Petr Brukner

Petr Brukner

Datum narození: 19. 5. 1943
Místo narození: Písek
Profese: herec, oponář, kulisák, projektant
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herec Petr Brukner, obdařený vysoko položeným hlasem, se proslavil v Divadle Járy Cimrmana, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka.

Původním povoláním projektant Petr Brukner začal roku 1967 v Divadle Járy Cimrmana pracovat jako oponář a kulisák. Přes roli studenta cimrmanologie ve hře Hospoda na mýtince se vypracoval na kmenového člena souboru.

V hrách s tematikou fiktivního českého génia Járy Cimrmana, které jsou převážně z dílny dvojice Ladislav Smoljak - Zdeněk Svěrák, Petr Brukner proslul naivním projevem podpořeným vysoko položeným hlasem.

Zahrál si třeba svatého Václava v Českém nebi. Podobně jako jeho herecký kolega Miloň Čepelka, tak i Petr Brukner často ztvárňoval ženské postavy. Jmenujme např. princeznu Zlatovlásku v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém Andulku Šafářovou ve Švestce nebo Vlastičku v Záskoku.

Petr Brukner se objevil i v řadě filmů. Šlo sice o epizodní role, zato výrazné. Programátora Jáchyma ztvárnil v komedii Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), prodavače v Samotě u lesa (1976), traktoristu ve Slavnostech sněženek (1983), řidiče autobusu v Obecné škole (1991) nebo penzistu v parku ve Vratných lahvích (2007).

Svérázné herectví a komediální talent Petra Bruknera Zdeněk Svěrák využil také v televizních skečích s „panem Leopoldem Brašnářem, který je pozoruhodný tím, že nekrade“.

 

Články o celebritě

Tajemství slavné role Abrháma: O vrchního bojoval s Nárožným Tajemství slavné role Abrháma: O vrchního bojoval s Nárožným Se zesnulou hvězdou komedie Vrchní prchni se dnes ve spořilovském kostele rozloučí rodina, fanoušci ... číst článek
Pocta Jiřímu Menzelovi (†82) plná hvězd: Olga objímala oba »Otíky«! A kdo další dorazil? Pocta Jiřímu Menzelovi (†82) plná hvězd: Olga objímala oba »Otíky«! A kdo další dorazil? V září to budou dva roky, co zemřel oscarový režisér Jiří Menzel (†82). Ovšem stále není zapomenut, ... číst článek
Rozloučení s výtvarníkem Suchánkem (†87): Molavcová truchlila mezi hroby Rozloučení s výtvarníkem Suchánkem (†87): Molavcová truchlila mezi hroby On byl výtvarník, který hrál na saxofon, ona zpěvačka, která vystudovala grafickou školu. Na pohřeb ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Zuzana Norisová
Zuzana Norisová
zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová
zobrazit profil Anna Šišková
Anna Šišková
zobrazit profil Karel Hynek
Karel Hynek
zobrazit profil Liev Schreiber
Liev Schreiber
zobrazit profil Veronika Korytářová
Veronika Korytářová
zobrazit profil Jason Statham
Jason Statham