Jiří Lábus | Celebwiki.cz

Jiří Lábus

Datum narození: 26.1.1950
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Pro herectví se Jiří Lábus rozhodl, jakmile uviděl první loutkovou pohádku. Po studiích pražské DAMU nastoupil do Studia Ypsilon, kde tahá za nitky diváckého úžasu i smíchu dodnes.

Televizi ovládl Jiří Lábus coby druhojakostní čaroděj Rumburak v pohádkovém seriálu Arabela. S Oldřichem Kaiserem vytvořil nerozlučnou a nezapomenutelnou dvojku v komediálních pořadech Možná přijde i kouzelník, Zeměkoule nebo Ruská ruleta. Za totalitního režimu bylo vysílání jejich pořádů po podepsání petice Několik vět zakázáno.

Objevili se spolu také např. v divadelní komedii Žena za pultem, která se naopak komunismu vysmívá. Ostatně oba dva jsou na ženské postavy hotoví mistři. Jiří Lábus léta namlouvá Marge Simpsonovou, kreslenou postavu s nejvyšší modrou trvalou v dějinách kinematografie.

JIŘÍ LÁBUS MALÍŘEM

V Ypsilonce se předvedl v dramatech Rusalka, Vdovou proti své vůli nebo Vratká prkna. Za roli podváděného manžela Antoina ve hře Hlava Medúzy získal Jiří Lábus prestižní Cenu Thálie. Zahrál si v Utrpení mladého Werthera Divadla Viola nebo v Play Strindberg Divadla Ungelt.

Film Jiřímu Lábusovi nabídl převážně vedlejší, ale důležité a často i složité role. Neminula ho ani Troškova trilogie Slunce, seno…, drama Václav nebo pohádky Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda a Tajemství staré bambitky.

Postava strýce v kafkovské Americe přinesla Jiřímu Lábusovi sošku Českého lva. Exceloval také v hlavní roli hororového příběhu Specialita šéfkuchaře. Vlastní film si zasloužil i s Rumburakem.

S Oldřichem Kaiserem oživili rozhlasovou Rodinku Tlučhořovic. V roce 2005 vytvořil Jiří Lábus spolu s Petrem Čtvrtníčkem jedinečnou hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? oprašující policejní odposlechy fotbalových korupčníků.

Kromě Marge Jiří Lábus namluvil vykuleného moderátora Jů z dětského pořadu Studio Kamarád, amplion v seriálu MASH, pět dílů počítačové hry Polda nebo knihy o Harrym Potterovi.

Černou skvrnou herecké kariéry Jiřího Lábuse je role v jednom z dílů komunistického propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana, který se snažil očernit undergroundovou kapelu The Plastic People of the Universe. Za tuto šmouhu se omluvil skupině i veřejnosti.

Za vedlejší roli ve filmu Klauni Jiří Lábus dostal svého druhého Českého lva. Na třetího byl nominován za ztvárnění jedné z hlavních úloh v komedii Vlastníci.

O JIŘÍM LÁBUSOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Lábus se nikdy neoženil. Bývá spojován s úřednicí Yvonou Krouskou, někdejší programová ředitelka TV Barrandov Jolanou Dvořákovou nebo také mladou herečkou Annou Kotlíkovou. Ženy se nicméně po jeho boku střídají poměrně často a on si tak užívá pravého staromládeneckého života. Jeho bratrem je přední český architekt Ladislav Lábus.

 

Články o celebritě

Martin Dejdar v karanténě: Z nudy ukázal tajné rodinné poklady! Martin Dejdar v karanténě: Z nudy ukázal tajné rodinné poklady! Herci skončili na „dlažbě“, a tak si nacházejí způsob, jak pandemii koronaviru přežít a pobavit své… číst článek
Co dělají Lábus, Kuklová a další hvězdy: Moderují v roušce! Co dělají Lábus, Kuklová a další hvězdy: Moderují v roušce! Museli většinou »zavřít krám«. Ani s nasazením roušek a radikálními kroky české vlády proti nákaze… číst článek
Podruhé do stejné řeky! Tomáš Klus si zopakuje roli v úspěšné pohádce Podruhé do stejné řeky! Tomáš Klus si zopakuje roli v úspěšné pohádce Zpěvák Tomáš Klus (33) si už jednou pohádkového prince zahrál. Psal se rok 2011 a on ztvárnil hlavní… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Pamela  Anderson
Pamela Anderson
zobrazit profil Simona Vrbická-Koptová
Simona Vrbická-Koptová
zobrazit profil Naďa Konvalinková
Naďa Konvalinková
zobrazit profil Ljuba Krbová
Ljuba Krbová
zobrazit profil František Švihlík
František Švihlík
zobrazit profil Kristýna Badinková Nováková
Kristýna Badinková Nováková
zobrazit profil Andrea Černá
Andrea Černá
zobrazit profil Marie Kružíková Renčová
Marie Kružíková Renčová