Petr Čtvrtníček | Celebwiki.cz

Petr Čtvrtníček

Datum narození: 5.4.1964
Místo narození: Řež u Prahy
Profese: herec, moderátor, režisér
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Filmový a divadelní herec Petr Čtvrtníček je i tvůrcem scénářů a proslul také svými ostrými parodiemi a provokacemi, v nichž nešetří nikoho.

Petr Čtvrtníček vystudoval obor scénografie na střední umělecko-průmyslové škole a poté pokračoval na Vysokou školu civilní obrany v Ostravě. Vystřídal velké množství zaměstnání. Je spoluzakladatelem divadla Vrata, ve kterém dlouhou dobu působil. Poté, co se jako herec proslavil, získal stálé angažmá v divadle Na zábradlí v Praze. Je proslulý svým svérázným humorem, který ale v roce 2012 málem zabíjel, když při natáčení skryté kamery dostal nedobrovolný účinkující infarkt a Petr Čtvrtníček byl následně trestně stíhán.

Ve filmu se poprvé objevil už v 80. letech (snímek Kouř, pár dílů seriálu Dobrodružství kriminalistiky), pak následovaly další (např. nepříliš úspěšný Nexus,   či  Pasti, pasti, pastičky). Mnohem více na sebe Petr Čtvrtníček upozornil sarkastickým pořadem plným černého humoru Čtvrtníček, Šteindler, Vávra uvádějí (později se přejmenoval na Česká soda), který se zrodil v 90. letech a budil rozporuplné reakce publika. Jedni se prohýbali smíchy, druzí se zhnuseně odvraceli a stěžovali si na vtipy, kterým nebylo nic svaté. Česká televize pořad nakonec z vysílání raději stáhla, byť se jednotlivé díly staly hity YouTube. Petr Čtvrtníček, David Vávra, Milan Šteindler a Fero Fenič nicméně stihli ještě složit z nejlepších scének České sody film.

V roce 2005 přišel zvrat - Petr Čtvrtníček přestal být obsazován jen do vedlejších rolí a dostal hlavní roli ve filmu Doblba! Od té doby se začal před filmovou kamerou objevovat častěji (filmy Kráska v nesnázích, Experti, Rafťáci, Obsluhoval jsem anglického krále, Poslední plavky, František je děvkař nebo Nestyda).

Tou dobou také úspěšně navázal na Českou sodu a začala jeho kariéra ironického provokatéra a originálního glosátora veřejného dění. Tak například na aféru kolem fotbalové korupce reagoval Petr Čtvrtníček tak, že spolu s Jiřím Lábusem zdramatizovali doslovné přepisy policejních odposlechů. S představením Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? slavili obrovský úspěch a objeli s ním celou republiku. Od televize HBO pak dostal Petr Čtvrtníček nabídku na účinkování v zábavném pořadu Na Stojáka. Stal se rovněž moderátorem pořadu České televize Kinobox. Stal se také tváří mobilního operátora Vodafone a pomáhal mu tvořit vtipnou vánoční reklamu (proslulé čivavy jako falešní sobi).

K černému humoru se ale stále vracel, například při trapné přestřelce odboráře Jaromíra Duška a tehdejšího šéfa Českých drah Petra Žaludy, kdy se argumenty přesunuly z roviny věcné do roviny osobní a Dušek situaci na drahách označil (s poukazem na orientaci šéfa drah) za spiknutí homosexuálů. Petr Čtvrtníček tehdy oznámil, že zakládá hudební skupinu Buzerant a okamžitě uspořádal Koncert pro žaluda s tím, že to "bude trefa do hnědého". Rád si střílí i z politiků, ať už šlo o zesměšňování předvolebních billboardů sociálních demokratů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, které napodobil a instaloval u silnic se svojí fotografií, nebo Václava Klause, jehož obří fotografii umístil na místo, odkud kdysi shlížel na Prahu J. V. Stalin. Když Klaus kritizoval pravidelný pochod gayů a lesbiček Prague Pride, Petr Čtvrtníček opět aktivoval svůj orchestr Buzerant a ohlásil provedení veselé zpěvohry President Vykuřpytel. Jako moderátor Českého slavíka v roce 2013 se zase oblékl do kvádra, které nemělo zadní část a opakovaně tak na publikum vystrkoval zadnici... atd. atd.

Petr Čtvrtníček je ženatý, s manželkou Vlastou Čtvrtníčkovou má dceru Annu Mercedes.

 

Články o celebritě

Marek Lambora: Co už stihl představitel Janka ze Slunečné? Marek Lambora: Co už stihl představitel Janka ze Slunečné? Herec Marek Lambora (24) se na divadelních prknech proslavil rolí Romea. Televizním divákům se přestavil… číst článek
Bolek Polívka povýšil na boha! Poprvé s dcerou a exmanželkou Bolek Polívka povýšil na boha! Poprvé s dcerou a exmanželkou Valašský král Bolek Polívka (70) povýšil na boha! V nové pohádce Největší dar hraje pohanského boha… číst článek
Co mu to kouká z trenek? Holubová ničí předvánoční depku lechtivou fotkou kolegy Co mu to kouká z trenek? Holubová ničí předvánoční depku lechtivou fotkou kolegy Herečka Eva Holubová (60) se potýká s předvánoční depkou, která na ni padla s druhým adventem. Náladu… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Čtvrtníček
Petr Čtvrtníček
zobrazit profil Lucie Trmíková
Lucie Trmíková
zobrazit profil Tomáš Valík
Tomáš Valík
zobrazit profil Alena Štréblová
Alena Štréblová
zobrazit profil Vlastimil Bedrna
Vlastimil Bedrna
zobrazit profil Scarlett Johansson
Scarlett Johansson
zobrazit profil Luděk Sobota
Luděk Sobota
zobrazit profil Lubomír Lipský
Lubomír Lipský