Jaroslav Weigel |Celebwiki.cz

Jaroslav Weigel

Datum narození: 2.1.1931
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
Profese: herec, malíř, grafik, scénograf

Související celebrity

Životopis

Herec Jaroslav Weigel, úspěšný malíř, grafik a scénograf, se do povědomí široké veřejnosti dostal zejména coby člen souboru Divadla Járy Cimrmana.

Koncem 2. světové války začal Jaroslav Weigel studovat gymnázium v Broumově. Po smrti otce se přestěhoval s matkou do Mnichova Hradiště.

Po maturitě na gymnáziu v Mladé Boleslavi Jaroslav Weigel absolvoval Katedru výtvarné výchovy a historie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté působil jako výtvarný redaktor v různých časopisech, třeba v Mladém světě.

Členem souboru Divadla Járy Cimrmana se Jaroslav Weigel stal roku 1970. V něm nejen hrál, ale též působil jako scénograf a výtvarník kostýmů i tištěných publikací.

Jaroslav Weigel mj. ztvárnil Ludwiga Úvalského von Úvaly u Prahy ve hře Afrika, Hynka z Michle v představení Blaník, Jana Husa v Českém nebi, děda Vševěda v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, faráře v Němém Bobšovi či inspektora ve Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Klíčová autorská dvojice Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak svěřila Jaroslavu Weiglovi malé role ve svých filmech Vrchní, prchni! (1981), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984) a Nejistá sezóna (1987).

Drobné úlohy Jaroslav Weigel dostal také od režiséra Oldřicha Lipského v jeho slavných komediích Jáchyme hoď ho do stroje (1974) a „Marečku podejte mi pero!“ (1976) či od Jana Svěráka ve Vratných lahvích (2007).

V Divadle Járy Cimrmana působí jako kulisák a herec menších rolí i syn Jaroslava Weigela Michal

 

Další Herci

zobrazit profil Miroslav Hrabě
Miroslav Hrabě
zobrazit profil Filip Březina
Filip Březina
zobrazit profil Lenka Kořínková
Lenka Kořínková
zobrazit profil Zdeněk Podhůrský
Zdeněk Podhůrský
zobrazit profil Hugh Grant
Hugh Grant
zobrazit profil Jiří Mádl
Jiří Mádl
zobrazit profil Jana Krausová
Jana Krausová
zobrazit profil Harrison  Ford
Harrison Ford