Marta Vančurová | Celebwiki.cz

Marta Vančurová

Datum narození: 7. 9. 1948
Místo narození: Lhotka
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Marta Vančurová je herečka a rodačka ze Lhotky u Prahy, která se proslavila svojí rolí Blanky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje nebo rolí maminky ve zfilmované povídce Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Cesta k herectví Marty Vančurové vedla přes Dětský rozhlasový sbor Bohumila Kulínského, kam pravidelně docházela na zpěv. Po maturitě ze sboru odešla a pracovala v hydrometeorologickém ústavu s pomyšlením na studium fyziky. Vždycky ji lákalo zkusit něco nového, a tak si podala přihlášku na DAMU, kam ji přijali. Jejími spolužáky byly například Kateřina Macháčková, TomášTöpfer, Jiří Lábus, Eva Trejtnarová ad. V první ročníku je dokonce vyučoval Rudolf Hrušínský.

Po úspěšném dokončení studia na DAMU následovalo angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo divadlo). Tam navázala mnoho nových přátelství, zažila nejintenzivnější divadelní práce a získala mnoho cenných zkušeností. Po odchodu z divadla Zdeňka Nejedlého, v roce 1990, ji okamžitě nabídla angažmá Jiřina Jirásková v Divadle na Vinohradech, kde hraje dodnes. Mezi její životní role dozajista patří ztvárnění Blanky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, kde zazářila vedle Luďka Soboty.

V roce 1974 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byla oceněna Křišťálovým glóbem, jako nejlepší ženský herecký výkon za roli ve filmu Milenci v roce jedna. Marta Vančurová dokonce úspěšně překonala rakovinu prsu.

Zajímavostí je, že babička Marty Vančurové se za svobodna jmenovala Veverková. Jejími příbuznými byli Bratranci Veverkové, kteří vynalezli ruchadlo.

 

Články o celebritě

Daniela Kolářová a Marta Vančurová: Po vyhazovu druhá šance! Daniela Kolářová a Marta Vančurová: Po vyhazovu druhá šance! Zdravotní problémy, odchod milovaných mužů, dlouholeté angažmá v Divadle na Vinohradech, o které při... číst článek
To si Juraj Herz (†83) opravdu nezasloužil: Posmrtná facka od ČT! To si Juraj Herz (†83) opravdu nezasloužil: Posmrtná facka od ČT! Jestli v pohřebním ústavu našli v úterý ráno rakev Juraje Herze (†83) s vykopnutým víkem, na vině je... číst článek
Zesnulý Juraj Herz (†83) se s nikým nemazlil! O které slavné herečce řekl, že je pí*a? Zesnulý Juraj Herz (†83) se s nikým nemazlil! O které slavné herečce řekl, že je pí*a? Na zesnulého Juraje Herze (†83) všichni vzpomínají jako na srdečného člověka a mistra, který rozuměl... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jana Štěpánková
Jana Štěpánková
zobrazit profil Jaroslav Matějka
Jaroslav Matějka
zobrazit profil Patricia Clarkson
Patricia Clarkson
zobrazit profil Kristin Davis
Kristin Davis
zobrazit profil Eliška Balzerová
Eliška Balzerová
zobrazit profil Martin Huba
Martin Huba
zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová
zobrazit profil Kirk Douglas
Kirk Douglas