Marta Vančurová | Celebwiki.cz

Marta Vančurová

Datum narození: 7.9.1948
Místo narození: Lhotka
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Marta Vančurová je herečka a rodačka ze Lhotky u Prahy, která se proslavila svojí rolí Blanky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje nebo rolí maminky ve zfilmované povídce Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Cesta k herectví Marty Vančurové vedla přes Dětský rozhlasový sbor Bohumila Kulínského, kam pravidelně docházela na zpěv. Po maturitě ze sboru odešla a pracovala v hydrometeorologickém ústavu s pomyšlením na studium fyziky. Vždycky ji lákalo zkusit něco nového, a tak si podala přihlášku na DAMU, kam ji přijali. Jejími spolužáky byly například Kateřina Macháčková, TomášTöpfer, Jiří Lábus, Eva Trejtnarová ad. V první ročníku je dokonce vyučoval Rudolf Hrušínský.

Po úspěšném dokončení studia na DAMU následovalo angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo divadlo). Tam navázala mnoho nových přátelství, zažila nejintenzivnější divadelní práce a získala mnoho cenných zkušeností. Po odchodu z divadla Zdeňka Nejedlého, v roce 1990, ji okamžitě nabídla angažmá Jiřina Jirásková v Divadle na Vinohradech, kde hraje dodnes. Mezi její životní role dozajista patří ztvárnění Blanky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, kde zazářila vedle Luďka Soboty.

V roce 1974 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byla oceněna Křišťálovým glóbem, jako nejlepší ženský herecký výkon za roli ve filmu Milenci v roce jedna. Marta Vančurová dokonce úspěšně překonala rakovinu prsu.

Zajímavostí je, že babička Marty Vančurové se za svobodna jmenovala Veverková. Jejími příbuznými byli Bratranci Veverkové, kteří vynalezli ruchadlo.

 

Články o celebritě

Zesnulý Juraj Herz (†83) se s nikým nemazlil! O které slavné herečce řekl, že je pí*a? Zesnulý Juraj Herz (†83) se s nikým nemazlil! O které slavné herečce řekl, že je pí*a? Na zesnulého Juraje Herze (†83) všichni vzpomínají jako na srdečného člověka a mistra, který rozuměl… číst článek
Hvězdy oplakávají Juraje Herze (†83). Havlová prozradila detaily jeho smrti Hvězdy oplakávají Juraje Herze (†83). Havlová prozradila detaily jeho smrti Český film přišel o další ze svých legend. Režisér Spalovače mrtvol či Holek z porcelánu Juraj Herz… číst článek
Bolest Marty Vančurové: Zrada manžela během jejího boje s rakovinou! Má dítě s mladou ženou Bolest Marty Vančurové: Zrada manžela během jejího boje s rakovinou! Má dítě s mladou ženou Zářila ve filmech Jáchyme, hoď ho do stroje či Smrt krásných srnců, pak ale na dlouhá léta zmizela… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Štěpánka Haničincová
Štěpánka Haničincová
zobrazit profil Zdeněk Bařinka
Zdeněk Bařinka
zobrazit profil Karel Heřmánek
Karel Heřmánek
zobrazit profil Renata Olárová
Renata Olárová
zobrazit profil Brad Pitt
Brad Pitt
zobrazit profil Daisy Ridley
Daisy Ridley
zobrazit profil Josef Alois Náhlovský
Josef Alois Náhlovský
zobrazit profil Martin Zbrožek
Martin Zbrožek