se Lubomír Lipský od dětství zajímal o hudbu, ještě na základní škole se naučil na klavír, na střední škole přidal saxofon a začal hrát v jazzovém orchestru. Později získal praxi i v hraní na pozoun. V létě 1945 založil se svými kolegy z ochotnického divadla v Umělecké besedě na Malé Straně Divadlo satiry. Od 1. srpna se tak z Lubomíra Lipského stal profesionální herec. V taneční skupině divadla se seznámil s tanečnicí Věrou Kittlerovou a v roce 1948 se vzali. O rok později se jim narodila dcera Taťjana, která se stala překladatelkou. Syn Lubomír byl filmovým režisérem, když mu bylo 40 let, tragicky zahynul.

Před kamerou stál Lubomír Lipský poprvé v roce 1946, kdy si spolu s bratrem zahráli drobnou roli partyzánů ve válečném snímku V horách duní. Ve filmu se objevoval spíše v menších rolích, divákům se pravděpodobně vybaví jako alchymista Rudolfa II. (v podání Jana Wericha) v Císařově pekaři a Pekařově císaři nebo princ z pohádky Byl jednou jeden král (zbylé dva prince ztvárnili Miloš Kopecký a Miroslav Horníček). Dobovou popularitu si získal zejména seriálem Tři chlapi v chalupě, kde ztvárnil dědu Potůčka.

Lubomír Lipský byl do poslední chvíle živou legendou české herecké školy. Ještě jako osmdesátník vystupoval na jevišti, především v představeních divadla ABC, v menší míře i v divadle Na Jezerce, a také natáčel. V roce 2006 obdržel cenu Thálie za celoživotní herecké mistrovství. Zemřel v říjnu 2015, kdy jeho organismus nezvládl těžký zápal plic.

 

Články o celebritě

Ať žijí duchové! zvolali malí i velcí poprvé před 45 lety, když rytíř Brtník okusil Alpu Ať žijí duchové! zvolali malí i velcí poprvé před 45 lety, když rytíř Brtník okusil Alpu Letní, veselý, plný songů, jež nelze dostat z hlavy. Takový je dodnes film Ať žijí duchové!, premiér... číst článek
Jak dobře znáte filmy, ve kterých zazářil Josef Somr (†88)? Zkuste náš kvíz! Jak dobře znáte filmy, ve kterých zazářil Josef Somr (†88)? Zkuste náš kvíz! Do hereckého nebe se odebrala další legenda, významný a výrazný herec Josef Somr (†88). Po talentova... číst článek
Nejlepší pohádkoví záporáci: Král Kazisvět, Dorota Máchalová i charismatický Mrakomor! Nejlepší pohádkoví záporáci: Král Kazisvět, Dorota Máchalová i charismatický Mrakomor! Kdo by nemiloval české pohádky... a ještě ke všemu na Vánoce. Ale nezajímá nás jen osud hodné Popelk... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martin Finger
Martin Finger
zobrazit profil Edward Redmayne
Edward Redmayne
zobrazit profil Klára Issová
Klára Issová
zobrazit profil Monika Timková
Monika Timková
zobrazit profil Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka
zobrazit profil Ondřej Brousek
Ondřej Brousek
zobrazit profil Trudie Styler
Trudie Styler
zobrazit profil Kristína Svarinská
Kristína Svarinská