Jiří Lábus | Celebwiki.cz

Jiří Lábus

Datum narození: 26. 1. 1950
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Pro herectví se Jiří Lábus rozhodl, jakmile uviděl první loutkovou pohádku. Po studiích pražské DAMU nastoupil do Studia Ypsilon, kde tahá za nitky diváckého úžasu i smíchu dodnes.

Televizi ovládl Jiří Lábus coby druhojakostní čaroděj Rumburak v pohádkovém seriálu Arabela. S Oldřichem Kaiserem vytvořil nerozlučnou a nezapomenutelnou dvojku v komediálních pořadech Možná přijde i kouzelník, Zeměkoule nebo Ruská ruleta. Za totalitního režimu bylo vysílání jejich pořádů po podepsání petice Několik vět zakázáno.

Objevili se spolu také např. v divadelní komedii Žena za pultem, která se naopak komunismu vysmívá. Ostatně oba dva jsou na ženské postavy hotoví mistři. Jiří Lábus léta namlouvá Marge Simpsonovou, kreslenou postavu s nejvyšší modrou trvalou v dějinách kinematografie.

JIŘÍ LÁBUS MALÍŘEM

V Ypsilonce se předvedl v dramatech Rusalka, Vdovou proti své vůli nebo Vratká prkna. Za roli podváděného manžela Antoina ve hře Hlava Medúzy získal Jiří Lábus prestižní Cenu Thálie. Zahrál si v Utrpení mladého Werthera Divadla Viola nebo v Play Strindberg Divadla Ungelt.

Film Jiřímu Lábusovi nabídl převážně vedlejší, ale důležité a často i složité role. Neminula ho ani Troškova trilogie Slunce, seno…, drama Václav nebo pohádky Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda a Tajemství staré bambitky.

Postava strýce v kafkovské Americe přinesla Jiřímu Lábusovi sošku Českého lva. Exceloval také v hlavní roli hororového příběhu Specialita šéfkuchaře. Vlastní film si zasloužil i s Rumburakem.

S Oldřichem Kaiserem oživili rozhlasovou Rodinku Tlučhořovic. V roce 2005 vytvořil Jiří Lábus spolu s Petrem Čtvrtníčkem jedinečnou hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? oprašující policejní odposlechy fotbalových korupčníků.

Kromě Marge Jiří Lábus namluvil vykuleného moderátora Jů z dětského pořadu Studio Kamarád, amplion v seriálu MASH, pět dílů počítačové hry Polda nebo knihy o Harrym Potterovi.

Černou skvrnou herecké kariéry Jiřího Lábuse je role v jednom z dílů komunistického propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana, který se snažil očernit undergroundovou kapelu The Plastic People of the Universe. Za tuto šmouhu se omluvil skupině i veřejnosti.

Za vedlejší roli ve filmu Klauni Jiří Lábus dostal svého druhého Českého lva. Na třetího byl nominován za ztvárnění jedné z hlavních úloh v komedii Vlastníci.

O JIŘÍM LÁBUSOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Lábus se nikdy neoženil. Bývá spojován s úřednicí Yvonou Krouskou, někdejší programová ředitelka TV Barrandov Jolanou Dvořákovou nebo také mladou herečkou Annou Kotlíkovou. Ženy se nicméně po jeho boku střídají poměrně často a on si tak užívá pravého staromládeneckého života. Jeho bratrem je přední český architekt Ladislav Lábus.

 

Články o celebritě

Jiří Lábus draží »chaloupku« za 3 tisíce! Vytvořil ji vlastníma rukama Jiří Lábus draží »chaloupku« za 3 tisíce! Vytvořil ji vlastníma rukama Vedle herectví a umění bavit lidi má ještě jednu utajovanou schopnost. Jiří Lábus (70) rád maluje. N... číst článek
Kaiser dnes slaví 65: Prdnout do sebe prášky a spát navěky... Kaiser dnes slaví 65: Prdnout do sebe prášky a spát navěky... Z prvního cigára si potáhl ve druhé třídě. S alkoholem to svéráz Oldřich Kaiser (64) přeháněl tak, ž... číst článek
Výročí pohádky plné hitů: Princové jsou na draka …zjistili diváci před 40 lety Výročí pohádky plné hitů: Princové jsou na draka …zjistili diváci před 40 lety Dělání, Statistika, Hlupáku najdu tě… to jsou jen některé z nezapomenutelných písniček televizní poh... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ondřej Brzobohatý Gregor
Ondřej Brzobohatý Gregor
zobrazit profil Filip Tůma
Filip Tůma
zobrazit profil Martin Písařík
Martin Písařík
zobrazit profil Lenka Vacvalová
Lenka Vacvalová
zobrazit profil Sabina Remundová
Sabina Remundová
zobrazit profil Berenika Suchánková
Berenika Suchánková
zobrazit profil Vlasta Burian
Vlasta Burian
zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý